در این نوشتار ابتدا تعریفی از مفهوم نوظهور «تجارت عادلانه» ارائه داده می‌شود و پس از آن 10 مزیت عمده آن برشمرده خواهد شد.

شاید سرراست‌ ترین تعریف از «تجارت عادلانه» یا تجارت منصفانه خرید و فروش محصولاتی باشد که در مراحل تولید و فروش آن به انسان‌ها و محیط زیست احترام گذاشته شده باشد. اما حمایت از محصولاتی که در آن حقوق انسان‌ها محترم شمرده شده باشد و به محیط زیست آسیبی نرساند، چه مزایایی برای ما و جامعه دارد؟ 

10 مزیت بهره‌گیری از تجارت عادلانه


۱. تجارت منصفانه یعنی دستمزد و شرایط کاری منصفانه برای کشاورزان و تولیدکنندگان

با انتخاب منصفانه، مصرف‌کنندگان می‌توانند مطمئن باشند که محصولات مصرفی‌شان در شرایط امن و سالم تولید شده است و کشاورزان و تولیدکنندگانی که آن‌ها را درست کرده‌اند، برای کارشان دست‌مزد منصفانه‌ای گرفته‌اند.


۲. تجارت منصفانه برای محیط‌ زیست بهتر است.

تجارت منصفانه، استفاده از شیوه‌ های کشاورزی دوستار محیط‌ زیست یا با استفاده از مواد خام موجود در طبیعت یا بازیافت‌شده را تشویق می‌کند و به‌این‌ترتیب از شیوه‌ های پایدار  برای کاستن از پس‌ مانده‌ های محیط‌ زیستی حمایت می‌کند.


۳. تجارت منصفانه یعنی کیفیت بهتر

از آن‌جا که اقلام موجود در بازار که با دست درست شده‌اند در تعداد کمتری هستند، سازندگان آن‌ ها به کارشان افتخار می‌کنند و آن‌ ها را با جزئیات و کیفیت بیشتری تولید می‌کنند.


۴. تجارت منصفانه، خوشمزه‌‌تر هم هست!

کشاورزانی که در مزرعه خودشان کار می‌کنند و در کل روند تولید، سرمایه‌ گذاری کرده‌اند. محصولات‌ شان در تعداد کمتری کشت داده می‌شود و برداشت می‌شود و در نتیجه تازه‌ تر و خوشمزه‌ تر هستند.


۵. تجارت منصفانه، بی‌خطر است!

تجارت منصفانه حامی نظام‌ های یک‌پارچه  مدیریتی در مزرعه‌ هاست که حاصلخیزی خاک را تقویت می‌کنند و زیست‌ بوم‌ های ارزشمند را حفظ می‌کنند و استفاده از مواد شیمیایی مضر را که به سلامت کشاورزان لطمه می‌زند، محدود می‌کند. این یعنی مواد غذایی‌شان برای شما و هم برای کشاورزانی که آن را کشت می‌دهد، بی‌خطرتر است!


۶. تجارت منصفانه، حامی جامعه است!

در تجارت منصفانه، تولیدکنندگان و خرده‌ کشاورزان با کارکردن در ساختار های تعاونی، می‌توانند در درآمد خود را در جامعه خودشان سرمایه‌ گذاری کنند و وضع مسکن، بیمه درمانی و مدرسه‌ های خود را بهبود بدهند.


۷. کشاورزان می‌توانند به تجارت منصفانه اتکا کنند!

تجارت منصفانه متعهد است که شراکت مستقیم بین خریداران و تولیدکنندگان را تقویت کند. این شراکت‌ ها، راهی پیش پای خریداران می‌گذارد که محصولات کیفی از افرادی بخرند که به آنها اعتماد دارند و راه پایدار  و قابل‌ اتکایی هم برای کشاورزان، تولیدکنندگان و خانواده‌ های آن‌هاست که معیشت بهتری داشته باشند.


 
۸. تجارت منصفانه شما را با فرهنگ‌‌های دیگر مرتبط می‌کند!

محصولات تجارت منصفانه منحصر به جایی است که از آن آمده‌اند و آدم‌هایی که آن را درست کرده‌اند. کشاورزان و تولیدکنندگان در کل روند تولید دخیل‌اند، و محصولات تجارت منصفانه انعکاسی از افراد و فرهنگ‌ هایی هستند که از آن آمده‌اند.


۹. تجارت منصفانه یعنی اقتصاد محلی پایدار!

تجارت منصفانه به کشاورزان و تولیدکنندگان فرصت می‌دهد اختیار آینده‌شان را داشته باشند. می‌توانند کسب‌ و کار خودشان را راه بیاندازند به جای آن‌که برای یک واسطه کار کنند، و سودشان برای جامعه خودشان باقی می‌ماند و به کسب‌وکار آن‌ها بازمی‌گردد.


۱۰. تجارت منصفانه یعنی مهم است چه می‌خرید!

با انتخاب محصولات تجارت منصفانه، نه فقط به محصولات با کیفیت بالا دسترسی  پیدا می‌کند، بلکه زندگی افرادی را بهبود می‌دهید که غذای شما و محصولات مورد استفاده‌شان را درست می‌کنند.

 

منبع: مدرسه پرتو

نسخه انگلیسی این مطلب