Water Is Life

بنیاد غیرانتفاعی Water is Life وظیفه‌ی تولید و توزیع فیلترهای سیار آب را بر عهده گرفته است. مولفه‌های داخل این فیلترهای سیار تصفیه آب عبارتند از کریستال یددار و کربن فعال که در کنار غشاهای مخصوص قرار گرفته‌اند. این ترکیب باعث از بین رفتن باکتری‌ها و ویروس‌های مضر نظیر عوامل ایجاد حصبه و وبا می‌شود. علاوه بر این، میزان دیگر ذرات مضر نیز به‌مراتب کاهش خواهد یافت تا مصرف‌کننده بتواند در هر منطقه‌ و در هر زمانی، آبی سالم بنوشد. Water is Life کمپین‌های آموزشی و حتی یک بازی ویدئویی بر پایه‌ی استفاده از تکنولوژی واقعیت مجازی ترتیب داده است تا به کودکان سازوکار استفاده از آب سالم و همچنین نحوه به‌کارگیری فیلترها را آموزش دهد.

 

Charity: Water

Charity: Water تمرکز خود را بر کمک مستقیم به شهروندان گذاشته است تا راهکارهایی برای دسترسی آن‌ها به آب پاک و ایمن ایجاد کند. اسکات هریسون، مؤسس این شرکت تاکنون پشتیبانی‌ های متفاوتی از انجمن‌ های فعال در حوزه تکنولوژی دریافت کرده است. کارآفرین‌ هایی نظیر شان پارکر و مایکل برچ نیز سهم ویژه‌ای در پیشبرد اهداف این سازمان داشته‌اند.

 


The Human Utility: Detroit Water Project

پروژه ی آب دیترویت که از پشتیبانی شتاب‌دهنده‌ی سرشناس یعنی Y Combinator و همچنین بنیادهایی نظیر TeeSpring و Shuttleworth برخوردار است، در پرداخت قبوض آب مصرفی، به خانوارهای کم‌درآمد کمک می‌کند. این کمک‌ها باعث می‌شوند انشعاب آب این مشترکان قطع نشود و آن‌ها امکان استفاده از آب سالم و بهداشتی را داشته باشند.

 

Water Smart

نرم افزار توسعه یافته توسط Water Smart به فعالان بخش انتقال و توزیع آب کمک می‌کند تا تحلیل دقیقی روی هر قطره آب مصرفی داشته باشند. این نرم افزار با جمع آوری و تحلیل داده های به‌دست آمده از کنتور آب میلیون ها مشترک و پیش بینی میزان مصرف آن‌ها، به سازمان های فعال در حوزه انتقال آب کمک می‌کند مشاوره های ویژه‌ای در تمامی موارد از نشت آب در منازل گرفته تا تغییرات آب بها در اختیار مشترکان قرار دهند. واتر اسمارت به تازگی و با جمع‌آوری سرمایه ۷ میلیون دلاری حرکت به سمت پیشرفت را به‌طور جدی‌تر آغاز کرده است.

 

Valor Water

والور واتر هم پشتیبانی Y Combinator را در کارنامه‌ی خود دارد و به شرکت‌ها و سازمان‌های فعال در حوزه‌ی توزیع آب امکان می‌دهد نظارت کاملی بر میزان مصرف آب توسط مشترکان خود داشته باشند. با استفاده از این اطلاعات، سازمان‌ها می‌توانند مشترکان پرمصرف را شناسایی و راهکارهای ویژه‌ای برای مدیریت بهتر مصرف پیاده‌سازی کنند. این شرکت پیش از این در رقابت استارتاپ‌ها که توسط وب‌سایت TechCrunch در سان فرانسیسکو برگزار شد نیز شرکت کرده بود.

 

TOTO

توتو شرکتی است که سرویس‌های بهداشتی با بازده مصرفی بالا تولید می‌کند. این شرکت از طرف آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده آمریکا در لیست پیشتازان فعال در حوزه بهبود مصرف آب قرار گرفته است. سرویس‌های تولیدی این شرکت، پس از استفاده‌ی کاربر از آن‌ها، بدنه خود را با استفاده از آب الکترولیز شده تمیز می‌کنند.

 

Pluto AI

این شرکت توسعه‌ی اپلیکیشن ویژه‌ای را با قابلیت یادگیری عمیق در دستور کار قرار داده است که مدیریت آب را به بهترین شکل ممکن انجام می‌دهد. Pluto AI با استفاده از اطلاعات به دست آمده و همچنین تکنولوژی یادگیری ماشینی، احتمال بروز مشکل در زیرساخت های تامین آب را پیش بینی می‌کند. این اپلیکیشن رهگیری میزان آب مصرفی را نیز امکان‌پذیر ساخته است. Pluto AI در تلاش است تا هزینه‌های عملیاتی را برای شرکت‌های فعال در حوزه تامین و انتقال آب کاهش دهد.

