کارآفرینان اجتماعی، علاوه بر اینکه به سودآوری و بازگشت سرمایه فکر می‌کنند، اثرگذاری مثبت در جامعه را نیز در نظر می‌گیرند. کارآفرین اجتماعی اهداف گسترده‌ای در زمینه‌های اجتماعی، محیط زیستی و فرهنگی دنبال می‌کند و اغلب با موسسات مردم نهاد و خیریه در ارتباط است. اگر می‌خواهید یک کارآفرین اجتماعی موفق باشید، این نوشتار را دنبال کنید.

اکنون افراد جامعه به دنبال معنا دادن به زندگی، در کنار کسب و کارشان، برای حل مشکلات اجتماعی و محیط زیستی، تلاش می‌کنند و زمان آنکه شرکت‌ها فقط به سودآوری فکر می‌کردند به پایان رسیده است. کارآفرینی اجتماعی نیز در چند سال اخیر، تبدیل به بخش مهمی از اقتصاد شده است.

اگرچه مایکروسافت هیچ وقت یک بنگاه اجتماعی نبوده ولی ذهنیت «بیل‌گیتس» همیشه کارآفرینی و پیش‌رو بوده است. او میلیاردها دلار دارایی‌اش را صرف ساخت یک بنیاد خیریه کرده که به پروژه‌های کارآفرینی در سراسر دنیا کمک مالی می‌کند.
کارآفرینان امروزی مثل «ناتان بلچارزیک»، »برایان چسکی»، و یکی از بنیان‌گذاران «اربی‌ان‌بی»(AirBnB) که از ساخت استارت‌آپ‌ها میلیاردر شده‌اند، راه بیل‌گیتس را دنبال کرده‌ و قول بخشش نصف دارایی‌هایشان در راه مصارف اجتماعی را داده‌اند. تیزهوشی اقتصادی این کارآفرینان اجتماعی، توانسته‌ است تاثیرات بسیار مثبتی بر دنیا بگذارد.
برخی کارآفرینان اجتماعی فعالیت اقتصادی‌شان را با بخشش قسمتی از سود خود شروع کرده‌اند، مثل کمپانی کفش تام که در ازای فروش هر یک جفت کفش، یک جفت هم به خیریه‌ها می‌بخشد.
بعضی هم مثل گیتس یک فعالیت اقتصادی پایه‌گذاری کرده‌اند که سودش را برای تاسیس بنیادهای خیریه به کار می‌گیرند.

کارآفرینی اجتماعی، بخش پربازده اقتصاد است. 

نمونه های خارجی از کارآفرینان اجتماعی 

  • شرکت هدفون LSTN
  • کفش بنگس (BANGS Shoes)
  • تن‌تیری (Tentree)

پیشنهاد مطالعه : مقاله «معرفی کارآفرینان اجتماعی با تاثیرات اجتماعی پایدار»

نمونه های داخلی از کارآفرینان اجتماعی

پنج استراتژی لازم برای کارآفرینی اجتماعی  ۲۰۱۸

  • ضرورت بازاریابی را فراموش نکنید

بسیاری از افراد جامعه، نگاه مثبتی به بازاریابی ندارند. اما داشتن استراتژی‌های دقیق بازاریابی، مخصوصا برای موسسات خیریه و سازمان‌های مردم نهاد، کاملا ضروری است. مردم اگر ندانند شرکت شما وجود دارد، چطور می‌توانند جذب شما شوند؟!
بازاریابی یکی از مهم‌ترین فعالیت‌هایی است که علاوه بر کسب و کارها، بنگاه‌های اجتماعی نیز نیاز دارند که در این زمینه سرمایه‌گذاری کنند. احساسات منفی که درباره بازاریابی دارید کنار بگذارید.

«ویکی نیکی» برای آشنایی بیشتر با مقوله بازاریابی، مطالعه مقاله «تمام آنچه باید درباره مدیریت جذب و توسعه منابع مالی خیریه‌ها بدانید!» را توصیه می‌کند.

  • توسعه همکاری با کارکنان برجسته و پیشتاز

برای ایجاد کسب وکاری موفق، باید افراد مناسب و برجسته را انتخاب کرد تا آنها یاری‌گر شما در رسیدن به اهدافتان باشند. کارکنان پیش‌رو، آینده را می‌سازند و کمک خواهند کرد، به موفقیت برسید.

ایجاد تیم مشارکتی در هر سازمانی، برای بهره‌وری و کارآیی بیشتر، امریست ضروری.

شما برای رسیدن به چشم‌اندازهای سازمانی خود، باید با بهترین کارکنانتان همکاری کنید. آن‌ها به رشد بلند مدت سازمان کمک خواهند کرد. بنابراین افراد موثر را در کارها مشارکت دهید و کمک کنید که مهارت‌هایشان را توسعه دهند چراکه کمک به پیشرفت کارکنان به حفظ استعدادهای برتر در سازمان، کمک می‌کند. 

  • الگو و مشاور پیدا کنید

کارآفرینی اجتماعی مسیر دشواری است. شما علاوه بر چالش‌های کارآفرینی، نگرانی‌های دیگری نیز خواهید داشت. یافتن الگوها و مشاورانی که به طور روزمره الهام‌بخش شما باشند، کمک می‌کند تا بتوانید در زمان‌های دشوار تصمیم‌های درست بگیرید. 

مشاوران (منتورها)، کمک می‌کنند تا از اشتباهات رایج اجتناب کنیم و کارآفرین بهتری شویم.

  • همه گزینه‌های تامین مالی را در نظر بگیرید

مثل همه کسب وکارها، کارآفرین اجتماعی هم قبل از هر اقدامی نیاز به تامین منابع مالی مطمئن دارد. گرچه وام، سرمایه‌گذاری سرمایه‌داران و... گزینه‌های خوبی هستند اما تنها گزینه‌ها هم نیستند.
 جمع‌آوری پول از طریق فراخوان جمعی و یا دریافت وام‌های قرض‌الحسنه برای بعضی از کسب و کارها، انتخاب‌های بهتری‌هستند. تعداد جمع‌سپاری‌های مالی یا کرادفاندینگ، که از ۸۸۰ میلیون دلار در سال ۲۰۱۰ به ۳۴ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۴ رسیده نه تنها هزینه پروژه‌ها را تامین می‌کند، بلکه سبب معرفی کسب و کار و جذب حمایت افراد جامعه نیز می‌شود. کارآفرین اجتماعی می‌بایست به دقت بررسی کند که برای راه‌اندازی کسب و کار خود چه میزان سرمایه نیاز دارد؟ و بهترین راه جذب سرمایه، چیست؟

  • سرسخت باشید

می‌خواهید به گرسنگی در جهان، پایان دهید؟! پس کمربندتان را ببندید و آماده باشید.
برای پیشرفت در کارآفرینی اجتماعی به سرسختی و مداومت زیادی نیاز دارید. همچنانکه هدف شما می‌تواند نیرویی انگیزه‌‌دهنده باشد، ولی باید بدانید که در این راه با سختی‌های زیادی روبه‌رو خواهید شد. کارآفرینان اجتماعی با بدبینی‌ها، تشریفات اداری و دیگر موانع ناامیدکننده برخورد می‌کنند. ولی کسانی موفق خواهند شد که خوش‌بینی و سرسختی لازم، برای ایجاد تغییرات واقعی را داشته باشند.

منبع: سایت start some good

ترجمه: مدرسه پرتو