حامیان کمک مالی برای حمایت از سازمان شما غالبا به مشوق‌‌های مختلفی نیاز دارند. پایه و اساس جمع‌‌آوری کمک‌‌های مالی محرک‌_محور این است که بدانید چه موقعیت‌‌ها و فرصت‌‌هایی در حامیان شما انگیزه اهدای کمک ایجاد می‌کند و آن‌‌ها را به تبلیغ و ترویج کمپین شما علاقه‌مند می‌سازد. 

استفاده از بهترین محرک‌، زمینه‌ای را برای مشارکت دراز مدت حامیان فراهم می‌کند و برای هر کمپین جمع‌آوری کمک‌ مالی موثر خواهد بود. هر چه باشد وقت و پول اهداکنندگان کمک و حامیان سازمان شما ارزشمند است؛ پس باید به آن‌ها نشان دهید که سازمان‌تان برای آن‌ها ارزش قائل است و کمک‌های اهدایی را در راه گسترش رسالت سازمان به‌کار می‌برد.


جمع‌آوری کمک‌های مالی با استفاده از مشوق چیست؟

مشوق‌ها و محرک‌های انگیزه‌بخشی وجود دارند که با تاثیرگذاری بر حامیان، آن‌ها را به کمک ترغیب می‌کنند و تیم‌های جمع‌آوری پول را به فعالیت بیشتر برمی‌انگیزند. منظور از مشوق فقط جایزه و پاداش نیست؛ بلکه مشوق‌ها راهی هستند برای نشان‌دادن این‌که سازمان شما برای حامیان خود ارزش قائل است. ما در این مقاله به اصول جمع‌ آوری کمک‌ های مالی با استفاده از مشوق می‌پردازیم.  

 •  اول؛ از روش جمع‌آوری کمک همتا-به-همتا بهره گیرید.
 • دوم؛ تلاش‌های خود را با استفاده از جذب جمعی سرمایه تقویت کنید.
 • سوم؛ مراسم جمع‌ آوری کمک‌ها را انگیزه‌بخش کنید.
 • چهارم؛ کیفیت محصولاتی را که برای جمع‌ آوری کمک انتخاب می‌کنید، ارتقا دهید.


چگونه حامی مالی جذب کنیم؟!


اول؛ از روش جمع‌آوری کمک همتا-به-همتا بهره گیرید

جمع‌آوری کمک از همتایان نوعی از جمع‌آوری کمک‌های مالی است که در آن حامیان شما برای درخواست کمک‌های اهدایی به سراغ دوستان و آشنایان خود می‌روند. کمک‌خواهی با استفاده از روش همتا به همتا (در انگلیسی P2P) اغلب با برگزاری رویدادهایی چون مسابقات پیاده‌روی همراه است. 

اما به‌طور مستقل هم ممکن است انجام شود. در هر‌ حال، بهترین شکل جمع‌آوری کمک از همتایان، شیوه اینترنتی است که در آن اهداکنندگان صفحات خود را برای جمع‌آوری کمک ایجاد می‌کنند و آن را با دوستان و خویشاوندان به اشتراک می‌گذارند.

البته حامیان این امکان را دارند که شخصا، یا از طریق ایمیل و یا تماس تلفنی درخواست کمک کنند. آن‌ها در نهایت این قدرت را دارند که به معمولی‌ ترین و موثرترین شکل ممکن به سراغ دوستان و آشنایان خود بروند. 

حال ببینیم که چگونه با استفاده از کمک‌خواهی از همتایان می‌توان محرک و مشوق ایجاد کرد. این موضوع را تحت دو عنوان توضیح خواهیم داد:

 • عامل نفوذ اجتماعی
 • بازی‌ انگاری


عامل نفوذ اجتماعی

جمع‌آوری کمک مالی از همتایان خودش نوعی مشوق است. عامل نفوذ اجتماعی نشان می‌دهد که ما اغلب از آن‌ چه اطرافیان‌مان انجام می‌دهند، انگیزه می‌گیریم. فرآیند جمع‌ آوری کمک از همتایان بر این اساس استوار است که حامیان با اتکا به روابط محکم و توام با اعتماد خود با دیگران از آن‌ها درخواست کمک می‌کنند. 

