کارت اهدای عضو یکی از بزرگترین نمادهای فرهنگی در زمینه ارتقای فرهنگ اهدای عضو می باشد.

اهمیت کارت اهدای عضو

  • در هر 10 دقیقه 1 نفر به لیست انتظار اضافه می‌شود.
  • در هر 2 ساعت 1 بیمار نیازمند به پیوند جان خود را از دست می‌دهد.
  • امّا در هر 12 ساعت فقط 1 بیمار موفق به دریافت عضو حیاتی می‌شود و به زندگی باز می‌گردد.

سامانه اهدای عضو

از زمان راه اندازی واحدهای فراهم آوری اعضای پیوندی در کشورمان، مراکز مختلفی شروع به ثبت نام و صدور کارت اهدای عضو نمودند. در روزها و ماه‌‌های اول تعداد ثبت نام به بیش از 100 نفر در ماه نمی‌رسید، اما با شروع تبلیغات فرهنگی و برگزاری جشن نفس، تعداد بیشتری از افراد با این امر مقدس آشنا شدند و تعداد افراد متقاضی کارت اهدای عضو به بیش از 500 نفر در روز رسید.

تقاضای دریافت کارت اهدای عضو روز به روز بیشتر شد، به اندازه‌ای که مدت زمان دریافت کارت اهدای عضو برای هر فرد به بیش از 5 ماه رسید. باتوجه به این‌که کارت اهدای عضو صرفاً نشان دهنده رضایت قلبی هر شخص برای اهدای عضو در زمان مرگ می‌باشد و جنبه‌‌ قانونی ندارد؛ بنابراین سامانه‌ای راه اندازی شده که مدت زمان دریافت کارت را به طرز چشمگیری کاهش داده است.

در این سامانه کد ملی هر فرد به صورت آنلاین کنترل شده و در صورتی‌که اطلاعات مطابق کارت ملی وارد شده باشد، کارت اهدای عضو صادر شده و متقاضی می‌تواند همان لحظه کارت خود را ذخیره و چاپ نماید.

اطلاعات داوطلبین دریافت کارت بلافاصله وارد سامانه کشوری کارت اهدای عضو شده و در آن ذخیره می‌گردد. لازم به ذکر است این سامانه از طریق کلیه بیمارستان‌های کشور قابل دسترسی بوده و امکان جستجوی نام افراد مرگ مغزی بستری در این بیمارستان‌ها وجود دارد.

 


تمام پروسه ثبت نام و دریافت کارت عضویت، فقط چند دقیقه زمان می‌برد:

لینک ثبت نام و عضویت

لطفا در صورت بروز هر گونه خطا به هنگام یا بعد از ثبت‌نام، از طریق شماره تلفن سایت اهدای عضو پی‌گیری بفرمایید. 26109966 (021)

منبع: سایت اهدای عضو

در این باره بیشتر بخوانیم و بدانیم (+)