رئیس علوم پزشکی زنجان با اشاره به راه‌ اندازی آزمایشگاه جامع تحقیقاتی گفت: بنیاد خیریه ژنتیک در زنجان راه‌اندازی می‌شود.

به گزارش ویکی نیکی و به نقل از تسنیم، علیرضا بیگلری در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: دانشگاه علوم پزشکی زنجان جزء 10 قطب دانشگاه‌های کشور قرار گرفته و رشته رادیولوژی با توجه به استقرار دستگاه‌های سی.تی.اسکن، ام.آر.آی و ماموگرافی در بیمارستان حضرت ولیعصر (عج) به آن اضافه شده است.

وی به اضافه شدن 33 دستگاه آمبولانس به مرکز فوریت‌‌های پزشکی استان زنجان اشاره کرد و گفت: در حال حاضر تعداد آمبولانس‌ها به 96 دستگاه رسیده و 11 پایگاه اورژانس جدید نیز افتتاح شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان برطرف کردن زنجیره کمبودها در بخش فوریت‌های پزشکی را از مهم‌ترین دستاوردهای طرح تحول سلامت عنوان کرد و افزود: با راه‌اندازی رشته تخصصی دستیاری طب اورژانس در دانشگاه علوم پزشکی زنجان، آذر ماه امسال 9 دانشجو در این رشته پذیرفته شدند.

وی بیان کرد: علوم پزشکی زنجان در تحصیلات تکمیلی از دانشگاه‌های پیشرفته کشور است و 14 رشته در مقطع PHD رشته دستیاری تخصصی بالینی، 24 کارشناسی ارشد، و سه رشته دکتری حرفه‌ ای در این محل دانشجو می‌پذیرد.


راه‌اندازی آزمایشگاه جامع

بیگلری با اشاره به فراهم شدن آزمایشگاه‌‌های تحقیقاتی برای برای گسترش تحقیق و پژوهش ابراز کرد: لابراتوار حیوانات و مرکز تولید حیوانات برای انجام آزمایش‌ها در زنجان راه‌اندازی می‌شود.

وی تصریح کرد: راه‌اندازی آزمایشگاه جامع تحقیقاتی از مهم‌ترین برنامه‌های در دستور کار است تا علاوه بر ارتقای بخش‌های تشخیصی در زمینه پیشگیری از بیماری‌ها نیز توفیق بیش‌تری حاصل شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان در مورد مهم‌ترین برنامه‌های پیش رو ابراز کرد: کلید راه‌اندازی بنیاد خیریه ژنتیک در کنار سایر خیریه‌های زنجان زده شده و امیدواریم این مکان به یک مدل کشوری تبدیل شود تا از وابستگی به سایر کشورها خارج شویم.

وی با اشاره به اینکه توسعه برخی از رشته‌های جدید به دانشگاه علوم پزشکی زنجان واگذار شده است، خاطرنشان کرد: تلاش داریم در حاشیه گسترش علوم نوین پزشکی خدمات بزرگی را به مردم کشور ارائه دهیم.

بیگلری به بدعهدی بیمه‌ها در پرداخت مطالبات دانشگاه علوم پزشکی اشاره کرد و گفت: آخرین تسویه حساب بیمه با دانشگاه علوم پزشکی زنجان به سال 94 برمی‌گردد و بسیاری از مطالبات پزشکان و کادرهای درمانی به تأخیر افتاده است.


بدهی 200 میلیارد تومانی بیمه

وی تصریح کرد: بیمه‌ها بیش از 200 میلیارد تومان به دانشگاه علوم پزشکی زنجان بدهی دارند که این موضوع به کار خدمات‌رسانی در حوزه سلامت مردم خلل وارد می‌کند و پول‌هایی که بیمه از مردم می‌گیرند به حوزه سلامت بازنمی‌گردد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان کاهش پرداخت از جیب مردم برای هزینه‌های درمانی را از نخستین اهداف طرح تحول سلامت برشمرد و گفت: هموطنان دفترچه‌های روستایی تنها 3 درصد و دفترچه‌های شهری 6 درصد هزینه درمان در بیمارستان‌های دولتی را پرداخت می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: پیش از اجرای طرح تحول سلامت 50 درصد هزینه‌های درمانی در بیمارستان‌ها از مردم اخذ می‌شد که بسیاری از مردم از توان پرداخت آن عاجز بودند اما این طرح در راستای سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری برنامه‌ای امیدآفرین را در کشور ایجاد کرد.

بیگلری با اشاره به تعمیر و تجهیز بیمارستان‌ها و مراکز درمانی بیان کرد: پانسیون‌ های پزشکان و خانه‌های بهداشت بهسازی یا بازسازی شدند.

وی حضور پزشکان مقیم در بیمارستان ها و پزشکان ماندگار در مناطق محروم را از دیگر اقدامات در راستای برنامه طرح تحول سلامت عنوان کرد و افزود: بسیاری از کمبودهای نیروی انسانی پس از انقلاب برطرف شده است.