بیش‌تر کسانی که به دنبال حمایت از مردم سرزمین‌های فقیر هستند، عمدتا به نیازهایی مانند سلامت و بهداشت، رژیم غذایی سالم و سرپناه فکر می‌کنند. اما دسته دیگری از افراد هم هستند که ورای تمام این کمبودهای مادی و فیزیکی، نیاز به شادی و خنده را ضروری می‌دانند.

«تورتل پولترونا»، دلقک معروف اسپانیایی و ستاره سیرک‌های این کشور، به گروه دوم تعلق دارد. وی زمانی که برای اولین بار به اجرای برنامه برای پناهندگان پرداخت، ضرورت وجود شادی و نشاط را در بین این افراد درک کرد. پناهندگان می‌گفتند: «می‌دانید دلمان بیش‌تر از همه برای چه تنگ شده؟ برای یک کم خنده».

بدین ترتیب «تورتل پولترونا» از دیگر دلقک‌های حرفه‌ای اسپانیا و هنرمندان سیرک دعوت به همکاری کرد تا در کنار هم انجمن دلقک‌های بدون مرز را تشکیل بدهند. این هنرمندان به کمپ‌های پناهندگان و مناطقی که جنگ یا بلایای طبیعی ویرانی به بار آورده‌اند، سفر و تلاش می‌کنند تا با اجرای نمایش‌های کمدی، درد و رنج این افراد را برایشان قابل تحمل کنند. به عنوان مثال در سال 2004، پس از سونامی اقیانوس هند در کشور سریلانکا، دلقک‌های بدون مرز همزمان با پزشکان بدون مرز به این کشور سفر کردند.

این هنرمندان تلاش کردند با نمایش‌های خود لبخند را به لب 700 دانش‌آموزی بیاورند که از میان یک مدرسه 1500 نفره نجات یافته بودند و در غم از دست دادن هم‎کلاسی‎های خود به سر می‌بردند. این انجمن که هم اکنون در کشورهای دیگری هم‌چون فرانسه، آمریکا، آلمان، سوئد و بلژیک نیز تشکیل شده است سالانه برنامه‌های متنوعی در کشورهای بحران زده ترتیب می‎دهد و حدود 400 هزار کودک در سال، تماشاگر نمایش دلقک‌های آن هستند. دلقک‌های بدون مرز معتقدند با خنده، بهتر می‌توان در برابر مشکلات مقاومت کرد.