انقراض گونه‌های جانوری و گیاهی مدت‌هاست که در حال افزایش بوده و انسان به عنوان عامل تسریع‌‌کننده، به بهترین نحو نقش خود را ایفا می‌کند. شکار بی‌رویه، آلوده کردن آب‌ها به‌واسطه فعالیت‌های صنعتی و تجارت‌های غیر‌قانونی تنها تعدادی از فعالیت‌‌های انسانی هستند که نتیجه‌ای جز نابودی حیات وحش و طبیعت کره زمین ندارند. انیمیشن کوتاه Dream شرایط این دسته از حیوانات را به نمایش می‌گذارد.


هشدار برای نابودی حیات وحش | نگاهی بر جنایت‌های دست بشر


سر‌ آغاز این انیمیشن با زندگی آرام و عادی چهار حیوان یعنی وال، کرگدن، فک و پلیکان همراه است. هر‌ یک از آن‌ها زندگی شاد و تو‌ام با آزادی خود را دارند، اما تمامی این لحظات با ورود عنصری نا‌مطلوب و نابود‌گر به نام انسان رنگ می‌بازند؛ تاریکی دنیای حیوانات را در بر‌می‌گیرد و سر‌نوشتی شوم برای آن‌‌ها رقم می‌خورد...

 هشدار برای نابودی حیات وحش | نگاهی بر جنایت‌های دست بشر


فستیوال فیلم حفاظت از حیات وحش (WCFF) چندین سال است که در حال بر‌گزاری است.
هدف از برگزاری این فستیوال آگاهی بخشی در مورد گونه‌های در حال انقراض و آموزش عموم مردم نسبت به حفاظت از حیات وحش است. انیمیشن کوتاه رویا، یکی از آثار به نمایش در‌آمده در این جشنواره، محصول مشترکی از کمپانی DDB و استودیو برزیلی زامبی از زیر‌مجموعه‌‌های کمپانی «پشن پیکچرز» (Passion Pictures) است. 

سازندگان برای خلق انیمیشن کوتاه Dream از ترکیب جلوه‌ های ویژه رایانه‌ای و تکنیک ایست‌-‌حرکت (Stop-motion) بهره برده‌اند که باعث شده است این اثر از لحاظ هنری غنی و از بعد فنی بی‌نقص باشد. 

طراحی تمامی شخصیت‌ها با بالا‌ترین دقت و با جزئیات کامل صورت گرفته است. با این‌ حال هر‌چه چهار حیوان اثر به صورت کاملا واقع‌ گرایانه ساخته شده‌اند، شخصیت‌‌های انسانی دارای طراحی اغراق‌آمیز در نمایش نیمه شیطانی به‌ واسطه المان‌‌هایی نظیر چشمان سرخ‌رنگ هستند.
این ویژگی باعث شده که حیوانات حس ترحم و انسان‌ها حس نفرت را وجود مخاطبان بر‌انگیخته کنند. افکت‌‌های بصری از جمله موج‌های در‌یا، شلیک گلوله و بک‌گراند‌های متنوع اثر که فیلتر‌های رنگی متعددی بر روی آن‌ها اعمال شده، همگی در بالا‌ترین درجه کیفی بوده و به خوبی در کنار سکانس‌‌های ایست‌-‌حرکت قرار گرفته‌اند.

سازندگان با استفاده از نما‌های متفاوت، شیوه‌‌های تصویر‌برداری مختلف و حفظ ریتم، انیمیشن کوتاه رویا را به اثری مثال‌زدنی در زمینه کار‌گردانی تبدیل کرده‌اند.
نمای دور کر‌گدن‌ ها و کلوزآپ پلیکان تنها دو مدرک برای اثبات این ادعا هستند. این انیمیشن به جای استفاده از دیالوگ، داستان و درونیات شخصیت‌های خود را از طریق شعر و موسیقی باز‌گو می‌کند. شخصیت‌‌های این اثر بخش‌‌هایی از شعر کلاسیک « I Dreamed a Dream » متعلق به تئاتر موزیکال بینوایان را می‌خوانند که شدیدا مناسب حس و حال انیمیشن و وقایع در جریان است. 

نا‌تالی برگمن، رایان مرچنت، کینان اومیرا و تل آلتمن به ترتیب به عنوان صدا‌پیشه‌های کرگدن، وال، پلیکان و فک و لیندا برس به عنوان آهنگ‌ساز به زیبایی هر‌چه تمام‌تر از پس وظیفه خود بر‌آمده‌اند.
در کنار موسیقی، جلوه‌‌های صوتی دیگر نکته مثبت اثر است که نه تنها در روند موسیقی اختلال ایجاد نمی‌کند، بلکه با همراهی یکدیگر گوش‌نوازی اثر را دو‌چندان می‌کنند. از بین این جلوه‌‌ها می‌توان به صدای رعد و برق و شکسته شدن یخ در زیر کشتی اشاره کرد. همان‌طور که گفته شد، شخصیت‌‌های انسانی کاملا شیطانی تر‌سیم شده و جز حس‌ های نفرت و خشم در چهره آن‌ها مشاهده نمی‌شود. اما در مقابل چهار حیوان اثر نمایشگاهی از احساسات هستند. شادی ناشی از بازی فک در قطب و کرگدن کوچک در گرم‌دشت به عنوان نمونه قابل اشاره هستند.


هشدار برای نابودی حیات وحش | نگاهی بر جنایت‌های دست بشر


تصاویر زیادی از مرگ پرنده‌ها به دلیل آلودگی نفتی، کشته‌شدن کر‌گدن‌‌ها برای عاج‌شان، شکار وال‌ها برای فروش گوشت و از بین بردن فک‌‌ها برای پوست‌شان سال‌‌هاست که از منابع مختلف منتشر و رسانه‌ها بار‌ها آن‌ها را نشان داده‌اند، اما نه تنها حجم این نا‌ملایمات کاهش نیافته، بلکه روز‌به‌روز در حال افزایش است. در نهایت روزی فرا خواهد رسید که از حیات وحش چیزی جز همین تصاویر دلخراش به جا نخواهد ماند. به امید روزی که انسان‌‌ها نه برای نابودی بلکه برای حفظ طبیعت کره زمین متحد شوند.

 


منبع: ZoomG