ویکی نیکی

راهنمای هوشمند نیکوکاری

راهنمای استفاده از ویدئو برای خیریه ها و سازمان های مردم نهاد؛

ویکی نیکی همواره در تلاش است که با ارائه راهکارها و توصیه هایی، به بهبود عملکرد و کیفیت خدمات خیریه ها و سازمان های مردم نهاد کشور کمک نماید. یکی از موارد مهمی که اغلب از دید مسئولان خیریه ها و سازمان های مردم نهاد دور می ماند، فعالیت های جانبی خیریه ها است که ممکن است در نگاه نخست چندان ضروری به نظر نیایند اما در نهایت تاثیری که در نتیجه کار می گذارند کاملا گویای اهمیت آن هاست.

این مطلب به طور اختصاصی به تهیه ویدئو از فعالیت های خیریه ها به عنوان یکی از موارد مهمی که اغلب نادیده گرفته می شوند، پرداخته است.

به طور کلی ویدئو، قدرتمندترین ابزار بازاریابی است. روزانه بالغ بر ۱ میلیارد ویدیو در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته می­‌شود. تبلیغات ویدیویی به یکی از مهم­ترین بخش­های استراتژی بازاریابی بدل شده است.  به عقیده 62% از بازاریابان، تبلیغات ویدیویی توانسته موجب رونق 40 درصدی کسب و کارها شود.شما نیز ممکن است تا به حال بارها و بارها به تیزرهای تبلیغاتی شرکت های تجاری بزرگ برخورده اید و ممکن است حتی بعد از مشاهده ویدئو تبلیغاتی آن ها مجاب شده باشید که از محصول یا خدمتشان استفاده کنید.

چند سالی است که علاوه بر شرکت های تجاری، خیریه ها نیز به قدرت تاثیرگذاری ویدئو به عنوان یک ابزار بازاریابی پی برده و برای معرفی فعالیت های خود راضی به تقبل هزینه های ساخت و تدوین ویدئو شده اند. اما همچنان خیریه های متوسط و کوچک از هزینه های ساخت ویدئو شکایت می کنند و به دلیل نداشتن بودجه کافی از ساخت ویدئو صرف نظر می کنند. اما باید توجه کنند که اگر هزینه ای صرف می کنند بیش تر از آن هزینه به دست خواهند آورد.

 

مزایای بهره گیری از ویدئو برای خیریه ها و سازمان های مردم نهاد:

 • از طریق یک ویدئو می توانید به طور همزمان با هزاران نفر با هر میزان سواد و در هر سنی ارتباط برقرار کنید و پیامتان را به آن ها برسانید.
 • ویدئو بهترین روش بازاریابی است و نسبت به مزایایی که دارد هزینه کمی دارد. مخصوصاً وقتی بخواهید سرمایه گذاری بلندمدت داشته باشید.
 • تبلیغات ویدئویی در میان کاربران تلفن همراه محبوب است.
 • شرکت‌های بزرگ موتور جستجو محتوای ویدیویی را در الویت قرار می­‌دهند.
 • میزان موفقیت ویدئوها قابل اندازه گیری هستند.
 • ویدئو قابل انتقال بوده و به راحتی می توان آن را به دست مخاطبان رساند. حتی در دورترین. از طرفی دیگر کسانی هم که یک ویدیو را تماشا می­‌کنند در صورتی که آن را جالب و ارزشمند بدانند، آن را در شبکه‌های اجتماعی با دوستانشان و دیگر کاربران به اشتراک می‌­گذارند.
 • ویدئو مانند بیلبوردها و سایر روش های تبلیغاتی منقضی نمی شود و وقتی یک بار فایلی را در اینترنت قرار می دهید، به سرعت دست به دست خواهد شد و در فضای مجازی باقی خواهد ماند.

 

شاید فکر کنید برای کاهش هزینه ساخت فیلم، بهتر باشد از یکی از کارکنانتان مسئولیت تهیه ویدئو را برعهده بگیرد و به جای فیلمبرداری با دوربین های حرفه ای از دوربین  گوشی استفاده کنید اما باید توجه داشته باشید که:

پیش از فیلمبرداری؛

 • کیفیت اهمیت دارد؛ درست است که محتوا بسیار مهم تر از کیفیت است اما نباید به طور کامل نیز از کیفیت غافل شد!
 • برنامه داشته باشید اما انعطاف پذیر؛ لازم نیست که یک برنامه سفت و سخت داشته باشید اما بی برنامه هم نباشید.
 • علاوه بر فیلم، فیلمبردار هم مهم است؛ در تهیه یک ویدئو عوامل متعددی چون وضوح تصویر، کیفیت صدا و ... اهمیت دارد اما علاوه بر این موارد فردی که پشت دوربین قرار دارد نیز به شدت مهم است. مطمئن شوید فردی که انتخاب می کنید مناسب این کار است.
 • سعی کنید از دو دوربین استفاده کنید؛

هنگام فیلمبرداری؛

 • افراد، نباید با اشیاء اشتباه گرفته شوند؛ قبل از فیلمبرداری سعی کنید سوژه های خود را  معرفی کنید. اینکه با سوژه های فیلم خود مانند افراد عادی و واقعی برخورد کنید و نه اشیاء بسیار اهمیت دارد.
 • ارتباط برقرار کنید؛ اگر با افراد ارتباط دوستانه برقرار کنید، در این صورت ویدئو شما طبیعی تر خواهد بود وتاثیر بیشتری روی مخاطب می گذارد. بنابراین با سوژه هاتون دوست شوید.
 • نباید در ابراز احساسات اغراق کنید؛ عواطف و احساسات مثل روح ویدئوی شما هستند و باعث ایجاد ارتباط با مخاطب می شوند اما در ابراز احساساتتان محتاط باشید. 
 • از حس ناراحتی شروع کنید و به حس خوشحالی برسید نه برعکس؛ شروع از حس ناراحتی و خاتمه دادن آن با حس خوشحالی بسیار موثر تر و آسان تر است. اما متاسفانه  ویدئو های زیادی وجود دارد که از حس شادی به ناراحتی می رسند و این اصلا برای مخاطب انگیزاننده نخواهد بود. مخاطب در انتهای ویدئو حس ناراحتی بدی پیدا می کند و انگیزه برای کمک به آن خیریه را از دست می دهد.
 • از ساختمان بیرون بزنید؛ از محیط خشک داخل ساختمان خود بیرون بیائید. ویدئویی که تهیه می کنید باید واقعی باشد. از نشان دادن محیط اطراف نترسید، حتی اگر سوژه هایی که مدنظر شما نیست هم داخل کادر باشند هیچ مسئله ای ایجاد نمی شود.

 

 

 مؤلف: رویا باقری

 

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.