به‌همین دلیل، ممکن است که نفوذ این افراد بر دوستان و آشنایا‌‌ن‌شان بیش از نفوذ سازمان‌های مردم‌ نهاد باشد. تمایل به پشتیبانی از حرکت انسان‌دوستانه یک دوست یا عضو خانواده محرکی است که اهداکننده کمک را برمی‌انگیزد که از کمپین جمع‌آوری کمک مالی حمایت کند.

استفاده از گزینه‌ های هم‌رسانی در شبکه‌های اجتماعی به‌عنوان بخشی از راهبرد جمع‌آوری کمک مالی از همتایان باعث می‌شود که سازمان‌تان از عامل نفوذ اجتماعی بهره‌ برداری کند؛ وقتی مردم اخبار مربوط به اهدای کمک و حمایت خودشان را هم‌ر‌سانی کنند، دیگران هم انگیزه پیدا می‌کنند که در این راه قدم بردارند.


بازی‌انگاری

جمع‌ آوری کمک مالی به شیوه بازی‌ انگاری کمپین شما را برای گروه‌ها و افراد حامی، به تجربه‌ای توام با تفریح و سرگرمی تبدیل می‌کند. به‌علاوه شما می‌توانید با استفاده از بازی‌انگاری در جمع‌آوری کمک‌ مالی در میان همتایان رقابت ایجاد کنید و برای حامیان خود محرک و انگیزه به وجود آورید.


چگونه جمع‌آوری کمک‌مالی را به بازی تبدیل کنیم و رقابت ایجاد کنیم؟ 

برای نیل به این هدف می‌توانید از موارد زیر کمک بگیرید:

 • جمع‌آوری کمک مالی حول محور یک محصول:
  وقتی جمع‌آوری کمک را با ارائه محصولاتی همراه کنید حامیان شما می‌توانند ضمن درخواست کمک‌ مالی، محصولی را هم به ازای دریافت کمک‌ها به دیگران عرضه کنند.
  می‌توانید با ارائه یک محصول سفارشی برای جمع‌آوری کمک رقابت ایجاد کنید. تیم‌های جمع‌آوری کمک‌ مالی می‌توانند محصولاتی از جمله انواع تی‌شرت را طراحی کنند و آن‌ها را به دوستان و آشنایان خود بفروشند. تیم‌های شما انگیزه پیدا می‌کنند که بهترین طرح‌های ممکن را ارائه دهند، طرح‌هایی که هر کسی دوست دارد بپوشد!

 • جدول رده‌بندی:
  یک جدول رده‌بندی بر اساس میزان پولی که تیم‌ها و افراد جمع‌آوری کرده‌اند، آن‌ها را رتبه‌بندی می‌کند و اسامی و مشخصات‌شان را نمایش می‌دهد. ممکن است که نرم‌افزار کمک‌خواهی از همتایان مجهز به جدول‌های رده‌بندی باشد که به‌طور خودکار به‌روز شوند.
  وجود این ابزارهای سرگرم‌کننده باعث می‌شود که میان حامیان رقابتی دوستانه پدید آید چرا که هر کدام ترجیح می‌دهند نام‌شان در صدر جدول قرار بگیرد و در نتیجه برای جمع‌آوری کمک‌های مالی شور و شوق بیشتری به‌وجود می‌آید.

 • مدال‌ها و نشان‌های جمع‌ آوری کمک: 
  در نرم‌افزار کمک‌ خواهی از همتایان شاید امکان استفاده از تصویر مدال وجود باشد. این مدال‌ها در واقع نمادهای تصویری هستند که وقتی حامیان در کار جمع‌ آوری کمک‌های مالی به سطوح خاصی از موفقیت برسند تصویر این مدال‌ ها در کنار نامشان ظاهر می‌شود.
  حامیان می‌توانند این مدال‌ها را در صفحات شخصی خود برای جمع‌آوری کمک‌ مالی نشان دهند و یا در شبکه‌های اجتماعی با کاربران به اشتراک بگذارند. جمع‌آوری این مدال‌های نمادین خالی از تفریح نیست و به حامیان انگیزه می‌دهد که بر فعالیت انسان‌ دوستانه خود بیفزایند و اهداف شما را تحقق بخشند.
  تبدیل جمع‌ آوری کمک‌ های همتایان به نوعی رقابت یا بازی، از بهترین راه‌ها برای ایجاد انگیزه در حامیان است و باعث می‌شود که آن‌ ها با تمام وجود برای تحقق آرمان‌ های شما فعالیت کنند.