 

 

Imagine H2O

Imagine H2O از جمله شتاب‌دهنده‌هایی است که تمرکز خود را بر استارتاپ‌های فعال در حوزه مدیریت آب گذاشته است. این شرکت سرمایه‌‌های لازم را برای کارآفرین‌هایی که طرح‌های اقتصادی موفقی در این حوزه دارند، تأمین می‌کند. جایزه سالیانه ابداع در حوزه مدیریت آب نیز توسط این شتاب‌دهنده به کارآفرینی تعلق می‌گیرد که با استفاده از تکنولوژی، راهکارهای متفاوتی برای برطرف کردن مشکلات مرتبط با این حوزه ارائه کرده است.

به‌عنوان مثال، برنده‌ی امسال یعنی Utilis از تصاویر ماهواره‌ای و تحلیل‌ بزرگ‌داده‌ها برای پیدا کردن نشتی در منابع آب زیرزمینی استفاده می‌کند تا مسئولان مربوطه بتوانند جلوی هدررفت آب را بگیرند و آن‌ را برای استفاده مصرف‌کنندگان ذخیره کنند.

XPV Water Partners

شرکت سرمایه‌گذاری XPV Water Partners که در تورنتو قرار گرفته، اکوسیستم ویژه‌ای از استارتاپ‌های فعال در حوزه‌ی صنعت آب تشکیل داده است. در لیست شرکت‌هایی که سرمایه‌گذاری این XPV را دریافت کرده‌اند، نام استارتاپ LuminUltra از فعالان حوزه رهگیری وضعیت سلامت آب (از نظر میکروب‌شناسی) به چشم می‌خورد. شرکت‌های دیگری نظیر Natural Systems که در حوزه‌ی احیا و استفاده‌ی مجدد از منابع آبی فعالیت می‌کنند نیز توسط این سرمایه‌گذار، پشتیبانی شده‌اند. Shenandoah Growers که گیاهان ارگانیک را با مصرف آب ۹۰ درصد کم‌تر از نمونه‌های سنتی رشد می‌دهد هم از جمله عنوان‌های تحت حمایت این شرکت سرمایه‌گذار به‌حساب می‌آید.

 

Planet Water Foundation

این بنیاد غیرانتفاعی، سیستم‌های تصفیه‌ی آب را در جوامع روستایی و مدارس سراسر جهان نصب می‌کند تا امکان استفاده از آب سالم و ایمن برای تعداد بیشتری از افراد فراهم شود. سیستم استفاده‌شده توسط این بنیاد که Aqua Towers نام دارد، ذرات مضر را به دام انداخته و باکتری‌ها و ویروس‌ها را از بین می‌برد.

 

RWL Water

این شرکت نیویورکی در سراسر جهان ،پایگاه‌ تولید آب‌شیرین‌ و سیستم‌ تصفیه‌ی فاضلاب راه‌اندازی می‌کند. این شرکت، تجهیزات ضروری را برای تأمین آب مورد نیاز نقاط دورافتاده تأمین می‌کند. به‌عنوان نمونه، RWL به‌تازگی یکی از منابع تامین آب در سائوپائولو برزیل را که در پی پدیده‌ی ال نینو به‌سختی قادر به تأمین آب تصفیه‌شده برای شهروندان و شرکت‌های مختلف بود، خریداری کرده است تا آن را مدیریت کند.

Bill & Melinda Gates Foundation

بنیاد بیل و ملیندا گیتس در نگاه کلی، پشتیبانی از تکنولوژی‌هایی را بر عهده گرفته است که مشکلات تهدیدآمیز برای بشریت را برطرف می‌کنند. پروژه‌های این بنیاد نظیر Water & Sanitation Hygiene Challenge و Reinvent the Toilet هدایایی برای سازمان‌ها و شرکت‌هایی در نظر می‌گیرند که به بهینه‌سازی سیستم‌های مدیریت آب در کشورهای درحال‌توسعه، کمک می‌کنند.

بنا بر تحقیقات انجام‌شده توسط این بنیاد، بهینه‌سازی‌های انجام‌شده در این بخش، تأثیری چشم‌گیر در توسعه‌ی اقتصادی کشورها دارند. بر اساس این تحقیقات، برای هر یک دلار سرمایه‌گذاری انجام‌شده برای بهبود بهره‌وری، کاهش هزینه‌های خدمت درمانی و جلوگیری از بیماری‌ها، ناتوانی‌ها و مرگ زودرس، در حدود پنج دلار بازدهی در بخش‌های اقتصادی و اجتماعی به ثبت می‌رسد.

 

منبع: زومیت