آیا می‌دانید موسسات و سازمان‌هایی که در سال‌های اخیر بر روی بازاریابی محتوای خود سرمایه‌گذاری کرده‌اند، بازگشت سرمایه‌ داشته‌ و در حال سود‌دهی هستند؟

بازاریابی بوسیله‌ محتوا، بسترساز فروش محصولات، خدمات و همچنین هنر برقراری ارتباط با مخاطبان و مشتریان است، آن‌هم بدون فروش محصول.!!

با توجه به مزایای مطرح شده برای بازاریابی محتوا (Content Marketing)، آیا داشتن استراتژی محتوا و اهمیت دادن به CM برای خیریه‌ها و سازمان‌های مردم‌نهاد در جهت جذب مخاطبین بیشتر و در نتیجه جذب منابع، اهمیت پیدا نمی‌کند؟


اهمیت بازاریابی محتوا برای خیریه‌ها


محتوا پادشاه است
بنیان‌گذاران و مدیران گوگل، شعاری درخور توجه دارند: 

Content Is King
امروزه، محتوا در دنیای پرهیاهوی رسانه‌ها، پادشاهی می‌کند. 

بازاریابی با استفاده از محتوا و یا بازاریابی محتوا (CM)، از جمله ابزارهای کارآمد برای برقراری ارتباطات بهینه و ارزش‌آفرینی برای مشتریان و مخاطبان هر سازمانی است.

بازاریابی از طریق محتوا، روش سودمندی برای برقراری ارتباط با مخاطبان و تکنیکی برای تولید محتوای ارزشمند به منظور جلب نظر مخاطبان می‌باشد. 

بنابراین یک سازمان هوشمند متشکل از تیم تولید محتوای مناسب و حرفه‌ای، می‌تواند با ایجاد و ارائه‌ محتوایی غنی، ضمن برقراری ارتباط موثر با مخاطبان مدنظر خود، برای آن‌ها تولید ارزش نماید.


 بازاریابی از طریق محتوا، ابزاری توانمند برای مخاطب‌سازی (lead generation) به شمار می‌رود.


برندهای مطرح با بازاریابی مناسب محتوا

«پراکتر اند گمبل» (Procter & Gamble) و «کوکاکولا» از جمله برندهای بزرگی هستند که بازاریابی محتوا را در چشم‌انداز و استراتژی‌ سازمانی خود گنجانده‌اند و برای انجام آن اهتمام بسیاری دارند.

اهداف بازاریابی محتوا

از جمله اهداف و آرمان‌های بازاریابی محتوا، می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • آموزش
 • ارتقا و ترویج فروش
 • تعامل بهینه با مخاطبان و مشتریان
 • افزایش بازدید سایت
 • تولید دانش و آگاهی برای مخاطبان
 • ایجاد جو تعامل و یادگیری دو جانبه
 • نوآوری و بازسازی اهداف سازمانی با توجه به بازخورد مخاطبان

یک بازاریاب محتوا می‌تواند چشم‌اندازی شفاف در خصوص تولید محتوای غنی، تدوین کند و با توجه به موضوع کسب و کار، محتوای مرتبط را تولید و ویرایش نماید. 

ضمن آنکه به گسترش ارتباطات با مخاطبان سازمان پرداخته و همواره نظرات آن‌ها را در تولید محتوا لحاظ می‌کند. او فردی به روز است و با توجه به وقایع روزمره به محتوای خود جهت‌ می‌دهد .


بیشتر بدانیم:

چرا باید خیریه‌ها،طرح کسب‌و‌کار (Business Plan) داشته باشند؟


راهکارهای ایجاد فرهنگ محتوا

فرهنگ خلق محتوا از جمله میانبرهای دست‌یابی به موفقیت در دنیای کسب‌و‌کار است. چنانچه در صدد آموختن راهکارهایی برای ایجاد چنین فرهنگی در خیریه و سازمان خود هستید، با ما همراه باشید...

1. از تمام منابع موجود بهره بگیرید

نخستین سوالی که شرکت‌ها مطرح می‌کنند، این است که « قرار است این حجم محتوا ازکجا تامین شود؟» 
احتمالا دست اندرکاران این قبیل سازمان‌ها به داشته‌های خود واقف نیستند و به قول معروف گنج دارند و درگنجیه به دنبال آن هستند.
در گذشته‌های دور و زمانی که سرخپوستان بومی آمریکا به جهت تامین غذای خود، بوفالوها را شکار می‌کردند، هیچ چیز را هدر نمی‌دادند و از تمام اجزای بدن حیوان برای تولید لباس ، ایجاد سرپناه و حتی ساخت سلاح بهره می‌بردند.


یک موسسه کارآمد می‌باید تمام چشمه‌های دانشی و ذخایر اطلاعاتی موجود خود را شناسایی و به‌کار ببندد تا بتواند از اتلاف منابع جلوگیری کند.

