روز سه شنبه، 30 آبان ماه، پنجاه و پنجمین همایش اعطای جایزه «موقوفه البرز» در تالار «مهر سوره» برگزار شد.
به گزارش «ویکی نیکی» و به نقل از ستاد خبری دهه وقف، حسین حاجی‌ بزرگی؛ مدیرعامل بنیاد فرهنگی موقوفه البرز در همایش اعطای جایزه ملی وقف به نخبگان اظهار کرد: «از سال ۱۳۹۰ تاکنون به ۸۲۲ نفر جایزه وقف تعلق گرفته که در این بین ۸ دانشمند، ۱۰ مخترع، ۴۵ طلبه دینی، ۳ نوباوه، ۱۰۷ دانشجو و ۶۴۲ دانش‌آموز بوده اند.»
به گفته وی در این همایش از ۴ دانشمند، ۳ مخترع، ۳۰ دانشجوی برتر و ۱۰ طلبه علوم دینی نیز تقدیر به عمل آمد ضمن اینکه جمعاً ۲۵۵ سکه بهار آزادی هم بین این برگزیدگان توزیع شده است.»
مدیرعامل بنیاد فرهنگی البرز درباره تاریخچه موقوفه البرز گفت: «این موقوفه در سال ۱۳۴۲ توسط «حسینعلی البرز» جهت کمک به اشاعه فرهنگ علمی و دانش کشور تأسیس شده است.


حاجی بزرگی همچنین تصریح کرد: «کمک‌ هزینه تحصیلی، وام تحصیلی و وام اشتغال به کارِ دانشجویان در حال تحصیل از آن سال‌ تا کنون به واجدین شرایط اعطا شده است. ضمن اینکه از سال ۱۳۵۶ جایزه فرهنگی البرز جهت تجلیل از دانش‌آموزان، نوباوگان، دانشجویان، دانشمندان و طلاب دینی نخبه اهدا است.»
مدیرعامل بنیاد فرهنگی البرز افزود: «انتخاب برگزیدگان با مشارکت بنیاد ملی نخبگان، حوزه علمیه قم، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و همچنین وزارت بهداشت آموزش و علوم پزشکی، صورت می پذیرد و این بنیاد هیچ گونه دخل و تصرفی در انتخاب افراد ندارد.
حاجی بزرگی یادآور شد: «فرهنگ مقدس وقف و به ویژه وقف علمی با معرفی شخصیت واقف و همچنین تشویق دانش‌آموختگان در مسیر دانش از اهداف والای بنیاد فرهنگی البرز است.

 گفتنی است که طی این مراسم سه دانشمند منتخب در این همایش هدیه خود را با قدردانی از مرحوم «البرز» واقفِ خیر اندیش، به زلزله‌زدگان غرب کشور اهداء کردند.
بر اساس  این گزارش در قسمت اهدای جایزه و تقدیر از 54 نخبه علمی کشور ابتدا در بخش نخست از چهار دانشمند برتر تقدیر بعمل آمد؛ زمانیکه دکتر «محمد دورعلی» به‌ عنوان دانشمند برتر برگزیده جایزه ملی وقف لوح سپاس، تندیس و هدیه خود را  شامل  20 سکه بهار آزادی دریافت کرد، پشت تریبون حاضر شد و گفت : «هدیه خود را برای ساخت مدرسه در مناطق زلزله‌زده کرمانشاه به مردم  عزیز این منطقه تقدیم می‌کنم.»
تقدیر بعدی از پروفسور «ناصر سیم‌فروش» بود که این دانشمند نیز هدیه خود را به زلزله‌زدگان کرمانشاه و مردم داغدار این منطقه اهداء کرد. دکتر «محمدجعفر یاحقی» هم سومین دانشمند تقدیر شده این جایزه ملی  بود که هدیه خود را به دو دانشجوی زلزله‌زده غرب کشور برای ادامه تحصیل اهداء کرد.
گفتنی است در همایش اعطای جایزه ملی البرز از 54 نخبه علمی کشور بر اساس نیت واقف خیر اندیش مرحوم «حسینعلی البرز» تجلیل شد. هم اکنون بنیاد فرهنگی البرز وابسته به سازمان اوقاف، مدیریت موقوفات مرحوم البرز را بر عهده دارد.