نشست هم‌اندیشی مدیران معاونت اجتماعی وزیر بهداشت با مسئولان سازمان اجتماعی کشور، در محل ستاد وزارت کشور برگزار شد.

به گزارش ویکی نیکی و به نقل از ایسنا، دکتر سید محمد هادی ایازی، معاون اجتماعی وزیر بهداشت، در آغاز نشست گزارشی از ساختار، ماموریت‌ ها و فعالیت‌ های معاونت اجتماعی وزارت بهداشت به ویژه حوزه‌های مشترک کاری با وزارت کشور ارایه داد و افزود: در حوزه سلامت بیش از ۶۰۰ سازمان مردم‌ نهاد و ۸۰۰ موسسه خیریه و ۷۰ هزار نیکوکار داریم که به خوبی مشغول فعالیت هستند و به لحاظ کمی و کیفی گسترش خواهند یافت.

ایازی یادآور شد: راه‌‌اندازی شبکه موسسات و انجمن‌های حوزه ایدز با حضور ۴۶ سمن و موسسه فعال در نشست پانزدهم شورای عالی سلامت و امنیت غذایی در چهارشنبه گذشته بسیار مورد استقبال رییس جمهور واقع شد و از جمله موارد تاکیدی رییس جمهور، توسعه سازمان‌های مردم‌ نهاد بود.
 
 براساس این گزارش، دکتر علی اصغر فرشاد، قائم‌ مقام معاونت اجتماعی و مدیرکل مولفه‌‌های اجتماعی موثر بر سلامت وزارت بهداشت نیز گفت: استفاده از ظرفیت و برند سلامت برای انجام فعالیت و تاثیرگذاری اجتماعی می‌تواند کار آمد باشد و فعال کردن جوامع از طریق راه‌‌اندازی و تقویت کانون‌ های اجتماع‌ محور محلات در سراسر کشور با همکاری وزارت کشور یک شروع خوب خواهد بود که آمادگی خود را برای امضای تفاهم‌نامه در این زمینه اعلام می‌داریم.
 
 دکتر محسن شتی، دبیر کارگروه پیشگیری و کاهش آسیب‌‌های اجتماعی حوزه سلامت نیز ادامه داد: انجام کار در حوزه آسیب‌های اجتماعی، چندبخشی و میان‌بخشی است و باید در تمامی استان‌ ها بنابر اولویت‌ های هر استان پیگیری شود تا برنامه جامع درباره هر آسیب بر پایه پژوهش‌ها، اطلاعات، اقدامات و توانمندی استان‌ها نوشته و تدوین شود.
 
در ادامه دکتر مصطفی جمالی، مدیرکل سازمان‌های مردم‌ نهاد سلامت، گفت: برای گسترش و فعال شدن سمن‌‌ها به لحاظ کمی و کیفی تلاش کرده‌ ایم و از انجمن‌ هایی که پروانه ملی داشته‌اند، خواسته‌ ایم که در نقاط مختلف کشور دفتر راه‌ اندازی و خدمات ارائه کنند. شبکه ملی سمن‌های حوزه‌های مختلف را نیز در دست راه‌اندازی داریم و شبکه موسسات و انجمن‌های حوزه ایدز و اعتیاد را راه‌اندازی کرده‌ایم.
 
 وی در ادامه افزود: برای فعالیت و ارایه خدمت و توانمندسازی مناطق محروم کشور هم به صورت پایلوت، سرای سمن‌های سلامت مکران، در حوزه تحت پوشش دانشکده علوم پزشکی ایرانشهر در استان سیستان و بلوچستان را راه‌اندازی کرده‌ایم و تاکنون تعداد قابل توجهی از سمن‌های ملی دفتر خود را در منطقه راه‌اندازی کرده‌اند. همچنین در منطقه ایرانشهر حمایت مسئولان و افراد ذی‌ نفوذ محلی به ویژه مولوی‌های اهل سنت جلب شده است و چشم‌ انداز روشنی برای این امر متصور است تا کمبودها و مشکلات مردم در زمینه سلامت کاهش و بهبود یابد.

دکتر محمد نصیری، مدیرکل خیرین و موسسات خیریه سلامت نیز در این نشست افزود: ارتباط و تماس اداره کل با مجموعه وزارت کشور بسیار زیاد و تنگاتنگ است. طی بررسی‌ها و فعالیت‌هایی که داشته‌ ایم از کمبودهای این حوزه، بانک اطلاعاتی موسسات خیریه و سمن‌ها است که باید کامل و تدقیق شود و سامانه‌ای منسجم و فراگیر برای این کار راه‌اندازی شود. یکی از پیشنهادهای ما راه‌اندازی دفتر خدماتی برای ثبت، تشکیل و نظارت بر موسسات خیریه و سمن‌ها برای گریز از طولانی‌شدن روند اداری و تسریع توسعه آن‌ها است که می‌تواند کارآمد و راه‌ گشا باشد.
 
 دکتر محمد مهدی گلمکانی - مشاور معاونت اجتماعی نیز توجه به کانون‌های اجتماع‌ محور سلامت محلات و ورود سازمان اجتماعی برای سازمان‌ دهی این کانون‌ها را ضروری دانست و افزود: امیدواریم بتوانیم با همکاری هر دو وزارتخانه ساختار مناسب را برای این کار پیش‌بینی کنیم و عملیاتی سازیم.


 دکتر تقی رستم‌ وندی، معاون وزیر و رییس سازمان اجتماعی وزارت کشور هم گفت: مباحث مطرح شده در این نشست گویای ارتباط استراتژیک حوزه اجتماعی در هر دو وزارتخانه است و نیاز است نشست‌ها را به صورت دوره‌ای برگزار کنیم و بنابر پیشنهاد دکتر ایازی در حضور رییس جمهور در شورای اجتماعی کشور، نیاز جدی وجود دارد که سند سلامت روان کشور تدوین و تهیه شود.

 معاون وزیر کشور افزود: استفاده از ظرفیت خانه‌های بهداشت و کانون‌های اجتماع‌ محور محلات بسیار مفید و کارآمد است و از این پیشنهاد استقبال می‌کنیم. در حوزه رسانه‌ای و تولید محتوا نیز جای کار بسیار وجود دارد و برای همکاری مشترک در این زمینه با موسسه آوای هنر سلامت اعلام آمادگی می‌کنیم. همچنین بهتر است نشست مشترکی با مدیران کل سازمان‌های مردم‌ نهاد و خیرین و موسسات خیریه سلامت برای تجمیع امکانات در زمینه تکمیل و تدقیق بانک اطلاعاتی هر چه زودتر برگزار شود تا بتوانیم نظارت دقیق‌تر و بهتری داشته‌ باشیم.