دوم؛ کار خود را با جذب جمعی سرمایه استحکام ببخشید

اگرچه غالبا میان جمع‌‌آوری کمک از همتایان و جذب جمعی سرمایه تمایزی گذاشته نمی‌شود، با این حال این دو از نظر دامنه جمع‌‌آوری کمک و نیز بسته به این که از چه تریبونی برای تحقق اهداف استفاده کنند با یکدیگر تفاوت دارند. 

معمولا عبارت جذب جمعی سرمایه در مورد اشخاصی به‌کار می‌رود که برای یک کمپین شخصی از دیگران درخواست کمک می‌کنند، اما سازمان‌های مردم‌نهاد هم می‌توانند همین راهبرد را به‌کار گیرند.

جذب جمعی سرمایه، راهبردی برای فراهم آوردن کمک‌های مالی است و براساس آن یک سازمان مردم‌نهاد برای تامین مالی پروژه‌ای خاص، یک هدف برای جمع‌آوری کمک تعیین می‌کند و کمپینی را به راه می‌اندازد که هم اهداکنندگان فعلی و هم حامیان جدید در اینترنت از آن پشتیبانی می‌کنند.

کمپین‌های جذب جمعی سرمایه معمولا رده‌هایی از جوایز را برای اهداکنندگان در نظر می‌گیرند. مثلا یک اهداکننده با پرداخت ۲۰۰۰۰ تومان کمک نقدی ممکن است یکی از محصولات اختصاصی سازمان مردم‌نهاد، از جمله یک کلاه یا تی‌شرت ویژه را دریافت کند. معمولا هر چه کمک‌های اهداکنندگان بیشتر شود کیفیت این نوع هدایای تشویقی هم بهتر می‌شود. در ادامه مطلب به این دو نکته می‌پردازیم که چگونه می‌توانید:

 • با تقدیر از اهداکننده در او انگیزه و محرک ایجاد کنید.
 • بر اساس هدفی که دارید جوایزی را پیش‌کش کنید‌.


با ابراز قدرشناسی انگیزه ایجاد کنید

یک راه مقرون به صرفه برای انگیزه‌ دادن به اهداکنندگانِ کمک و حفظ حمایت آن‌ها پس از اهدای کمک‌شان، این است که به شکلی مناسب از آن‌ها قدردانی کنید. البته لازم است که تشکر از اهداکنندگان بخش مهمی از فعالیت‌های شما برای جمع‌آوری کمک‌ مالی محسوب شود. با این حال برای نشان دادن عمق قدرشناسی خود از اهداکنندگان، می‌توانید از محدوده این ضرورت فراتر بروید و آن را برای اهداکننده کمک مالی به انگیزه تبدیل کنید. برای تمام اهداکنندگان کمک، صرف‌نظر از میزان کمک اهدایی آن‌ها، ایمیل تشکر بفرستید. متن ایمیل باید شامل موارد زیر باشد:

 • سلام و تهنیت همراه با نامی که اهداکننده ترجیح می‌دهد به آن نام خوانده شود.
 • لینک به مطلبی جالب در مورد سازمان مردم‌نهاد شما.
  مثلا به صفحه‌ای درباره مناسبت‌ها و رویدادهای آینده یا موقعیت‌هایی برای کارهای داوطلبانه.
 • تشکری صمیمانه از اهداکننده برای کمکش

قدردانی از اهداکنندگانی که به کمپین‌تان کمک کرده‌اند ممکن است آن‌ها را ترغیب کند که به حمایت از سازمان مردم‌نهاد شما ادامه دهند.


