از منظر اسلام، شهر مجموعه‌ای از «کالبد و اجتماع» را در بر می‌گیرد و باید سیر و جهت‌گیری آن در راستای دستیابی به کمالِ انسانیت و جمالِ حیات طیبه باشد؛ چرا که شهر، یک محیطِ صرفِ جغرافیایی که تنها جمعیتی در آن زیست می‌کنند، نبوده؛ بلکه یک سازه اجتماعی و بستری پویا و زنده برای تعالی انسان‌ها می‌باشد؛ و قطعاً تعالی چنین نگاهی انسان‌های درون شهر را ملقب به «شهروند» خواهد کرد و نه «شهرنشین» عاری از «هویت»، «روح و روان» و «کرامت».

زمان مهم‌ترین نعمتی است که خداوند در اختیار انسان قرار داده است. امروزه آنچه که از آن با عنوان نذر یاد می‌شود در دایره مناسبت‌های مذهبی می‌گنجد و نیت نذرکننده نیز اغلب رسیدن به خواست، امیال خود و البته رضای خداوند متعال است. طرح نذر فرهنگی، به جهت داشتن قید فرهنگی بر آن است تا علاوه بر نهادینه کردن فرهنگ نذر که موضوعی فراتر از نذر و انفاق مال و اموال انسان در راه خداوند است، گونه‌ای جدید و البته مغفول مانده که همانا نذر وقت و مهارت افراد است، را ترویج کند تا موضوع نذر فقط در محدوده نذر مال، اموال و مایملک افراد قرار نگیرد و کسانی هم که دارای تخصص و مهارت می‌باشند، مجالی بیابند تا بوسیله نذر وقت و مهارت خود ادای نذر کنند.

در واقع نذر فرهنگی پهنه‌ای وسیع از مهربانی و خلاقیت است، که با  ایمان و اعتقاد درونی در جهت تقرب و رضای خدا، تلاش می‌کند به میهمانان خدای مهربان در روی زمین خدمات تخصصی در قالب نذر فرهنگی ارائه کند.

پزشکان محترم -معلمین مهربان- مشاورین و مددکاران دلسوز و وکلاء و حقوق دانان ارجمند و همه متخصصین در همه اقشار با تلاشی مضاعف و با نذر وقت و تخصص  خود  و حضور در سرای محلات و مساجد و حسینه‌ها  و خیریه‌ها  و کانون‌های مختلف به طور مستمر و یا به مناسبت‌های خاص، ضمن ادای نذرشان و بهره‌مند شدن افراد از نذورات تخصصی، در جهت رشد و تعالی و استحکام ریشه‌های  نذر فرهنگی بسیار شایسته تلاش می‌کنند .

نذر فرهنگی، طرحی است اجتماعی – فرهنگی که قصد آن احیای سنت حسنه نذر و ایجاد فرصت برای تمام افرادی است که می‌خواهند و می‌توانند وقت و مهارت خود را نذر کنند .

نذر فرهنگی فقط یک عقیده و ایده نیست، بلکه مشارکتی معنادار، آگاهانه و عاشقانه و طرحی نو برای زندگی سرشار از لذتی معنوی و روح نواز است. ارتباط با افراد و مشارکت داشتن در امور خیر و داوطلبانه زندگی را متعالی می‌کند.

در نذر فرهنگی همه افراد جامعه بنا به تخصص و علم و دانش و مهارتی که دارند می‌توانند به هم‌نوع خود در هر کجای این گیتی که باشند کمک برسانند. لذا این طرح می‌تواند برای نیکوکار، جلابخش روح و جان و برای نیازمند موجب نشاط و امید و برای هردو، واسطه حصول رسیدن به سرمایه معنوی باشد.

 

اهداف کلی طرح نذر فرهنگی

  1. تبلیغ، ترویج و نهادینه کردن فرهنگ نذر در جامعه
  2.  ایجاد فرصت جدید نذر برای تمام مردم ( نذر وقت و تخصص و مهارت )
  3. سعی در برآوردن نیازهای فرهنگی اجتماعی جامعه
  4.  بالا بردن مشارکت اجتماعی  مبتنی بر آموزه های دینی
  5.  از بین بردن روحیه ی بی تفاوتی در جامعه و جایگزین کردن همیاری و کمک به همنوع
  6.  بالاتر بردن حس همدلی، دگرخواهی  و مسئولیت پذیری در آحاد جامعه
  7.  بالاتر بردن آگاهی اجتماعی و اعتلای حس خودباوری در جامعه
  8.  ارائه خدمات تخصصی در قالب نذر فرهنگی به عموم مردم و البته در الویت اول زنان سرپرست خانوار و فرزندانشان
  9. و دیگر نیازمندان جامعه می باشد.

 

متخصصین محترم با تخصص های مختلف می‌توانند به نذرفرهنگی بپیوندند.

جهت عضویت در نذر فرهنگی (اشخاص حقیقی وحقوقی) اینجا کلیک کنند.