به گزارش روابط عمومی خیر ماندگار، نشست رونمایی از پیمایش ملی گرایش مردم ایران به نیکوکاری، با حضور محسن ولیئی، معاون مشارکت‌های اجتماعی وزارت کشور، حجت‌الاسلام علی ملانوری، مدیر مرکز خیر ماندگار، دکتر یونس نوربخش، استاد دانشگاه تهران، دکتر محمدرضا اخضریان کاشانی، مدیرکل فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران و به همت مرکز خیر ماندگار در سالن اجتماعات این مرکز برگزار شد.

پیمایش ملی گرایش مردم ایران به نیکوکاری به همت اطلس خیر ایران  و  دانشگاه فردوسی مشهد در زمستان سال ۱۴۰۱ به انجام رسیده است.

حجت‌الاسلام علی ملانوری، مدیر مرکز خیر ماندگار در این آیین با اشاره به ویژگی‌های منحصربه‌فرد پیمایش ملی گرایش مردم ایران به نیکوکاری بیان کرد: این پیمایش دارای دو ویژگی منحصربه‌فرد است نخست این که تا کنون پژوهشی مستقل در این حوزه انجام نشده است و این پیمایش به نوعی نخستین در نوع خود و یک نوآوری است و دوم این که این کار نه توسط بخش دولتی بلکه توسط یک نهاد بخش سوم و یک خیریه انجام و به نتیجه رسیده است.

پیمایش ملی آغازی است برای حرکت‌های پویا در این حوزه

ملانوری در ادامه افزود: در تاریخچه نیکوکاری و وقف در کشور ایران همواره نهاد وقف و نیکوکاری برای رشد و تعالی علم و دانش در کشور گام برداشته و در خدمت این بخش بوده؛ اما آنچه کمتر موردتوجه قرار بوده این است که خود نهاد وقف و نیکوکاری مورد پژوهش، مطالعه و بررسی قرار گرفته است.

وی تصریح کرد: در کشورهای دیگر به‌وفور کارهای همچون مطالعات حوزه نیکوکاری، ارزیابی مؤسسات نیکوکاری، پیمایش‌های ملی گرایش نیکوکاری، ارائه گزارش‌های سالانه به شکل تجمیعی و موضوعی توسط بخش سوم و نهادهای خیریه انجام می‌شود و در کشور ما نیز حرکت‌های ازاین‌دست آغاز شده است و امیدواریم انجام این پیمایش ملی آغازی باشد برای حرکت‌های پویا در این حوزه.

در ادامه دکتر محمدرضا اخضریان کاشانی، مدیرکل فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران و ناظر پیمایش دیگر سخنران این آیین به ویژگی‌های حوزه نیکوکاری در کشور اشاره و بیان کرد: نیکوکاری موضوعی است دارای ویژگی‌های خاص و منحصربه‌فردی همچون دربرگیری تمامی افراد جامعه، گردش مالی چندین هزارمیلیاردی، فرایند جامعه مردم‌سالار را در قالب مشارکت و کارآمدی همزمان نشان می‌دهد و علاوه بر این فرهنگ و ارزش‌های جامعه را تقویت و ارتقا می‌دهد.

اخضریان کاشانی با تأکید بر این که چنین موضوع مهم و با اهمیتی نیازمند فرایندی است که ابتدا تا انتهای آن را رصد و مورد سنجش قرار داد و مدیریت کرد، بیان کرد: ما در سند چشم‌انداز ۲۰ساله کشور سه ویژگی مسئولیت‌پذیر، ایثارگر و دارای روحیه تعاون و سازگاری اجتماعی را در اصل سند می‌بینیم و این سه ویژگی مرتبط با حوزه نیکوکاری است و هرکدام دارای شاخص‌ها و معانی مختلفی است.

دیگر اظهارنظر در حوزه نیکوکاری بر پایه برداشت‌های شخصی مردود است و جامعه علمی اظهارنظرهایی ازاین‌دست را نخواهد پذیرفت.