از آن‌جا‌که کمپین‌‌های جذب جمعی سرمایه این ظرفیت را دارند که از حمایت اهداکنندگانی جدید برخوردار شوند، تشکر از اهداکنندگان ترفندی مهم برای جذب آن‌ها به سازمان شماست.


جایزه‌‌هایی بر مبنای رسالت سازمان خود پیشکش کنید

به دلیل آن‌که کمپین‌‌های جمع‌‌آوری کمک‌‌های مردم معمولا با رده‌هایی از مشوق‌ها همراه است، شما می‌توانید با انتخاب جایزه‌‌هایی که متناسب با هدف سازمان شما انتخاب شده‌اند در اهداکنندگان انگیزه مشارکت بلندمدت ایجاد کنید. جایزه‌هایی که بر مبنای هدف تعیین می‌شوند هم بر سطوح پایین مشارکت و هم بر سطوح بالای مشارکت تاثیرگذارند. اما منظور از پیشکش کردن این نوع کم‌نظیر مشوق چیست؟

جایزه هدف-محور از نامش پیداست که چیست؛ جایزه‌ ای که مستقیما حاصل کار سازمان مردم‌نهاد شما و کسانی است که کمک دریافت می‌کنند.

جایزه هدف-محور ممکن است محصولی باشد که به دست دریافت‌کنندگان کمک‌ های سازمان مردم‌نهاد شما تولید شده باشد و یا فرصتی کمیاب برای کار داوطلبی یا شرکت در مراسمی خاص باشد و یا به شکلی خاص گیرنده جایزه را با کار سازمان مردم‌نهاد شما آشنا کند. بگذارید با بررسی چند نمونه ببینیم که این موضوع در عمل چگونه اتفاق می‌افتد.

فرض کنیم که کار سازمان مردم‌ نهاد شما توانمند کردن زنان در نقاط گوناگون دنیاست. شما برای کمک به گروهی خاص از زنان در کشور اکوآدور، یک کمپین جذب جمعی سرمایه به‌راه انداخته‌اید. در سایتی که برای این منظور به وجود آورده‌اید باید به طور مشخص بگویید که:

 • به ازای هدیه‌ای به ارزش ۱۰۰۰ تومان، اهداکننده شرح حال و تصویر یکی از زنان تحت پوشش برنامه را دریافت خواهد کرد.
 • به ازای هدیه‌ای به ارزش ۵۰۰۰ تومان اهداکننده یک محصول صنایع دستی و یک نامه تشکر شخصی از جانب یکی از زنان تحت پوشش را دریافت می‌کند.
 • به ازای هدیه‌ای به ارزش ۱۰۰۰۰ تومان فرصتی در اختیار اهداکننده گذاشته می‌شود تا در مراسمی اختصاصی تماشاگر اولین نمایش ویدیویی باشد که سازمان شما درباره زنان دریافت‌کننده کمک تهیه کرده است. 

اعطای مشوق‌های هدف-محور نهایتا این امکان را برای اهداکنندگان فراهم می‌کند که تاثیر هدایای خود را بر زندگی مددجویان ببینند و میان آن‌ها و رسالت سازمان شما پیوند برقرار شود.


سوم؛ مراسم جمع‌آوری کمک‌ها را انگیزه‌بخش کنید

مراسم جمع‌آوری کمک ممکن است خود به تنهایی محرک و مشوق محسوب شود. اگر سازمان مردم‌ نهاد شما به برگزاری مراسمی مفرح و جالب و یا ایجاد فضایی هدفمند برای برنامه‌های مربوط به جمع‌آوری کمک شهره باشد، مردم با شور و اشتیاق شرکت خواهند کرد.

