در قسمت قبل این مقاله با پروژه‌های موفق جمع‌سپاری مالی در جهان آشنا شدید، در این نوشتار قصد داریم به سایر پروژه ها اشاره کنیم.

گلیف

ایده گلیف بسیار ساده است. یک سه‌پایه که می‌تواند به تلفن همراه شما متصل شده و آن را در زوایای متعدد ثابت نگاه دارد. این سه‌پایه از پلاستیک بازیافت شده با روکشی از لاستیک تولید شده است.

 

کمپین این محصول نخستین بار در سال ۲۰۱۰ و برای آی‌فون روی Kickstarter قرار داده شد و هدف اولیه آن ۱۰۰۰۰ دلار بود. البته ۵۰۰۰ سرمایه‌گذار ۱۳۷۰۰۰ دلار سرمایه را برای این پروژه فراهم کردند. افرادی که این وسیله را تولید می‌کردند توانستند با این پول یک شرکت به نام Studio Neat راه‌اندازی کنند و اکنون لوازم جانبی متعددی را برای انواع گوشی‌های هوشمند تولید می‌کنند.

 

SciO

مردم به شدت به اسکنرهای جیبی علاقه‌مند شده‌اند، به خصوص که کم‌کم ایده اینترنت اشیا به واقعیت نزدیک‌تر می‌شود.

مورد فعلی یا SCiO یک اسکنر تحلیل سلامت برای غذاها است. این گجت تابستان امسال توانست در Kickstarter سرمایه‌ای ۲٫۷ میلیون دلاری را برای خود دست‌وپا کند.

 

Fairphone

این تلفن در واقع نخستین تلفن هوشمند Fair Trade (تجارت منصفانه؟) در جهان است و تامین بخشی از سرمایه مورد نیاز برای آن از طریق Crowdfunding انجام شده است.

شرکت سازنده، شاید برای تنوع، تصمیم گرفت که سرمایه مورد نیاز برای این کار را از طریق Crowdfunding  به دست بیاورد و البته قیمت اولیه برای سفارش دهندگان محصول نهایی را دو برابر کرد. آن‌ها توانستند یک سازنده چینی را یافته و تولید تلفن را شروع کنند. بخش‌های زیادی از این تلفن با مصالح و مواد Conflict Free تهیه شده و از مصالح قابل بازیافت نیز در ساخت آن استفاده شده است.

 

پروژه مصونیت (Immunity Project)

این پروژه در واقع یک پروژه غیرانتفاعی است که توسط Y-Combinator پشتیبانی می‌شود و هدف آن تولید یک واکسن رایگان برای ایدز است. نهاد مسئول این پروژه توانست سرمایه تحقیقاتی‌اش را از VCها (سرمایه‌گذاران ریسک‌پذیر) جذب کند، اما به ۴۶۲۰۰۰ دلار دیگر احتیاج داشت تا بتواند آزمایش‌های مربوط به واکسن را به انجام برساند.

اما Kickstarter و سایر سایت‌های Crowdfunding اجازه تعریف کمپین‌های مرتبط با پزشکی را فراهم نمی‌کنند. به همین دلیل پروژه مصونیت یک پلتفرم اختصاصی را در سایت خودش به راه انداخت و به هدفش رسید. کمی بعد، تحقیقی که در ژورنال نیچر به چاپ رسید، ادعا کرد که این پروژه جای بحث و جدل دارد و به اندازه‌ای که ادعا می‌کند عظیم و مهم نیست. در واقعی برخی از محققینی که به آن‌ها اشاره شده بود نام‌شان را از این پروژه برداشتند. البته هیچ چیزی ثابت نشده و این نهاد هنوز فعال است و البته شیوه‌ای بسیار عالی برای جذب سرمایه در حوزه علوم دارد.

 

Dino Pet

دینو پت، در واقع یک حیوان-گیاه خانگی است. در طول روز برای فتوسنتز به نور غیرمستقیم خورشید نیاز دارد و در طول شب به واسطه dinoflagellate های ریزی که دارد می‌درخشد.

dinoflagellate گونه‌ای گیاه نخستین بدون ساقه و برگ دریایی است که از توان تولید نور یا بیولومینانس برخوردار است. خود قالب این اسباب‌بازی هم با فناوری چاپ سه‌بعدی تهیه شده و با آب و این ارگانیسم پر می‌شود. این حیوان خانگی بیشتر شبیه یک میمون دریایی های‌تک است! این پروژه توانست در Kickstarter سرمایه‌ای سه برابر هدف تعیین‌شده‌اش به دست بیاورد.

 

رنگین‌کمان مطالعه

در ابتدای امسال له‌وار بورتون (LeVar Burton) کمپینی را در Kickstarter آغاز کرد تا Reading Rainbow را دوباره برای بچه‌ها زنده کند.

هدف این کمپین تهیه کتاب‌های تعاملی و بازدیدهای ویدیویی از محل‌های مختلف و انتشار آن روی پلتفرم‌های متعددی نظیر تبلت‌ها و تلفن‌های هوشمند بود تا کودکان بیشتری بتوانند به این برنامه دسترسی داشته باشند. این پروژه ظرف تنها ۱ روز ۱ میلیون دلار سرمایه جذب کرد و در انتهای ماه اول توانست به رقم ۵٫۴ میلیون دلار برسد. این مبلغ توسط بیش از ۱۰۰۰۰۰ سرمایه‌گذار تامین شده بود.

 

English

منبع: 1 پزشک