تاریخ 11 تا 17 ژوئن (21 تا 27 خرداد ماه) با عنوان «هفته جهانی سلامت مردان» نام‌گذاری شده است. هر ساله در طول این هفته رویدادهای متنوعی در سراسر جهان به منظور بهبود سطح آگاهی جمعی نسبت به موضوع سلامت مردان برگزار می‌شود.

این روز اولین بار در سال 1994 در کنگره آمریکا به عنوان روز ملی مردان انتخاب شد و پس از آن در سطح بین‌المللی گسترش یافت. هفته جهانی سلامت مردان در سال 2002، طی همایشی سراسری که با حضور 6 نماینده از سازمان‌های فعال در حوزه سلامت مردان در وین اتریش برگزار شده بود، نام‌گذاری شد که هدف از آن افزایش آگاهی درباره مسائل بهداشت عمومی و تشویق نهادهای بین‌المللی و داخلی به ارائه خدمات بهداشتی، درمان و آموزشی با کیفیت بیش‌تر به مردان در سراسر جهان است.

 

شعار هفته سلامت مردان – 2018:

“MEN AND FAMILIES – MAKING HEALTHY CONNECTIONS”

«مردان و خانواده ها – برقراری ارتباط سالم»


این مناسبت هر سال به جنبه مهم و خاصی از زندگی مردان می‌پردازد و همان‌طور که از شعار امسال مشخص است در سال 2018، تمرکز بر روی ارتباطات سالم خانوادگی و نقش مردان و پسران در حفظ و گسترش روابط مثبت در خانواده و چگونگی آن پرداخته شده است.


برای سلامت مردان، آبی بپوش!

روز جمعه در هفته سلامت مردان به طور رسمی به نام «آبی بپوش» نام‌گذاری شده است. رنگ آبی به عنوان نمادی از اهمیت موضوع سلامت مردان انتخاب شده و مردان را به اهمیت دادن به سلامتی جسمی و روحی خود و داشتن زندگی طولانی‌تر و سالم‌تر تشویق می کند. بسیاری از مردان در سراسر جهان در این روز با پوشیدن لباس آبی حمایت خود را نسبت به موضوع سلامت‌شان نشان می‌دهند. به طور کلی در سال‌های اخیر استفاده از هشتگ ShowUsYourBlue# نیز در شبکه‌های اجتماعی رشد فوق العاده‌ای داشته و این امر بیانگر افزایش آگاهی جمعی نسبت به موضوع سلامت مردان است.

 

 

گردآورنده: رویا باقری