اهدای خون کار بسیار پسندیده‌ای است. اما علیرغم تبلیغات و نیک‌اندیشی بسیاری از مردم، همیشه در بعضی از بازه‌های زمانی، کمبود ذخایر خون و فرآورده‌های آن پیش می‌آید. مثلا ایام ماه رمضان یا هنگام بروز حوادث طبیعی و ... . سوئد و آمریکا از روش جالبی برای تشویق مردم به اهدای خون استفاده می‌کنند، در ادامه با آن آشنا می شوید:

یک ترفند ساده برای افزایش مشارکت مردم

ما از نظر روانی وقتی از نتیجه عینی کار خود مطلع شویم، بیشتر به انجام علاقه‌مند می‌شویم. برای مثال یک موسسه خیریه ممکن است مردم را تشویق به کمک‌ها چند هزار تومانی کند، اما خیریه دیگری ممکن است بسته‌های کمک به این صورت را معرفی کند: «خرید یک کیلوگرم برنج برای خانواده‌های جنوب شهر تهران در ماه رمضان» در هر دو مورد کمک ما صرف کمک به آدم‌های محروم می‌شود، اما در مورد دوم، چون کمک ما، ملموس‌تر است، احتمال مشارکت بالاتر می‌رود.

روش جالب سوئد برای ترغیب مردم به اهدای خون

در مورد اهدای خون هم مدتی است که یکی از دانشگاه‌های شهر گوتنبرگ سوئد برنامه جالبی پیاده کرده است، به این ترتیب که به محض مصرف خون اهداکننده، به او پیامکی زده می‌شود تا مطلع شود که از خون اهدایی او برای کمک به نجات جان یک بیمار استفاده شده است.

به این ترتیب فرد اهداکننده، خشنودتر از وقتی می‌شود که یک واحد خون را اهدا می‌کند و بعد فراموش می‌شود و تشویق می‌شود که باز هم خون اهدا کند.

روش جالب آمریکا برای ترغیب مردم به اهدای خون

در سال ۲۰۱۴ هم در آمریکا، یک اپلیکیشن برای اهدای خون آماده شد که از طریق آن اهداکنندگان می‌توانستند، خون اهدایی خود را رهگیری کنند تا متوجه شوند که به کجا می‌رود و در کدام بیمارستان مصرف می‌شود. سیستم دیگری هم برای ایمیل کردن جابجایی واحدهای اهدایی خون، وجود دارد.


منبع: یک پزشک