برقراری ارتباط مستقیم با موسسات خیریه می‌تواند، فرد خیرین را به خوبی با برنامه‌ها، ماموریت و اهداف موسسه خیریه آشنا نماید. مهم‌ترین سوالاتی که خیّرین باید قبل از شروع حمایت خود، از موسسه مورد نظر بپرسند، به ترتیب زیر است:ماموریت اصلی موسسه چیست؟

مسئولان یک موسسه خیریه سالم، دقیقاً می‌دانند چه کسانی هستند، چه می‌خواهند و به احتیاجات خود آگاهی کامل دارند.

اهداف اصلی موسسه چیست؟

اهداف یک موسسه ابزاری ضروری برای سنجیدن میزان موفقیت است. اگر موسسه‌ای نتواند اهداف کوتاه مدت و بلند مدت خود را مشخص نماید، مسیری که سازمان در آن درحال حرکت است، مخدوش و نامعلوم به نظر می‌آید.

چه اقداماتی جهت رشد در مسیر تحقق اهداف موسسه انجام گرفته است؟

موسسه باید در مورد اقدماتی که برای تحقق اهدافِ از پیش تعیین شده، انجام گرفته توضیحی داشته باشد. آیا اقدامات انجام شده تاثیری بر پیشرفت در مسیر تحقق اهداف داشته‌اند؟ و این تاثیر تا چه میزانی بوده است؟

آیا اسناد و مدارک مربوط به روند و فرآیند فعالیت‌های موسسه در دسترس قرار دارد؟

مدارکی مانند صورتحساب‌های مالی، برنامه‌ها، سیاست‌ها ( سیاست حریم خصوصی، پرداختی‌ها به مدیران ارشد و ...)، باید به سهولت در دسترس خیّرین قرار بگیرند تا آن‌ها با بررسی این اسناد و مدارک بتوانند در مورد شروع حمایت و یا اجتناب از حمایت تصمیم‌گیری نمایند.

پیشنهاد می‌شود که نیکوکاران در انتخاب موسسه خیریه خود به سرعت تصمیم گیری نکنند و بعد از تمامی بررسی‌ها، موسسه‌ای را انتخاب نمایند که دغدغه‌ای مشترک با آن‌ها دارد و اطمینان دارند که در صورت شروع همکاری ارتباط آن‌ها بلند مدت خواهد بود. 


نسخه انگلیسی این مطلب