ویکی نیکی

راهنمای هوشمند نیکوکاری

کمپین کودک سرزمینم؛ اهدای شادی به کودکان

 هر سال نزدیک  به عید نوروز شاهد برگزاری کمپین ها و رویدادهای متنوعی از طرف موسسات خیریه و سمن‌ها هستیم. کمپین هایی برای ساخت مدرسه، ایجاد سرپناه، خرید لباس عید برای افراد کمتر برخوردار و ...تمامی این موارد کار های بسیار ارزشمندی هستند که با مهر و محبت مردم عزیزمان در اکثر موارد محقق می گردند.

امسال مجله نبات و ویکی نیکی همراه هم و با تایید و نظارت سازمان اوقاف و امور خیریه و سازمان بهزیستی کمپینی متفاوت طراحی و اجرا نموده اند. توفیق این کمپین بدون توجه و همراهی مردم عزیزمان امکان پذیر نخواهد بود.

 

درباره «ویکی نیکی»

«ویکی نیکی» پلتفرمی در حوزه نیکوکاری است که هدف آن راهنمایی برای انجام درست و هدفمند کار نیک می‌باشد. ویکی نیکی این هدف را از طریق جمع آوری اطلاعات حوزه نیکوکاری و با بهره گیری از کمک های داوطلبانه موسسات خیریه و سازمان‌های مرتبط و خیرین محقق می‌نماید.

 

مخاطبین اصلی ویکی نیکی

۱. خیرین و نیکوکاران: ویکی نیکی خیریه های برتر را به خیرین معرفی می کند و به نیکوکاران کمک می کند که نیاز های واقعی جامعه را بشناسند و با چشمانی باز در جهت رفع اون نیاز قدم بردارند.

۲. موسسات خیریه و سمن‌ها: توصیه‌ها و راهکارهای کاربردی به منظور افزایش بهره‌وری این موسسات ارائه می‌شود و از طرفی با استاندادسازی روند فعالیت موسسات و ایجاد شفافیت از موازی کاری‌ها جلوگیری می‌شود و مجموعه این فعالیت ها هم افزایی صورت می‌‌گیرد.

۳. بنگاه‌های اقتصادی: ویکی نیکی با  ارائه مشاوره و همکاری با بنگاه های اقتصادی مانند مجموعه نبات آن ها را در اجرای مسولیت اجتماعی شان یاری می کند و با ایجاد هم افزایی با موسسات سعی بر غنی سازی فرهنگ مسولیت اجتماعی در در دنیای کسب و کار دارد.

۴. مددجویان: در افق نزدیک قصد داریم با شناسایی مددجویان حقیقی، آنان را به تفکیک مشکلشان به خیریه ها و سازمان های مردم نهاد مرتبط معرفی کنیم و راه ارتباطی مورد اعتمادی میان مددجویان و موسسات باشیم.

 

درباره «نبات»

«نبات» سری مجلاتی است که به صورت تخصصی برای کودکان 3 تا 12 سال تولید محتوا می‌کند. نبات مخفف نشاط، بازی، آموزش و تفریح است و هدف اصلی آن آموزش و پرورش مهارت‌های مختلف برای کودکان و خردسالان و انس گرفتن کودکان با کتاب و کتابخوانی است.  نبات کار خود را از سال ۱۳۸۹ آغاز نموده و از سال ۱۳۹۳ فعالیت خود را در قالب موسسه فرهنگی «فردای روشن کودک» ادامه داده است.

این نشریات در 4 گروه طبقه‌بندی شده اند:

نی‌نی نبات: این مجلات برای کودکان زیر 3 سال تهیه می شوند. نی نی نبات ها، قابلیت شست و شو دارند، پاره نمی شوند و برای تهیه آن ها هیچ درختی قطع نمی شود چراکه به جای تنه درختان از سنگ استفاده شده است.

نبات کوچولو: مختص کودکان 7-3 سال می‌باشد و حاوی داستان ها، بازی‌ها و سرگرمی‌های جذابی برای رشد ادراکی-شناختی کودکان است.

نبات: این سری از مجلات به کودکان 12-7 سال اختصاص داشته و حاوی داستان‌ها، دانستنی‌ها، معما و مطالب خواندنی برای  بچه‌های این گروه سنی است.

حیوانات شگفت‌انگیز: این مجلات برای تمای گروه‌های سنی بین 3 تا 13 سال مناسب است و بچه ها را با حیوانات مختلف آشنا می‌کند.

نکته:

تمامی این مجلات حاوی نرم افزار واقعیت مجازی است. بدین معنی که تصاویر توسط دوربین گوشی هوشمند شما به عنوان ورودی به نرم افزار داده می شود و پس از پردازش تصاویر،  اطلاعات دیجیتالی نظیر خواندن داستان ها، جواب معماها و ...  در اختیار شما قرار می‌گیرند.

 

اهداف کمپین کودک سرزمینم

این طرح یک هدف بزرگ دارد و آن عادت دادن فرزندان ایران به مطالعه کردن و انس گرفتن با کتاب و کتابخوانی است. وقتی  از کسانی که اهل مطالعه هستند می پرسید چطور انقدر کتاب می‌خوانید اکثراً به دوران کودکی خود اشاره می کنند و اینکه کتاب خواندن را از همان کودکی به یک عادت بدل کرده اند.

شما با هدیه یک اشتراک شش ماهه مجله نبات به فرزندان ایران  فقط یک مجله هدیه نمی دهید بلکه یک فرد با عادت مطالعه را  به ایران هدیه می دهید. ما میخواهیم در کمپین #کودک_سرزمینم با اهدای مجله به آن‌ها کمک کنیم وسعت دیدشان گسترش یابد. خدای خود را بشناسد، خود را بشناسد. رابطه ی خود با دیگران و محیط زیست را تعریف کنند. خلاق، جستجوگر، متفکر و با بلند پروازی رشد کنند و کمک کنند با برای خود و دیگران دنیای بهتری بسازند و به آخرت توجه داشته باشند. 

