آلودگی هوا یک مشکل جهانی است و تخمین زده می‌شود که سالانه 3/3 میلیون نفر به دلیل آلودگی هوا از دنیا می‌روند. ریزگردهایی با نام PM2.5 یا مواد آلوده‌ای که کمتر از 2.5 میکرون‌اند، مهم‌ترین مواد آلوده هوا در سراسر دنیا هستند. این ریزگردها در دوده، دود و گرد و غبار وجود دارند و وقتی روی ریه می‌نشینند باعث مشکلات جسمانی فراوانی از جمله آسم و بیماری‌های مذمن ریوی می‌شوند. در ادامه 8 کشور را به شما معرفی می‌کنیم که دارای بیش‌ترین تعداد شهرهای پاک در سراسر جهان‌اند. لازم به ذکر است که این اطلاعات از داده‌های سازمان بهداشت جهانی یا WHO استخراج شده‌اند.

 



۱- ایالات متحده آمریکا: ۲۷۴ شهر

کشور آمریکا در صدر فهرست کشورهایی قرار گرفته که پاک‌ترین هوا را دارند. این کشور با توجه ویژه به این مسئله توانسته هوای بسیاری از شهرهای خود را پاکیزه نگه دارد.

 

۲- کانادا: ۱۱۵ شهر

کانادا یکی از کشورهایی است که هوای بسیار پاکیزه‌ای دارد و در فهرست ما در رتبه دوم قرار گرفته است. نیمی از استان‌های این کشور میانگین PM2.5 پایینی دارند و در نتیجه هوای پاکیزه‌ای دارند که مهم‌ترین این شهرها عبارتند از تورنتو، اوتاوا و ونکوور. کانادا تلاش‌های زیادی در حوزه پاکیزگی هوا انجام داده و این کشور روزی را به‌عنوان روز ملی هوای پاک در نظر گرفته است.

 

۳- ژاپن: ۱۸ شهر

گرچه ژاپن شهرهای آلوده‌ای دارد اما تعداد شهرهای پاکیزه این کشور آن‌قدر زیاد است که آن را در فهرست ما قرار داده است. ژاپن از سال ۱۹۹۲ و پیرو پروتکل کیوتو یکی از کشورهای پیشرو در حوزه مبارزه با آلودگی هوا بوده است. این پروتکل کشورهای عضور را متعهد می‌کند تا از انتشار گازهای گلخانه‌ای جلوگیری کنند.

 

۴- استرالیا: ۱۵ شهر

دو شهر بزرگ استرالیا پایین‌ترین میزان آلودگی هوا را در این کشور دارند. در واقع، حتی ۵ شهر آلوده این کشور هم میانگین سالانه PM2.5 دارند که این میانگین‌ها از نظر WHO در حد سالم است. دلیل تمیزی هوا در استرالیا این موضوع است که طبق قانون این کشور میانگین سالانه PM2.5 نباید بیش‌تر از ۸ µg/m3 باشد.

 

۵- نیوزلند: ۱۴ شهر

نیوزلند در سال‌های اخیر توجه زیادی به ریزگرد PM10 داشته که مانند PM2.5 یکی از مهم‌ترین عوامل آلودگی هواست. پیرو این تلاش‌ها، نیوزلند اکنون ۱۴ شهر دارد که هوای بسیار پاکیزه‌ای دارند. اوکلند و ولینگتون، بزرگ‌ترین شهرهای نیوزلند، در آمار سالانه میانگین PM2.5 پایینی دارند.

 

۶- اسپانیا: ۱۱ شهر

آرسیف و لاس‌پالماس، پاکیزه‌ترین شهرهای اسپانیا هستند و هر دو در حاشیه ساحل مراکش در جزایر قناری واقع شده‌اند. این دو جزیره هوای بسیار پاکیزه‌ای دارند زیرا حضور صنعت در آن‌ها اندک است و منبع درآمد این دو شهر از سمت گردشگری است.

 

۷- پرتغال و فنلاند: هر کدام ۵ شهر

این دو کشور هر کدام با داشتن ۵ شهر پاکیزه در رتبه هفتم پاک‌ترین شهرهای دنیا قرار دارند. دومین شهر بزرگ پرتغال یعنی شهر پورتو پاکیزه‌ترین هوا را در این کشور دارد چراکه مانند شهرهای دیگر شهری صنعتی نیست و بیش‌تر به‌عنوان یک بندر تجاری از آن استفاده می‌شود. فنلاند نیز مانند سوئد یکی از اعضای ائتلاف اقلیم و هوای پاک است و به همین دلیل فعالیت‌های زیادی در حوزه کاهش انتشار کربن انجام داده است.

 

۸- سوئد و برونئی: هر کدام ۴ شهر

در رتبه هشتم پاکیزه‌ترین کشورهای دنیا سوئد و برونئی قرار دارند و در آن‌ها شهرهای بسیار زیادی وجود دارند که هوای آن‌ها واقعا پاکیزه است. آلوده‌ترین شهرهای سوئد دو شهر استکهلم و گوتنبرگ هستند که البته میزان ریزگردهای PM2.5 در آن‌ها در سطح مناسب است و این دو شهر در سال‌های اخیر تلاش‌های فراوانی برای کاهش آلودگی‌ هوا انجام داده‌اند. کشور برونئی هم که در نزدیکی مالزی قرار دارد، به‌رغم فرایند صنعتی‌شدن، جنگل‌های خود را حفظ کرده و فعالیت‌های زیادی در این زمینه انجام داده است.

  

منبع: ویدوآل