وب‌سایت DonersChoose.com یکی از نمونه‌های موفق تامین مالی برای پروژه‌های آموزشی و «جمع سپاری مالی» می‌باشد. هدف این گروه ایجاد حلقه ارتباط میان افراد نیکوکار و برنامه‌های آموزشی‌ای است که نیاز به تامین مالی دارند. بدین ترتیب که معلم یا مسئول ذی‌صلاح، درخواستی مبنی بر نیاز به تامین مالی برای برنامه یا فعالیت خاصی را در این وب‌سایت ثبت می‌کند و برآوردی از مبلغ مورد نیاز را نیز درج می‌نماید و افرادی که مایل به کمک به بچه‌های آن کلاس یا برنامه خاص هستند از طریق وب‌سایت حمایت خود را اعلام و مبلغ مورد نظر خود را برای کمک پرداخت می‌کنند.

یک معلم تاریخ، ایده پرداز یک پروژه جمع‌سپاری

ایده طراحی این وب‌سایت در سال 2000 به وجود آمد، زمانی که چارلز بِست، معلم تاریخ مدرسه برانکس در آمریکا، از شاگردانش خواسته بود که کتاب «خانه کوچکی در چمنزار» را بخوانند. از آن‌جایی که تمامی بچه‌های کلاس به این کتاب دسترسی نداشتند، او خود ناچار به تهیه نسخه چاپی کتاب برای بچه‌های کلاس شد. چارلز در حال گرفتن نسخه‌های کپی شده از کتاب، این مسئله فکرش را درگیر کرده بود که چقدر هزینه صرف این کتاب می‌شود و از طرفی مطمئن بود که افرادی وجود دارند که بخواهند کمک کنند و اگر بدانند پول‌شان صرف آموزش نسل آینده می‌شود، حتماً حمایت خواهند کرد.

بنابراین چارلز، وب‌سایتی طراحی کرد که معلم‌ها می‌توانستند در آن پروژه‌ها و برنامه‌های آموزشی خود را ثبت کنند و برای آن ها درخواست کمک مالی کنند و افراد مایل به کمک هم می‌توانند با پرداخت مبلغی از بودجه درخواست شده در حمایت از برنامه آموزشی مشارکت داشته باشند. پس از انجام برنامه به کمک خیرین نیز، عکس‌ها و فیلم‌های مربوط به کلاسی که تامین مالی شده بود به همراه ریز مخارج، برای خیرین فرستاده می‌شود و روی وب‌سایت قرار می‌گیرد.


 


این پروژه چه دستاوردهایی داشته است؟

  • این وب‌سایت کار خود را با 11 پست شروع کرد و در حال حاضر دامنه فعالیت آن به وسعت کل ایالت متحده آمریکاست.
  • تا به حال 600 هزار پروژه کلاسی که نیاز به حامی داشته‌اند از طریق این وب‌سایت حمایت شده و به سرانجام رسیده است.
  • تا کنون 75% از مدارس عمومی آمریکا حداقل یک برنامه در این وب‌سایت به ثبت رسانده‌اند.
  • تعداد 2.626.032 نیکوکار در این پروژه تامین مالی انجام داده‌اند و مشارکت نموده‌اند.
  • مبلغ 544.141.122 دلار کمک مالی جمع‌آوری شده است.
  • تعداد 22.825.024 دانش آموز تحت حمایت قرار گرفته اند و با درگیر شدن بیشتر در برنامه های کلاسی، نسبت به درس و کلاس بیش از پیش اشتیاق پیدا کردند.مؤلف: رویا باقری