بررسی گزارش‌های سایت‌های معتبر به ما این امکان را می‌دهد تا در تدوین استراتژی‌های بلند مدت سازمان خود در بخش‌های مختلف بر اساس تغییرات و روندها در سال‌های آتی برنامه‌ریزی‌ها صورت بگیرند.

یکی از مهمترین بخش‌های هر سازمان و بخصوص موسسات خیریه بخش بازاریابی و تبلیغات است. به همین دلیل گزارش تازه منتشر شده توسط سایت Statista درباره سرفصل‌های تبلیغاتی و وضعیت تبلیغات در جهان را با شما به اشتراک می‌گذاریم.

Statista برآورد کرده که هزینه‌ی تبلیغات در سال ۲۰۱۹ حدود ۳۳۰ میلیارد دلار خواهد بود که می‌توان گفت نسبت به سال ۲۰۱۷ رشدی در حدود ۳۵٪ را تجربه کرده است.

اما نکته‌ی جالب دیگر، روندی است که این شرکت تا سال ۲۰۲۳ پیش‌بینی کرده است. (+)

بر اساس پیش‌بینی Statista پولی که برای تبلیغات در سراسر جهان هزینه می‌شود از سال ۲۰۱۷ تا سال ۲۰۲۳ حدوداً دو برابر شده و به سالانه ۴۸۸ میلیارد دلار می‌رسد.

اما در این میان، همه‌ی سرفصل‌های تبلیغاتی دو برابر نمی‌شوند: برخی بیش از دو برابر رشد می‌کنند و برخی کمتر.

پیش‌تازِ این ماجرا، شبکه‌های اجتماعی هستند که پیش‌بینی می‌شود تبلیغ در آن‌ها حدود ۲۶۰٪ افزایش پیدا کرده و به ۳/۶ مقدار فعلی برسد. تبلیغات ویدئویی هم بر اساس برآورد Statista طی این مدت دو برابر رشد خواهد کرد.

در این میان، تبلیغات روزنامه‌ای و مجله‌ای و نیز تبلیغات در موتورهای جستجو و تبلیغات بنری هم رشد می‌کنند؛ اما این رشد بسیار کمتر از متوسط رشد ۱۰۰ درصدی خواهد بود:

  • رشد تبلیغات روزنامه‌ای و مجله‌ای: ۵۰٪
  • رشد تبلیغات در موتورهای جستجو: ۴۶٪
  • رشد تبلیغات بنری: ۴۶٪

رشد کم تبلیغات مکتوب، خارج از انتظار نیست. اما می‌توان حدس زد با ترویج مباحثی مثل بازاریابی محتوا و سئو، کسب و کارها ترجیح می‌دهند منابع خود را در چنین فعالیت‌هایی سرمایه‌گذاری کنند تا دستاوردهای بلندمدت‌تری داشته باشند و اقدام‌های کوتاه مدت مثل تبلیغات بنری و تبلیغ در موتورهای جستجو را کاهش خواهند داد.

رشد بسیار زیاد تبلیغات ویدئویی و شبکه‌های اجتماعی هم، قابل درک است. چون پتانسیل وایرال بودن در آن‌ها باعث می‌شود در مواردی که نیاز به دسترسی سریع به یک جامعه‌ی مخاطب گسترده است، این کار با هزینه‌ای نسبتاً ارزان (نسبت به سایر ابزارهای تبلیغاتی) امکان‌پذیر شود.

پیشنهاد ما این است که سری به سایر اطلاعات این بخش در Statista بزنین و مباحث آن در زمینه تبلیغات، بخصوص تبلیغات دیجیتال را بررسی کنین.