پویش «سبد مهربانی» طرحی مردمی است که توسط موسسه خیریه شهر امید نیکان برای اهدای ۵۱۶ سبد کالا به خانواده های نیازمند تهرانی راه اندازی شده است.

به گزارش ویکی نیکی و به نقل از مهر، کم‌کم شور و حرارت خانواده‌ها برای تدارک مقدمات سال نو دیده می‌شود. از خانه تکانی و قالیشویی گرفته تا خرید لباس و کیف و کفش نو؛ اما بگذارید نگاهتان را با صحنه‌ای دیگر از نمایش درام دنیا آشنا کنم؛ آن هم چیزی نیست جز پشت پرده جواب بعضی پدرها به فرزندانشان که می‌شود به آن‌ها نگریست و گریست.

آن زمان که فرزندی لباس نو می‌خواهد و پدر می‌گوید این لباسی که بر تن داری خیلی زیباست و سال‌ها کار می‌کند یا آن زمانی که از خاطرات خودش می‌گوید که قدیم اصلا لباس خریدن به این سبک و شیوه مرسوم نبود و لباس پدر به برادر بزرگ‌تر و سپس به برادران دیگر می‌رسید. همه این‌ها را می‌گوید تا مستقیم به فرزندش نگوید پول برای لباس نو خریدن ندارم. لباس بچه‌ها که سهل است، بگذارید کمی از استرس مادر بگویم وقتی که زنگ درب خانه در ایام عید به صدا در می‌آید. گویی با صدای زنگ، می‌توانی صدای ریختن دل مادر را هم بشنوی، چرا که او بهتر از همه می‌داند که چای هم برای پذیرایی کم دارد چه رسد به میوه و شیرینی و غذا.

باور کنید لفاظی و بازی با کلمات نیست اگر بگوییم سبد کالا برای خانواده‌هایی که تحت پوشش خیریه هستند، سبد کالا نیست، سبد امید است، سبد زندگی است، سبد خوشحالی است.  

مادری که با بغض به محتویات این سبد می‌نگرد و چه نقشه‌ها در سر می‌پروراند برای خوشحال کردن بچه‌ها بعد از مدت‌ها.

پدری که از کارافتاده است و یاد می‌کند خریدهای خودش را برای اهالی خانه و استقبال همسر و فرزندان از او وقتی دست پر به خانه می‌آمد. فرزندانی که از خوشحالی مادر خوشحال شدند و بعد از مدت‌ها لبخند شیرینی بر لبانشان نقش می‌بندد.

حتی اگر یکی از تفریحات یا رستوران‌گردی‌ها یا پاساژگردی‌ها را کم کنیم، می‌توانیم خانواده‌ای را شاد کنیم و به تبع آن، وجدان و قلب خودمان را نیز آرامش ببخشیم. خیریه شهر امید نیکان، مطابق هر سال درنظر دارد که برای خانواده‌های تحت پوشش خود که توسط چند گروه خبره شناسایی شده‌اند، سبد کالا تقدیم کند.

بیش از ۵۱۶ خانواده چشم انتظار رسیدن این سبد هستند تا در ایام سال نو، حداقل‌ها را در کنار خود ببینند و سال نو را با دغدغه کم‌تری برای خورد و خوراک آغاز کنند.


چگونه در طرح سبد مهربانی شرکت کنیم؟

برای مشارکت در طرح سبد مهربانی، کافی است از طریق ربات تلگرامی @Sabade_mehrabani_bot در کم‌تر از یک دقیقه پوستر اختصاصی همراه با تصویر خود را دریافت کرده و با هشتگ‌های #شهر_امید و #سبد_مهربانی در اینستاگرام درج کنید. همچنین برای کمک مادی به پویش سبد مهربانی هم می‌توانید از طریق بات تلگرام اقدام کنید و هم از طریق سایت خیریه شهر امید در شاد کردن تعدادی از هموطنان سهیم شوید.

هزینه هر سبد کالا شامل ۱۰ کیلو برنج، ۲ قوطی روغن مایع سرخ کردنی، ۲ قوطی روغن پخت و پز، ۴ بسته ماکارونی، ۲ قوطی رب گوجه، ۲ بسته سویا، ۴ عدد تن ماهی، چای، قند و شکر، نخود، لوبیا، عدس، رشته آش، حلواشکری، شیرینی و شکلات و آجیل به ارزش تقریبی ۲۵۰ هزار تومان است.