آئین طفلان مسلم، با محوریت کودکان و نوجوانان کار و خیابان - به طور کلی آنچه از آن با عنوان «بزهکاری نوجوانان» یاد می‌شود - از جمله طرح‌هایی است که جمعیت امداد دانشجویی- مردمی امام علی(ع)، بر پایه ریشه‌های عمیق فرهنگی و دینی ایرانیان از سال 85 اقدام به برگزاری آن کرده است. این طرح از سال 855 به مدت 10 سال پی در پی از تاسوعا تا اربعین حسینی (ع) با شعار «برای طفلان مسلم دیروز می‌گرییم، آیا برای طفلان مسلم امروز می‌کوشیم؟» انجام پذیرفته است. طرح بر اساس تحقیق و ریشه‌‌یابی و تامین بستر مناسب اجتماعی برای دستیابی این افراد - به عنوان عضوی از جامعه اسلامی- به استانداردهای بالاتر زندگی پایه‌ریزی و اجرا گردید. در طرح مذکور عموماً رویکرد به سمت مددجویانی است که زمینه جرم نداشته بر اثر حادثه به نوعی قربانی ناهنجارهای محیط اطراف خویش شده‌اند.


شعار طرح

برای طفلان مسلم دیروز می گرییم، آیا برای طفلان مسلم امروز می کوشیم؟

 

درباره ابوالفضل

ابوالفضل ۱۷ سالش بود. به سختی توانسته بود پایه دوم دبستانش را به اتمام برساند و سال‌ها بود برای کمک به پدر چوپانی می‌کرد. همراه همیشگی‌اش در چرا بردن گوسفندان، مسعود (مستعار) چوپان روستای نزدیکشان بود. گاهی که دیروقت برمی‌گشتند مسعود هم در خانه آن‌ها شب را به صبح می‌رساند.
یک روز که مثل همیشه با هم گله‌هایشان را به چرا برده بودند و در حال آماده‌سازی چای بودند، سگ‌های گله به جان هم می‌افتند. ابوالفضل به دفاع از سگ گله خود ضربه‌ای با چوب به سگ گله مسعود می‌زند. سر همین مساله کوچک دعوا آغاز می‌شود و مسعود هم عصبانی شده و با ابوالفضل درگیر می‌شود. درگیری بالا می‌گیرد. متاسفانه چوب و چاقو و ... که از ابزار کار هردویشان محسوب می‌شود را هم همراه داشتند، که در حین دعوا ابوالفضل از چاقوی همراهش استفاده می‌کند و متاسفانه ناخواسته با شش مسعود برخورد می‌کند. علیرغم اینکه خود ابوالفضل به سرعت با اورژانس تماس می‌گیرد، مسعود در نهایت فوت می‌کند.
ابوالفضل ۵ سال است که در زندان به سر می‌برد. در این مدت بیش از سه بار تاریخ اجرا حکم برایش تعیین شده که خانواده‌اش توانستند آن را به تعویق بیاندازند. در آخرین تاریخ اجرا، با مداخله و تلاش‌های جمعیت امام علی ضمن گرفتن مهلت تا تاریخ ۳۰ دی ۹۶، خانواده مقتول در قبال دریافت مبلغ وجه‌الرضایه راضی به بخشش و گذشت شدند.

 

تا این لحظه 2344 نفر در بخشش عباس سهیم شده‌اند.

از مبلغ 300,000,000 تومان مورد نیاز، مبلغ 122,605,640 تومان جمع آوری شده است.