فایده بدیهی حضور افراد در رویدادها آن است که حامیان و اهداکنندگان بیشتری به سازمان مردم‌نهاد شما جذب خواهند شد. آن‌ها فرصت‌های ارزشمندی را برای جمع‌آوری کمک‌های مالی فراهم خواهند کرد. اما اول لازم است که انگیزه حضور در چنین مراسمی را در مردم ایجاد کنید. برای ایجاد انگیزه دو راه معمول وجود دارد:

 • حضور افراد را به پاداش تبدیل کنید
 • مراسم گلریزان برگزار کنید


حضور افراد را به پاداش تبدیل کنید

میزبانی مراسمی که ورود به آن برای همه آزاد باشد بی‌شک امتیازاتی دارد، اما شما می‌توانید خود مراسم جمع‌ آوری کمک‌ها را هم به انگیزه و محرک تبدیل کنید.

برای این منظور می‌توانید:

 • ورود به مراسم را برای هر کس که تا حدی در راستای اهداف جمع‌ آوری کمک‌ های مالی همراه بوده است آزاد اعلام کنید.
 • برای گروه‌‌های خاصی از اهداکنندگان، از جمله اهداکنندگان اصلی و کسانی‌که در حد متوسط کمک کرده‌اند، دعوت‌ نامه بفرستید.
 • برای برنامه عضوگیری خود مراسمی اختصاصی برپا کنید.

در هر یک از موارد فوق، مراسمی که برگزار می‌شود خود پاداشی است که اهداکنندگان برای حمایت از سازمان مردم‌نهاد شما دریافت می‌کنند.

اگر می‌خواهید اطمینان حاصل کنید که این پاداش اهداکنندگان را خشنود می‌کند، باید فضایی در مراسم به وجود آورید که برای آن‌ها لذت‌بخش باشد.

نکته مهم‌تر این است که این رویداد را باید پیشاپیش تبلیغ کنید تا حامیان به حضور در آن علاقه‌مند شوند. برای این منظور موارد زیر را مورد تاکید قرار دهید:

 • جاذبه‌های برنامه‌تان:
  مراسمی که برپا می‌کنید باید جاذبه‌ هایی داشته باشد تا مردم را به حضور در آن علاقه‌مند کند. این جاذبه‌ها ممکن است یک غذای لذیذ، برنامه تفریحی یا مکانی استثنایی برای برگزاری مراسم باشد. این جاذبه‌ها را باید در صدر تبلیغات خود ذکر کنید.

 • فضای مراسم:
  یک مهمانی پیک‌نیکی بر محوطه چمن پشت منزل فضایی به مراتب خودمانی‌تر و صمیمانه‌تر از ضیافتی مجلل در یک موزه هنری دارد. اگر اهداکنندگان بدانند که چه نوع مراسمی قرار است برگزار شود، احتمال آن که بخواهند به مراسم دعوت شوند بیشتر خواهد شد.

 • باهمستان:
  همه کسانی که در رویدادهای انگیزه‌آفرین شما شرکت می‌کنند یک مشخصه مشترک دارند و آن این است که حمایت فعالانه خود را از سازمان مردم‌نهاد شما نشان داده‌اند. وقتی گروهی از اهداکنندگان با گروهی دیگر از آن‌ها دور هم جمع شوند، فرصتی فراهم می‌شود تا درون سازمان مردم‌ نهادتان باهمستان ایجاد کنید.  حامیان شما به احتمال زیاد مشتاق‌اند فرصتی پیدا شود تا با افراد دیگری که آرمان‌های بشردوستانه دارند ارتباط برقرار کنند و آشنا شوند. 

با توجه به این نکات می‌توانید آگهی‌هایی برای مراسم خود تهیه کنید که به‌مثابه یک محرک عمل کنند. البته وقتی پای برقراری ارتباط با اهداکنندگان در میان باشد، همیشه می‌توان از شیوه‌ ای غیرمعمول و نوآورانه استفاده کرد؛ شما خواهید دانست که چه نوع رویدادها و مراسمی برای آن‌ها انگیزه‌بخش خواهد بود.


