امروزه پیشرفت فناوری، تکنولوژی و افزایش دسترسی به ابزار‌های ارتباطی (موبایل، تبلت و ... )؛ موجب شده فروش محصولات به شکل اینترنتی انجام شود. اقدامات بشر دوستانه نیز با سیر تحولات همراه بوده است. دستادست به عنوان یک بستر کسب و کار اجتماعی به سبک و سیاق نوینی پا به عرصه نیکوکاری گذاشته و با بهره‌گیری از ابزار جدید، به توانمندسازی زنان شاغل پرداخته است. 


مطالب مرتبط: بازاریابی خیرخواهانه

دستادست مجموعه غیر انتفاعی و غیر دولتی است که مبتکر کسب کار اجتماعی با رویکرد تجارت عادلانه است. و این امکان به زنان در حاشیه داده است که کارهای خود را به نمایش بگذارند و با فروش آن‌ها منبع درآمدی داشته باشند. قبل از تاسیس دستادست علاوه بر فروش، اطلاع رسانی کالاهای بانوان هنرمند کشورمان نیز با دشواری همراه بوده است. خوشبختانه دستادست موجب شده افراد مختلف با کالاهای دست ساز زنان هنرمند ایرانی و مراکز توانبخشی و همچنین موسسات خیریه آشنایی پیدا کنند و به شیوه‌ای نو به آن‌ها یاری رسانند.


معرفی دستادست

 ایده کار دستادست را جوانان خلاقی دادند که با کمترین امکانات محصولات دست ساز را با خریداران به اشتراک گذاشتند و در این بین تمامی درآمد حاصله صرف رسیدن به اهداف دستادست خواهد شد و هیچ سودی به بنیان‌گذران و کارکنان این مجموعه واگذار نخواهد شد. 


تولید کنندگان محصولات؛ زنان سرپرست خانوار، زنان مهاجر، روستایان و معلولین هستند که با هنر بی‌نظیر خود کلاه و شال گردن، دستبند، محصولات چرمی، کالاهای تزیینی، عروسک‌های بافتنی و کالاهای دیگر تولید می‌کنند.


این بستر فروش توانسته با اشتغال زایی افراد و خانواده‌ها گامی به سوی رهایی از فقر بردارد و امیدوار است با عرضه تولیدات ایرانی قدمی برای احیای تولید بومی بردارند و شرایط زندگی آن‌ها را پایدار سازد و رویاهای دست نیافتنی بسیاری از افراد را محقق کند.

گوشه‌ای از هنر‌های دست‌ساز  بانوان کشورمان


برای خرید این محصولات کافی به سایت دستادست بروید و با انتخاب کالا و سفارش آنلاین در  کار نیک سهیم شوید.


تفاوت کمک به دستادست با یک خیریه  

دستادست مثال بارز «ماهیگیری یاد دادن به افراد» است. کمک‌های دستادست در قالب کارآفرینی، اطلاع رسانی و آموزش به افراد نیازمند است. آن‌ها بستر فروش محصولات زنان سرپرست خانوار را فراهم می‌کنند و در نظر دارد افراد با تلاش و همت خود شرایط زندگی را تغییر دهند.

اما خیریه‌ها به شکل مستقیم کمک می‌کنند. مبلغ از نیکوکاران دریافت و به نیازمندان اهدا می‌کنند. خوشبختانه دستادست توانسته تا حدودی خیریه‌ها را با کارخود آشنا کنند و از آن‌ها در جهت بسط کار استفاده کند.


مطالب مرتبط: 4 راهکار ارتباطی موثر در بازاریابی خیریه‌ها

 

دستادست به عنوان یک تجارت عادلانه

تجارت عادلانه یک حرکت اجتماعی گسترده در سطح جهان است که اهداف اصلی آن مبارزه با فقر، تغییر شرایط زندگی افراد است و دستادست در قالب آموزش به زنان، آگهی از محصولات دست‌ساز و کار آفرینی شکل گرفته است و از ابتدا امر توجه ویژه‌ای به اجرا و ترویج تجارت عادلانه داشته است.

به عبارتی در تجارت عادلانه هر دو طرف سود می‌برند. تولیدکننده کالاهای خود را به فروش می‌رساند و خریدار با قیمت مناسب محصول را دریافت می‌کند واسطه‌ها در این تجارت حذف می‌شود. 

 

برنامه آینده دستادست

دستادست با امید کمک‌های بیشتر مردم در نظر دارد برای ارتقا ابزار و بهبود محصولات دست ساز؛ صندوق اعتبارات خردی تاسیس کند و با ارائه‌ی وام‌های کوچک به زنان سرپرست خانوار و افراد مورد تایید، آن‌ها را در تولید هر چه بهتر  محصولات یاری کنند. همچنین برنامه‌ای جهت تاسیس فروشگاهی ثابت و دائمی برای عرضه محصولات تولیدکنندگان دارد.نویسنده: محدثه سحرخیز