در کنار این هدف بزرگ شما به کودکانی که دسترسی محدودی به منابع مفید آموزشی دارند هم امکان بهره گیری از این محتوای غنی را می دهید.

شما در یک کار آفرینی فرهنگی سهیم می شوید...

 

خیرین گرامی از دو طریق می توانند در این کمپین شرکت نمایند:

1. خرید اشتراک 6 ماهه مجلات نبات (با تخفیف 47 درصدی) و اهدای آن به کودکان روستا مهدهای محروم کشورمان. -هزینه 28788 تومان-

2. خرید اشتراک 6 ماهه برای کودک خود و اهدای اشتراکی دیگر به کودکی دیگر در مناطق محروم. -هزینه هر دو اشتراک 69000 تومان-

  • ارسال مجلات بر عهده ما خواهد بود.

 

گام به گام کمپین کودک سرزمینم، برنامه ریزی شده است:

1. نیازسنجی: برای توضیح این گام شاید بهتر باشد ابتدا سوالی مطرح کنیم. چرا بسیاری از کمپین ها با وجود زحمات زیادی که مجریان آن ها کشیده اند اما در نهایت اثربخشی و کارایی لازم را ندارند؟ یکی از اصلی ترین دلایل آن را می توان در ابتدایی ترین قدم هرکمپینی جستجو کرد و آن نیازسنجی است.

برای نمونه وقتی راجع به کمپین ساخت مدرسه در کرمانشاه صحبت می کنیم باید دقیقاً بدانیم، چه تعداد مدرسه با چه میزان امکاناتی لازم است. اطلاعات ناقص در نهایت سبب اتلاف منابع و محقق نشدن هدف کمپین خواهد شد.

بنابراین وضیعت آموزشی و فرهنگی کشور را در حوزه کتاب و کتابخوانی به طور دقیق رصد نمودیم و نیازسنجی کردیم.

2. یافتن راه حل پایدار: با تعریف هدف، گام بعدی یافتن یک راه حل برای چالش تعریف شده بود. برای این منظور از مشورت کارشناسان اجتماعی کمک گرفتیم.

واقعیت آن است که اگر صرفاً دغدغه گسترش فرهنگ کتابخوانی برای دوره کوتاه مدت را داشتیم، می توانستیم برای مثال کمپینی راه بیاندازیم و از مردم بخواهیم در روز یک صفحه کتاب بخوانند اما این صرفاً راه حلی مقطعی بود. بنابراین برآن شدیم که عادت کتابخوانی را ایجاد کنیم و همانطور که همه واقف اند، بهترین دوره زندگی برای ایجاد عادت ها دوران کودکی است. پیرو این امر، جامعه هدف خود را کودکان قرار دادیم.

3. تشکیل تیم اجرایی: از آنجایی که یک دست هیچگاه صدا ندارد از همکاری جمعی از نهادها و شرکت هایی بهره بردیم که به ایده ما علاقمند شدند.

به منظور تامین محتوای آموزشی فاخر با گروه پرتلاش نبات همکاری کردیم که متخصص در حوزه آموزش کودک هستند. برای دسترسی به اطلاعات دقیق روستا مهد های کشور از سازمان بهزیستی کمک گرفتیم و شرکت ایران کیش و پلتفرم جمع سپاری گندم نیز ما را برای تعریف راه های امن جذب کمک یاری نمودند. به منظور اطلاع رسانی کمپین از وب سایت آپارات کمک گرفته شده است.

جمع سپاری برای روستا مهدهای استان البرز منحصراً از طریق پلتفرم گندم انجام خواهد گرفت.

4. اجرا: در این مرحله کانال های پرداخت و جذب مشارکت به دقت بررسی شدند و مناسبت ترین، آسان ترین و امن ترین راه های کمک تعبیه شدند. لازم به ذکر است که، اجرای این طرح صرفاً به تعطیلات عید نوروز محدود نمی شود و ادامه خواهد داشت.

5. گزارش دهی: این گام با همکاری سازمان اوقاف و امور خیریه برایمان میّسر شد. کلیه مراحل اجرای کمپین از جمع آوری داده ها تا توزیع آن ها تحت نظارت و تایید سازمان اوقاف و امور خیریه خواهد بود و گزارش کامل کمک های صورت گرفته و اعداد و ارقام آن از طریق کانال های توزیع در اختیار خیرین و حامیان کمپین قرار خواهد گرفت.

اطلاعات موسسات از سازمان بهزیستی گرفته شده و کمک شما می تواند مسیریابی شود یعنی کاملاً مشخص است که شما به چه روستا مهدی کمک می کنید و نیاز ها و تعداد دانش آموزان آن روستا مهد هم دقیقاً مشخص است. پس حتی یک مجله هم اضافه به مهدی داده نخواهد شد.

گزارشات عملکرد هر مهد نیز از مرحله جمع آوری منابع تا ارسال مجلات به صورت کاملاً شفاف در دوره های زمانی مشخص منتشر خواهند شد.

 

دعوت مصطفی رحماندوست به حمایت از کمپین #کودک_سرزمینم

 

انشالله بتوانیم با یاری مردم عزیزمان گامی هرچند کوچک ولی تاثیر گذار در آینده فرزندان کشورمون برداریم...

راه های خرید اشتراک و حمایت از این کمپین:

مراجعه به سایت های

و...

شماره گیری #78*788*

 

 

 

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.