سئوالات متداول (FAQ)

خیر، WikiNiki.org سایت خیریه نیست و هیچگونه دریافت و پرداخت مالی در این سایت صورت نمی‌پذیرد.
بلکه اگر موسسه خیریه‌ای بخواهد، می‌تواند از طریق ترافیک سایت «ویکی‌نیکی» با سایر خیریه‌ها ارتباط برقرار کند.
«ویکی‌نیکی» برای ارائه خدمات به موسسات خیریه، هزینه‌ای دریافت نمی‌کند بلکه داوطلبانه به ارائه خدمات می‌پردازد.
شایان ذکر است که جمع‌آوری منابعی که از طریق سایت «ویکی‌نیکی» صورت می‌پذیرد، از طریق درگاه پرداخت معرفی شده در پروژه، مستقیماً به حساب خود خیریه واریز می‌گردد.
خیر، «ویکی‌نیکی» کسب و کار تاثیر اجتماعی است و قصد دارد در کنار کسب درآمد، تأثیر اجتماعی وسیعی نیز داشته باشد.
ویکی‌نیکی به عنوان کانال ارتباطی بین افراد نیکوکار، موسسات خیریه و کسب و کارها به ارائه خدمات می‌پردازد.
«ویکی‌نیکی» توسط یک شرکت محدودِ خصوصی به نام «بهین سپهر رایانه» (ثبت شده در ایران - 40432) اداره می‌شود.
دفتر این شرکت در شهر تهران، مستقر است.
«ویکی‌نیکی» بابت خدمات عمومی خود به مخاطبین پولی دریافت نمی‌کند.
اما در مراحل پیشرفته و برای ارائه خدمات اختصاصی و ویژه به خیریه‌ها، هزینه عضویت ماهانه، بر اساس نوع خدمات قابل ارائه و اندازه خیریه‌ها، در قرارداد مشخص و دریافت می‌شود. (مباحث مالی در قراداد و تفاهم‌نامه فیمابین «ویکی نیکی» و خیریه‌ها، کاملا شرح داده می‌شود. تنها وجه دریافتی «ویکی‌نیکی» 2% از وجوه جمع‌آوری شده در این بستر می‌باشد.)
البته در قبال هزینه بسیار کمی که خیریه‌ها در قبال دریافت خدمات و امکانات از «ویکی‌نیکی»، پرداخت می‌کنند (امکان ایجاد ارتباطات دیجیتالی موثر، امکان معرفی پروژه‌های نیکوکارانه، نحوه ارتقاء سازمانی، مشاوره‌های حقوقی و...)، شاهد کاهش قابل توجهی در هزینه‌های کلی و بازاریابی خود، خواهد بود.
مدل جمع‌آوری و تسویه‌حساب مالی در «ویکی‌نیکی» کاملا متمایز از پلتفرم‌های جمع‌سپاری مالی مرسوم در ایران می‌باشد.
در این مدل حساب واسطی به نام «ویکی‌نیکی» تعریف نمی‌شود.
بلکه پس از پرداخت وجه توسط مخاطبین، مبلغ پرداختی از طریق درگاه اینترنتی به کمک سامانه مالی «حسابیت»، که پرداخت‌یاری مجاز و معتبر از نظر «بانک مرکزی جمهوری اسلامی» ایران است، به صورت خودکار و در سیکل تسویه حساب«شاپرک» و مطابق قوانین و دستورالعمل‌های بانک مرکزی، مستقیماً به حساب موسسه  واریز می‌گردد.
در حال حاضر، خدمات «ویکی نیکی» شامل حال همه موسسات و سازمان‌های خیریه ثبت شده در ایران می‌شود.
ولی در آینده، «ویکی نیکی» قصد دارد با توسعه پلتفرم خود، زمینه ارائه خدمات را برای کسب و کارهای ثبت شده و علاقمند به فعالیت در مسیر مسئولیت اجتماعی نیز فراهم آورد.
«ویکی‌نیکی» قصد دارد اولین درگاه (پورت) برای تمام کسانی باشد که به دنبال بررسی خیریه‌ها هستند، می‌خواهند بدانند خیریه‌ها چه فعالیت‌ها و تاثیراتی در جامعه دارند؟ می‌خواهند خیریه‌ها را بشناسند و آن‌ها را با هم مقایسه کنند و...
«ویکی‌نیکی» در جهت تاثیرگذاری بیشتر و افزایش شفافیت سازمان‌های مردم‌نهاد و موسسات خیریه در راستای دستیابی به اهداف خود، در موارد ذیل فعالیت می‌کند :  
     
  • ایجاد بانک اطلاعاتی از موسسات خیریه
شبکه‌ای از داده‌های خیریه‌ها و سازمان‌های مردم‌نهاد با استفاده‌ سریع و آسان 

  • توسعه سامانه مددجویی
شبکه‌ای از مشخصات مددجویان موسسات خیریه و کمک‌های دریافتی آن‌ها به منظور جلوگیری از موازی‌کاری میان خیریه‎ها و عدم توزیع نابرابر منابع

  • معرفی پروژه و کمپین‌های نیکوکاری
 خیریه‌ها به منظور جذب منابع و تاثیر‌گذاری بیشتر در قالبی ساده و مختص «ویکی‌نیکی»، پروژه‌های خود را در سایت، معرفی می‌کنند.