مراسم گلریزان برگزار کنید

برپایی مراسم گلریزان ایده مناسبی است و محرکی قوی برای شرکت‌کنندگان است چون فرصتی در اختیار آن‌ها می‌گذارد تا کالایی را که به‌شدت دنبال آن بوده‌اند به‌دست آورند.
باید بدانید که اقلام حراجی شما در واقع شاه‌بیت مراسمی است که برپا کرده‌اید. اگر می‌خواهید که مردم هر چه بیشتر تشویق شوند که در مراسم شما شرکت کنند و کمک‌ های مالی بیشتری اهدا کنند، باید بهترین اقلام ممکن را برای حراجی خود انتخاب کنید. 

در این میان گزینه‌های محبوب عبارتند از تورهای مسافرتی یا آثار نایاب هنری. حساب دو دوتا چهارتاست؛ هر چه کالاهایی که برای فروش ارائه می‌دهید خوشایندتر و بهتر باشند قیمت‌های پیشنهادی بیشتری دریافت می‌کنید.


چهارم؛ کیفیت محصولاتی را که برای جمع‌آوری کمک انتخاب می‌کنید، ارتقا دهید

جمع‌‌آوری کمک با استفاده از محصولات و کالاها زمانی موفق است و مردم را به کرم و بخشش ترغیب می‌کند که کالایی که اهداکننده به ازای کمکش دریافت می‌کند بسیار عالی باشد. 

شاید به‌همین دلیل جمع‌ آوری کنندگان کمک‌های وابسته به‌محصول اغلب راهبردهای جمع‌ آوری کمک‌ های مالی مردم‌ نهاد را به‌کار می‌گیرند، اما شما با شناخت آن‌چه حامیان‌تان می‌خواهند و می‌پسندند می‌توانید اطمینان حاصل کنید که کالاهای شما تا حد ممکن جالب و خواستنی باشد. 

در کل، حامیان شما خواستار چیزی فراتر از یک کالای قشنگ هستند؛ آن‌ها می‌خواهند حمایت خود را از سازمان شما به نمایش بگذارند. شما به دو شکل می‌توانید انتظارات آن‌ها را برآورده کنید:  

 • محصولات خود را به نامی معروف و خوشنام تبدیل کنید.
 • دیجیتالی شوید.


محصولات خوشنام

برای حامیان یکی از راه‌ های نشان دادن حمایت‌ شان از سازمان شما اهدای کمک است. راه دیگر این است در زندگی روزمره لباسی بپوشند یا از محصولی استفاده کنند که متعلق به سازمان شماست، به شرط این که آن محصول نام و نشان سازمان شما را بر خود داشته باشد.

در  کالایی که برند سازمان شما محسوب می‌شود این مشخصات به چشم می‌خورد:

 • نام سازمان مردم‌نهاد شما
 • نشان سازمان مردم‌نهاد شما
 • و/ یا رنگ‌هایی که مشخصه سازمان مردم‌نهاد شما هستند.

هدف این است که ظاهر کالا به‌طور عینی و ملموس معرف سازمان مردم‌نهاد شما باشد.

به‌عنوان مثال، فرض کنیم که شما برای تشویق اهدکنندگان به حمایت از سازمان‌ تان یک تی‌شرت مخصوص طراحی و تهیه می‌کنید. اگر نام و نشان سازمان شما بر آن تی‌شرت دیده شود، هر بار که حامیان شما این تی‌شرت را بپوشند و با آن دیده شوند اسم و رسم سازمان مردم‌ نهاد شما تبلیغ شده است. بدیهی است که آن‌ها چنین تی‌شرت‌هایی را می‌پوشند.

بسیاری از مردم علاقه دارند که حمایت خود را از سازمان‌ های مردم‌نهاد به دیگران نشان دهند. استفاده از چنین پوشاکی هم به اهداکنندگان این اطمینان خاطر را می‌بخشد که کار مفید و مثبتی انجام می‌دهند و هم باعث جذب حامیان تازه‌ای برای کمک به سازمان شما می‌شود. تولید تی‌شرت‌های مزین به نشان (یا هر محصول دیگری که نشان تبلیغاتی شما را بر خود داشته باشد) این امکان را در اختیار حامیان شما می‌گذارد که مشارکت خود را در فعالیت سازمان مردم‌نهاد شما به نمایش بگذارند.