وی تصریح کرد: آنچه امروز ما شاهد آن هستیم بیان مسائل و نظرات مختلف در این حوزه بسیار مهم بدون درنظرگرفتن سنجه‌ها و داده‌های علمی است و هر شخصی صرفاً باتکیه‌بر دیدگاه‌های شخصی خود در این حوزه به بیان دیدگاه و نظرات خود می‌پردازد.

اخضریان کاشانی در ادامه با تأکید بر این که ابزار مدیریت در جامعه داده‌های علمی و اطلاعات تحلیل شده است، تصریح کرد: سواد آماری امروز به‌عنوان یکی از ابزارهای مهم مدیریت در دنیا است و پیمایش یکی از راه‌های به‌دست‌آوردن این اطلاعات است.

وی افزود: پیمایش حاضر یکی از مهم‌ترین اتفاقاتی است که می‌تواند فرایند حکمرانی امر اجتماعی در ایران را متحول کند و امروز باید اعلام کنیم تاریخ مطالعات اجتماعی به‌ویژه در حوزه نیکوکاری را می‌توان به دو دوره قبل از این پیمایش و بعدازاین پیمایش تقسیم کرد.

مدیرکل فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران اظهار کرد: با انتشار این پیمایش دیگر اظهارنظر در حوزه نیکوکاری بر پایه برداشت‌های شخصی مردود است و جامعه علمی اظهارنظرهایی ازاین‌دست را نخواهد پذیرفت.

همچنیین معاون مشارکت‌های اجتماعی وزارت کشور با تمجید از پیمایش ملی گرایش مردم ایران به نیکوکاری بیان کرد: گرچه ممکن است صرفاً یک پیمایش نتواند گرایش واقعی مردم ایران به نیکوکاری را نشان دهد؛ اما قطعاً این پیمایش، مفید و مؤثر است و می‌تواند اطلاعات خوبی را در اختیار سیاست‌گذاران، فعالان و کنشگران عرصه خیر قرار دهد.

قطعاً این پیمایش، مفید و مؤثر است و می‌تواند اطلاعات خوبی را در اختیار سیاست‌گذاران، فعالان و کنشگران عرصه خیر قرار دهد.

معاون مشارکت‌های اجتماعی وزارت کشور اظهار کرد: بخش قابل‌توجهی از مؤسسات خیریه و سمن‌ها فعالیت خود را به حوزه معیشت یا درمان بیماری‌ها اختصاص داده‌اند که بسیار هم قابل‌تحسین است؛ اما باید توجه کنیم که کار خیر محدود به معیشت نیست. امروز لازم است خیریه‌ها و سمن‌ها بخشی از فعالیت‌های خود را به تحقیق و پژوهش در عرصه خیر اختصاص دهند.

وی خاطرنشان کرد: اخیراً یک مجموعه خیریه و داوطلبانه، کار خود را به محافظت از آثار باستانی اختصاص داده است. مجموعه‌هایی نیز فعال هستند تا با کمک مردم طی چند سال آینده، چند صد میلیون نهال در کشور بکارند. همه این فعالیت‌ها شکل‌های جدید و متنوع کار خیر است که باید به آن توجه شود.

ولیئی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: تعداد بسیار زیادی از مؤسسات خیریه و سمن‌ها در کشور شکل می‌گیرد؛ اما عضو نمی‌گیرند و شبکه‌سازی نمی‌کنند. درحالی‌که شبکه‌سازی، به بسط کار خیر و نیکوکاری در کشور منجر می‌شود. همچنین امکان هم‌افزایی و پرهیز از موازی‌کاری را بین خیریه‌ها و سمن‌ها فراهم می‌آورد.

وی با بیان اینکه شبکه‌سازی خیر می‌تواند به ارتقای امید، نشاط و سرمایه اجتماعی منجر شود، گفت: گرایش جوانان به نیکوکاری یک فرصت برای آینده کشور است و باید از آن استفاده کرد، همچنان که جوانان در گروه‌های جهادی بسیار خوب عمل کردند و درخشیدند.

گفتنی است گزارش این پیمایش به زودی در قسمت گزارش‌های اختصاصی اطلس خیر ایران برای عموم قرار خواهد گرفت