رئیس کمیته امداد و رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با هدف ساخت ۲۰ هزار واحد مسکونی برای مددجویان تحت حمایت کمیته امداد تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند.

به گزارش ویکی نیکی و به نقل از سایت خبری کمیته امداد، مهندس سید پرویز فتاح، رئیس کمیته امداد در این مراسم با بیان اینکه تا کنون تمامی توافقات انجام‌شده با بنیاد مسکن به نحو قابل قبولی اجرایی شده است، گفت: با توجه به اینکه کمیته امداد خدمات متنوعی را به خانوارهای تحت حمایت ارائه می‌دهد و هر کدام از این خدمات با توجه به نیاز افراد مهم است اما خدمت مسکن به مددجویان یک خدمت اساسی بنیادی و پرهزینه است.

فتاح با بیان اینکه یکی از زمینه‌های توانمندسازی مددجویان با تامین مسکن آن‌ها ایجاد می‌شود، افزود: تمام تلاش ما این است که سه تا چهار سال آینده صف طولانی نیاز مسکن مددجویان را با استفاده از ظرفیت تمامی دستگاه‌ها از نظر تامین و تعمیر و بهسازی حل کنیم و امید داریم که  این مسئله حل‌شدنی است.

رئیس کمیته امداد با اشاره به اینکه این نهاد تمامی کمک‌های موجود را به سمت هدف تجمیع می‌کند تا نیاز افراد تحت حمایت را مرتفع سازد، گفت: با استفاده از ظرفیت بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و کمک‌های خیران مسکن‌ساز و منابع کمیته امداد و همچنین آورده مددجویان، مسکن آن‌ها را تامین خواهیم کرد.

وی با اشاره به امضای تفاهم‌نامه همکاری کمیته امداد و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با هدف ساخت ۲۰ هزار واحد مسکونی برای مددجویان روستایی، اظهار کرد: با توجه به پرداخت وام بلاعوض توسط بنیاد مسکن و همچنین نظارت این نهاد بر اقدامات انجام‌شده منجر به استحکام فنی خواهد شد و با توجه به اهمیت تثبیت سکونت در روستا و جلوگیری از مهاجرت این طرح در شهرها اجرا نشده است.

فتاح با بیان اینکه سال گذشته ۲۵ هزار خدمت مسکن در زمینه ساخت و خرید در شهر و روستاها ارائه شده است، افزود: امسال این تعداد خدمت را با توجه به کمک‌های دولت افزایش خواهیم داد و بخش باقیمانده نیاز را موظف هستیم از منابع کمیته امداد و خیران و مسکن سازان تامین کنیم.

رئیس کمیته امداد با اشاره به تفاهم‌نامه کمیته امداد و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در سال گذشته، یادآور شد: ۴ هزار و ۱۵۰ واحد مسکونی روستایی در شش استان با استفاده از ظرفیت سپاه ساخته و به مددجویان تحت حمایت تحویل داده شد که طرح موفقی بود. بر همین اساس تمام تلاش ما این است که منازل مددجویان با اصول فنی و کم هزینه ساخته شود و به اقتضای منطقه و استان تطابق حاصل شود.

شایسته ذکر است مهندس سید پرویز فتاح، رئیس کمیته امداد و علیرضا تابش، رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با هدف ساخت ۲۰ هزار واحد مسکونی برای نیازمندان تحت حمایت کمیته امداد در قالب طرح ویژه بهسازی و نوسازی مسکن روستایی تفاهم نامه همکاری امضا کردند.

نیازمندان تحت حمایت کمیته امداد  در صورت دارا بودن شرایط و با ارائه معرفی­‌نامه می‌توانند تسهیلات مربوط به طرح ویژه بهسازی و نوسازی مسکن روستایی را دریافت کنند.

بر اساس این تفاهم‌نامه که در پنج ماده و هفت تبصره به امضای طرفین رسید کمیته امداد علاوه بر معرفی نیازمندان تحت حمایت روستایی فاقد مسکن، دارای مسکن غیرمقاوم موظف است آن‌ها را برای ساخت و­ نوسازی واحدهای مسکونی مورد نیاز ­در قالب طرح ویژه بهسازی و نوسازی مسکن روستایی ترغیب کند و از محل بودجه مصوب کمیته امداد جهت ساخت و تکمیل واحدهای مورد نظر مطابق ضوابط و قوانین جاری و استفاده از ظرفیت مشارکت خیران در فرآیند تضمین و دریافت تسهیلات بانکی اقدام کند.

همچنین معافیت از پرداخت هزینه­‌های حق انشعابات آب، برق، گاز، دفع فاضلاب و همچنین عوارض صدور پروانه ساختمانی مطابق بند «چ» ماده ۸۰ قانون برنامه ششم توسعه از دیگر تعهدات کمیته امداد است.

 

با امضای این تفاهم‌نامه به دو هزار خانوار ­از­ مددجویان کمیته امداد که از­ تسهیلات مسکن روستایی جهت ساخت واحد مسکونی روستایی استفاده می‌کنند، ۲,۵ میلیون تومان کمک بلاعوض از محل حساب ۱۰۰ امام به مشمولان پرداخت می‌شود.

همچنین بنیاد مسکن متعهد شده است نیازمندان تحت حمایت کمیته امداد را جهت تشکیل پرونده و معرفی افراد حائز شرایط به بانک‌های عامل به منظور دریافت تسهیلات طرح ویژه بهسازی و نوسازی مسکن روستایی در اولویت قرار دهد و متناسب با اقلیم، جغرافیا، فرهنگ بومی و محلی بدون دریافت هزینه­‌های طراحی برای ساخت واحدهای مسکونی و با تشخیص مساحت زیربنا از طریق کمیته امداد اقدام کند.

بر اساس این تفاهم‌نامه بنیاد مسکن نظارت فنی بر­عملیات اجرایی ساخت این واحدها و ­آزادسازی مراحل تسهیلات بانکی و  واگذاری زمین در مناطق دارای زمین به معرفی‌­شدگان فاقد زمین را بر عهده گرفته است و برای پرداخت مراحل وام معرفی­ شدگان کمیته امداد برابر دستورالعمل طرح ویژه بهسازی مسکن روستایی اقدام خواهد کرد.