دیجیتالی شدن

وقتی بحث جمع‌ آوری کمک‌های مالی با ارائه محصول مطرح می‌شود ممکن است به یاد افرادی بیفتید که برای فروش یک محصول زنگ در خانه شما را می‌زنند و یا به یاد غرفه‌های لباس‌ های مارک‌دار در مراسم جمع‌ آوری کمک‌ های مالی بیفتید.

با توجه به این‌که سازمان‌ های مردم‌ نهاد به‌سرعت خود را با پیشرفت‌های فناوری هماهنگ می‌کنند، جمع‌آوری کمک از طریق ارائه محصول نیز دارد در عرصه دیجیتال حضور پررنگ‌تری پیدا می‌کند. 

ارائه این محصولات در اینترنت راهی عالی برای معرفی کمیپن شما به اهداکنندگان و حامیان جدید است. خرید محصولات در اینترنت راهی بی‌دردسر و سهل‌الوصول برای اهداکنندگانی است که می‌خواهند در بافت زندگی روزمره خود از سازمان مردم‌نهاد شما حمایت کنند.

برای اینترنتی کردن کمپین خود و تشویق هر چه بیشتر اهداکنندگان به حمایت می‌توانید:

 • از امکان هم‌رسانی در شبکه‌های اجتماعی استفاده کنید. وقتی اهداکنندگان مجاز باشند که خرید خود از محصولات شما را در شبکه‌ های اجتماعی به اشتراک بگذارند، شبکه‌ ای از افرادی که با آن‌ها در ارتباطند نیز به سازمان شما علاقه‌مند می‌شوند. به‌علاوه، خانواده و دوستان این افراد آن‌ها را به دلیل حمایت‌ شان از سازمان شما تحسین می‌کنند. همین تحسین شدن خود نوعی مشوق است و در بدو امر این نزدیکان و آشنایان حامیان شما هستند که این انگیزه و محرک را ایجاد می‌کنند.

 • برای انتشار در اینترنت مطالب با کیفیت تولید کنید. اینترنت این امکان را برای سازمان شما فراهم می‌کند که مطالبی منتشر کنید که احساسات اهداکنندگان را برانگیزد. به‌عنوان مثال، با ساخت ویدئوهای خوب می‌توانید به حامیان نشان دهید که چرا دریافت‌کنندگان کمک‌های اهدایی به این هدایا نیاز دارند و این که چگونه خرید یک محصول ممکن است برای آن‌ها مشکل‌گشا باشد. این محصولات بصری هستند؛ از این امکان استفاده کنید.

 • در شبکه‌های اجتماعی از حامیان تجلیل کنید. شبکه‌های اجتماعی برای معرفی محصولات عالی است چون حامیان می‌توانند عکسهایی را در این شبکه‌ها منتشر کنند که آن‌ها را در حالی که این لباس‌ها برتن‌شان دیده می‌شود و یا در حال استفاده از این محصولات هستند نشان می‌دهد.
  مثلا با ساختن یک هشتگ یا میزبانی یک روز ویژه تی‌شرت، حامیان خود را تشویق کنید که این تصاویر و حمایت‌ هایشان را همرسانی کنند و شما هم تصاویر حامیان را با تی‌شرت‌های مزین به نام و نشان سازمان‌تان به اشتراک بگذارید و ریتوییت کنید.  

از آن‌جا‌که محصولات شما ممکن است محرکی برای اهدای کمک‌‌های بیشتر باشد و حامیان جدیدی را جلب کند، باید ساختاری دیجیتالی تهیه کنید تا حامیان شما بتوانند از طریق آن علاقه خود را به محصولات و سازمان شما با دیگران به اشتراک بگذارند.

این مطلب نوشته کری مور مدیر بازاریابی در سازمان بوستر است. او و تیمش محتوای آموزشی تولید می‌کنند تا ظرفیت و توانمندی برگزارکنندگان مراسم جمع‌‌آوری کمک‌های مالی با مطالعه آن‌ها به حداکثر برسد و بتوانند آگاهی افراد را در زمینه آرمان‌‌هایی که در راه تحققشان می‌کوشند، افزایش دهند.