به گزارش «ویکی نیکی» و به نقل از روابط عمومی زنجیره امید، دومین سالگرد تاسیس بخش مراقبت­ های ویژه­ ی نوزادان (NICU) موسسه خیریه بین‌المللی «زنجیره­ امید» با حضور پزشکان و متخصصان به نام کشور در سالن امید مرکز طبی کودکان تهران برگزار شد.
در این مراسم «مریم مرعشی» مدیر عامل موسسه خیریه زنجیره امید ضمن ارائه گزارشی از عملکرد بخش مرکز قلب نوزادان گفت: «موسسه خیریه زنجیره امید با هدف ارائه بهترین خدمات درمانی مطابق با استاندارد بین‌المللی طی یک دهه گذشته توانسته خدمات ارزنده‌‌ای در حوزه درمان و آموزش رشته‌‌های فوق تخصصی قلب، ارتوپدی و جراحی ترمیمی اطفال ارائه کند.»
در این راستا و ارزیابی تیم علمی موسسه در زمینه مرگ و میر نوزادان، قبل و بعد از اعمال جراحی قلب، موسسه خیریه زنجیره­ امید اقدام به اجرای پروژه‌ای تحت عنوان «کاهش مرگ و میر نوزادان بعد از اعمال جراحی قلب» کرد.این پروژه از بهمن ماه سال 93 به طور غیر رسمی آغاز به پذیرش بیمار کرد که مطابق آمار به‌دست آمده در همین مدت زمان اندک آمار مرگ و میر اطفال از %23 به 5% کاهش یافت.
مرعشی در ادامه گزارش از عملکرد بخش NICU را ارائه داد و افزود :‌« در ابتدای امر بخش سانترال هوای فشرده معیوب بیمارستان تخریب و با سیستم‌های پیشرفته­ جدید بدون روغن که سبب شده هوای فشرده با فیلتراسیون کامل در هوای ورودی و خروجی انجام شود، بازسازی شد. سپس با فعال شدن بخش NICU امکان انجام تعداد عمل‌های بیشتر با خرید تجهیزات به­روز میسر گشت.»
انتخاب و آموزش پرستاران بخش آی­.سی­.یو، سفر­های گروهی تیم پزشکان و پرستاران جراحی قلب به بیمارستان NECKER پاریس با هماهنگی و حمایت مالی زنجیره امید و تهیه فیلم آموزشی جهت اطلاع رسانی به والدین و تدوین پروتکل کلیه پروسرجری­‌های آی­.سی.­یو و تالیف کتابی در زمینه جراحی قلب کودکان از دیگر فعالیت‌های این بخش از موسسه بود.
از دیگر سخنرانان این مراسم می‌توان به دکتر «رضا شروین بدو» رئیس بیمارستان مرکز طبی کودکان، دکتر «محمدرضا میرزا آقاییان» رئیس بخش NICU بیمارستان مرکز طبی کودکان، دکتر «یحیی دولتی» مدیر عضو هیئت مدیره انجمن بین المللی پوست، جناب آقای مهندس «غفوری» معاون محترم اداره کل تجهیزات و خانم «سعیده رستگار» سرپرست بخش آی‌.سی‌.یو پزشکی اشاره کرد.
گفتنی است طبق آمار سالانه بیش از 14 هزار نوزاد مبتلا به بیماری‌‌های سرشتی (مادرزادی) قلبی به دنیا می‌آیند. با توجه به این آمار قابل توجه و تلاش برای کاهش مرگ و میر قلب اطفال ناشی از بیماری‌های سرشتی، موسسه خیریه زنجیره امید برنامه‌‌های آموزشی و کارگروهی جهت پرسنل اتاق عمل، پرستاری و پزشکی را نیز در دستور کار خود قرار داده است.
از برنامه‌های پیشِ روی این موسسه می‌توان به ساخت بیمارستان 540 تختخوابی اطفال و برنامه‌های هفته سلامت قلب در روزهای 29 و 30 دی 1396 اشاره کرد.