اهمیت بازاریابی محتوا برای خیریه‌ها


منابع متداول در هر موسسه و سازمانی برای تولید محتوا و نیز شیوه‌های مختلف تولید و نشر آن، عبارتند از :

 • سخنرانی و سمینارها
 • اخبار و گزارش جلسات ارائه و معرفی محصولات و خدمات به مشتریان
 • گزارش جلسات معمول با مشتریان و دیگر میهمانان
 • سرویس خبرنامه
 • مشتریان بازاریابی
 • نشریات داخلی و بولتن‌ها
 • بلاگ‌ها و روز نوشت‌ها
 • اقدامات روابط عمومی
 • کارکنان و...

بنابراین سعی کنید تا جایی که می‌توانید از منابع موجود خود بهره کامل ببرید و با ایجاد فرهنگ تسهیم و توزیع دانش، به ارتقای فرهنگ خلق محتوای ارزشمند کمک کنید.

2. کار را با داوطلبان مشتاق آغاز کنید

شروع به اقدمات ابتکاری، نظیر ایجاد محتوای ارزشمند و غنی می‌تواند به منزله‌ یک جنبش حیات‌بخش برای موسسه می‌باشد و کل موسسه را به تکاپو می‌اندازد.


داوطلبین مشتاق برای تولید محتوای غنی، می‌توانند راه میانبری برای آغاز مسیر موفقیت موسسه شما باشند.


در واقع یافتن افرادی که صرفا در نوشتن مهارت دارند و یا در بازاریابی حرفه‌ای هستند، نمی‌تواند کمک خاصی به ایجاد یک فرهنگ مستمر تغییر و تولید محتوا کند، بلکه رمز و راز موفقیت در بکار گرفتن اشتیاق نهفته است. 

تلاش کنید تا افرادی را بیابید که نسبت به تولید محتوا متعهد و مشتاق باشند.

نمونه‌های فراوانی از شرکت‌های معتبر وجود دارد که کار خود را تنها با تعداد انگشت‌شماری داوطلب مشتاق برای تولید محتوا آغاز نموده‌اند، اما در مدتی کوتاه و با اتخاذ تمهیداتی توانسته‌اند این تعداد را به صدها نفر افزایش دهند.


اهمیت بازاریابی محتوا برای خیریه‌ها


3. کارشناس تولید محتوا استخدام کنید.

تولید محتوا وظیفه‌ای دشوار و زمان‌بر است و نمی‌توان آن را به افراد پرمشغله موسسه که خود با وظایف بسیاری مواجه هستند واگذار کرد. 

بهتر است در این راستا نسبت به جذب یک ویراستار و کارشناس متعهد و علاقمند بصورت نیمه وقت اقدام نمایید تا نسبت به ساماندهی و تولید مطالب به موسسه شما کمک کند. 

وظایف سردبیر تولید محتوا به شرح زیر است :

 • تدوین برنامه‌ تولید محتوا و نظارت بر حُسن انجام آن
 • دریافت نظرات کارکنان و مدیران سازمان و لحاظ کردن این نظرات در امر تولید
 • ویرایش محتوای تولید شده توسط داوطلبان و تطبیق آن با چشم انداز و همچنین نظارت بر تناسب مطالب
 • راهنمایی و هدایت مشورت‌گونه‌ بلاگ نویسان و دیگر کارشناسان و داوطلبان تولید محتوا درجهت بهبود عملکرد
 • حصول اطمینان از پاسخگویی به نظرات و تعامل مناسب با نظرات و پرسش‌های ارسالی از سوی کاربران و خوانندگان

در مدت کوتاهی و با افزایش حجم محتوای تولیدی و غنی‌تر شدن مطالب، می‌توانید نسبت به جذب کارشناسان تمام وقت اقدام کنید و از تجربه آن‌ها در جهت ارتقای عملکرد مالی و غیرمالی سازمان از جمله معرفی برند-آگهی بهره ببرید.


امروزه تاکید و تمرکز اغلب سازمان‌های بزرگ به سمت تولید محتوای سفارشی و ارزشمند برای مخاطب معطوف شده است.


4. سازگاری محتوا با هویت برند و طرح کسب وکار

سعی کنید تا کلیه تلاش‌هایتان در راستای تولید محتوا و بازاریابی بوسیله محتوا، با برند و طرح کسب و کار موسسه همخوانی داشته باشد.
بنابراین تلاش کنید تا متناسب با اهداف سازمانی خود به تولید محتوا بپردازید تا آسیبی به تصویر برندتان نرسد .

5. برنامه های تشویقی اجرا کنید.

نظام پاداش، وابسته به شایستگی‌ افراد است و براساس میزان خلاقیت و خدمات آن‌ها و نیز همسویی این اقدامات با چشم‌اندازهای سازمان، طراحی و اجرا می‌شود.
پاداش‌ها می‌توانند درونی یا بیرونی باشند و عوامل متعددی از جمله ایجاد احساس شایستگی در انجام کار، احساس اختیار  و استقلال، خشنودی، ترفیع شغلی، تحسین کلامی، ایجاد فضای کاری مساعد و پاداش‌های مالی و مزایای مختلف را دربرگیرند. 


تیم تولید محتوای خود را با ایجاد یک نظام مدون پاداش، جذب کنید تا دیگر کارمندان نیز انگیزه کافی برای تولید محتوا را بیابند.