تا چند سال پیش وقتی در خیابان با التماس‌های یک کودک مواجه می‌شدم، اولین حسی که در برخورد با آن‌ها دچارش می‌شدم، ترحم بود. چند دقیقه‌ای به‌شدت ناراحت می‌شدم و نهایتا چیزی از آن‌ها می‌خریدم. بعدها اما به لطف معاشرت با دوستانی که فعال حقوق کودکان بودند، نحوه رفتار بهتر و مناسب‌تر با این کودکان را یاد گرفتم. این که چطور به این بچه‌ها کمک کنیم که شاید روزهای پیش روی بهتری داشته باشند، آن‌ قدر مهم است که عده زیادی از فعالان اجتماعی سال‌هاست روی این موضوعات متمرکز شده و اغلبشان بدون هیچ چشم داشت مالی برای بهتر شدن وضعیت این کودکان تلاش می‌ کنند. کودکان کار طیف گسترده‌ ای دارند؛ از کار در مزارع و کوره‌های آجر پزی تا کودکان فال‌ فروش. 

خرید خوراکی‌های مفید و مقوی، بهترین کمک به کودکان کار

یادتان باشد بیشتر کودکان کار خصوصا در تهران ساعت‌ها در معرض گرما، سرما و هوای آلوده هستند. بنابراین اغلب آن‌ها سیستم ایمنی بدنشان ضعیف است و بیشترشان هم دچار سو تغذیه هستند. اگر دلتان می‌خواهد کمک موثری بکنید، خریدن خشکبار مفید و کمی میوه یا حتی غذاهایی که پروتئین بدنشان را تامین کند، فکر بسیار خوبی است. اگر هر روز چند تایی از کودکان کار را سر راهتان می‌بینید، حتما سعی کنید از وعده‌های غذایی که در خانه اضافه آمده اما تمیز و دست نخورده است در ظروف یک‌ بار مصرف برایشان ببرید. فقط وقت دادن غذا حتما با آن‌ ها خوش‌ و بش کرده و توضیح دهید این غذای خانگی را خودتان پخته‌ اید؛ مثلا اسم غذایی که به همراه دارید را بیاورید و بپرسید آن را دوست دارد یا نه به این شکل در واقع هم طوری برخورد کرده‌اید که خواسته‌ های کودک برایتان مهم است و هم اینکه حس مورد ترحم قرار گرفتن را از کودک کار گرفته‌ اید.

با کودک کار مثل یک فروشنده واقعی برخورد کنید

اغلب این بچه‌ها دستمال، فال یا چیز هایی از این‌ دست می‌فروشند. اینکه طوری برخورد کنید که انگار واقعا جنسی که می‌خرید برایتان اهمیت دارد و خریدتان از سر ترحم نیست، به کودک شخصیت خواهد داد. این حس که جنسی که می‌فروشند کالای مهمی است و مهم‌تر اینکه او کار مهمی می‌کند و یک فروشنده است و نه متکدی، بسیار مهم است. برای این کار جنس را حسابی برانداز کنید و برای کمتر پول دادن هم گاهی چانه بزنید.

قاطعانه نه بگویید

وقت‌هایی که دلتان نمی‌خواهد چیزی از کودکان کار بخرید با لحنی مهربان و در عین‌حال قاطع نه بگویید. گاهی یک نگاه معصومانه این کودکان کافی است تا به‌کل توانایی خرید نکردنتان از دست برود. اما اگر قرار است خریدنتان با حس انزجار، غر زدن و کوچک کردن کودک همراه باشد، قطعا خرید نکردن انتخاب بهتری است. از کودک تشکر کرده و به او بگویید نیازی به جنسی که می‌فروشد ندارید. یادتان باشد، هر توهین و پس زدن این کودکان، هرچند شاید از نظر خودتان اتفاق مهمی نباشد، حتما زخمی بر روان این فرشته‌ های کوچک خواهد بود. زخمی که هر روز با تکرار این رفتار های غیر انسانی که بسیار هم در سطح جامعه زیاد است، عمیق‌ تر خواهد شد و این یعنی فردایی که روشن نیست.

لباس‌ های گرم در زمستان و خنک در تابستان، هدیه‌ ای ارزشمند

داشتن لباس مناسب که در زمستان این کودکان را در برابر سوز سرما و در تابستان از آفتاب داغ محافظت کند، حتما مهم است. یادتان باشد تا جایی که ممکن است، لباس‌ های نو و دست‌ اول برای این بچه‌ ها بخرید. سعی کنید لباسی برایشان ببرید که اندازه‌شان باشد چون به‌ اندازه کافی لباس‌های بزرگ‌ تر و کوچک‌ تر از خودشان باعث تمسخر شدن توسط همسالانشان شده است.

غذا نذر کودکان کار کنید

اگر بنا به اعتقادات مذهبی‌تان هرساله نذری می‌ پزید و مثل اغلب ایرانی‌ها بین فامیل و اقوام بی‌نیازتان پخش می‌ کنید، وقتش رسیده بیشتر به فلسفه نذری دادن فکر کنید. این حجم عظیم مواد خوراکی و غذا که هر ساله در نذر کردن‌های بی‌ منطقمان هدر می‌ دهیم را می‌شود در راه خیلی بهتری وقف کرد. کافی است یک دیگ نذری‌تان را در ظروف آلومینیومی بریزید و در چند چهار راه شهر بچرخید. نذری‌هایتان کودکان کار را خوشحال خواهد کرد و چه‌ بسا غذای یک شب خانواده‌شان را هم تامین کند.

کودکان کار، نان‌آوران کوچک‌اند نه مجرم

این تصور غلط که متاسفانه برخی سریال‌ های صدا و سیما هم به آن دامن‌ زده‌اند که این کودکان توسط گروه‌های خلافکار سازمان‌ یافته‌اند را کاملا از یاد ببرید. شاید درصد کمی هم به این شکل وجود داشته باشند. اما باید بدانید بسیاری از این کودکان حتی خانواده دارند و اغلب به خاطر این که کمک‌ خرج والدین خود باشند، بعد از مدرسه در خیابان کار می‌ کنند؛ بنابراین بی‌ دریغ کمک کنید و فقط و فقط به خود این فرشته‌های زیبا و دوست‌ داشتنی فکر کنید. خرید یک فال با توضیحاتی که درباره نحوه خرید کردن قبل‌تر برایتان گفتیم، نه یک گروه تبهکار را ثروتمند می‌کند و نه یک کودک را مجرم؛ بنابراین از فلسفه‌ بافی‌های بیهوده و بی‌ پایه و اساس دست بردارید. همین‌ که بتوانید با خرید کردن لبخندی روی لب یک کودک بنشانید، خودش به جهانی می‌ ارزد.