  • سیستم دریافت نظرات کاربران
دریافت بازخورد گزارش کمک‌ها، اطلاعات و فعالیت‌های موسسات از سوی کاربران و در نهایت بازبینی و تحلیل آن‌ها

  • سایت‌ساز ویکی نیکی
ارائه خدمات پیشرفته دیجیتالی به خیریه‌های محلی و کوچک، تا موسسات با داشتن سایت مختص خود به تولید‌محتوا پرداخته و خود را معرفی کنند و نیکوکاران به آسانی به خیریه‌ها دست‌یافته و با آن‌ها مشارکت کنند.

ما ادعا داریم که هیچ سرویس مشابه دیگری در ایران وجود ندارد که خدمات مشابه «ویکی‌نیکی» ارائه دهد. این تفاوت در نسخه‌‌ جدید پلتفرم «ویکی نیکی»، بیشتر مشهود خواهد بود!
اگر کسی فقط بخواهد سایت و مشخصات اولیه موسسات خیریه را بررسی نماید، نیازی به ثبت نام نیست.
ولی اگر کاربری علاوه بر بررسی مشخصات اولیه خیریه‌ها، بخواهد رتبه، گزارشات مالی فعالیت‌ و پروژه‌ها (کمپین‌های خیریه، جمع‌سپاری‌ها و...)، کالاهای اهدا شده به خیریه و... را نیز بررسی کند، باید از طریق ایمیل و یا شماره تلفن‌همراه خود، در سایت «ویکی نیکی» ثبت‌نام کند.
 کاربران به صورت عمومی می‌توانند رتبه و بهره‌وری موسسات خیریه را با توجه به گزارش دارایی‌ها، اموال و سایر مدارک موجود از آن‌ها، فارغ از اینکه داوطلب هستند و یا ذینفع، بررسی نمایند.
داده‌های موجود در سیستم دریافت نظرات کاربران «ویکی نیکی» نیز به صورت مستمر بررسی، بازبینی و تحلیل می‌شوند. از نتایج بررسی‌ها، برای کمک به سازمان‌های خیریه، به منظور بهبود عملکرد آن‌ها، استفاده می‌شود.      

«ویکی نیکی» بر دریافت نظرات کاربران، تاکید بسیار دارد.

«ویکی نیکی» بر اساس چند منبع، خیریه‌ها را ارزیابی و نتایج را منتشر می‌کند:

  • بررسی اطلاعات اولیه خیریه‌ها
در ابتدا، جزئیات اساسی و مؤلفه‌های مشتق شده از گزارشات مالی خیریه‌ها که از وبسایت آن‌ها نیز قابل دانلود هستند، بررسی می‌شوند.
داده‌های گزارش شده به هیچ وجه تغییر داده نمی‌شوند و فقط در قالب‌های اختصاصی سایت «ویکی نیکی» در پروفایل مختص هر خیریه، ارائه می‌شوند.

  • بررسی گزارشات تکمیلی موسسات
موسسات خیریه، گزارش درآمدها، هزینه‌ کَردها و همچنین نتیجه فعالیت‌های خود را در مرحله تکمیل پروفایل، برای «ویکی نیکی» ارسال می‌کنند. 

  • بررسی جزئیات پروژه‌ها و کمپین‌های خیریه
گزارش کاملی از پروژه و کمپین‌های خیریه که در سایت «ویکی نیکی» معرفی شده‌اند، همچنین جزئیات و اطلاعات مالی که در اختیار ویکی نیکی قرار دارد، به کاربران ارائه می‌شود.
خیریه‌ها برای جذب و دریافت منابع، از جمله کمک‌مالی، جذب نیروی داوطلب و دریافت کالای مورد نیاز، می‌توانند درخواست خود را در سایت «ویکی نیکی» مطرح نمایند.
البته این امکان زمانی میسر خواهد بود که «ویکی نیکی» از تمام فعالیت‌ها، اموال، دارایی‌ها و نیازهای حال و آینده موسسه خیریه اطلاع یافته و نسبت به نیاز خیریه، اقدام می‌نماید.
بنابراین موسسات با ارائه گزارش عملکرد مالی و فعالیتی خود به «ویکی نیکی»، می‌توانند از خدمات این پلتفرم استفاده نمایند.
  • بررسی و تحلیل نظرات کاربران  
پرسش‌ها، نظرات و رأی کاربران سایت درباره هر خیریه بررسی و مستقیما به صورت عمومی گزارش می‌شود.
همچنین خیریه‌ها نیز از نتایج مطلع شده و می‌توانند پاسخگوی کاربران باشند، این قسمت برای تمام کاربران قابل مشاهده است.

خیر، «ویکی نیکی» یک شرکت فن‌آوری است.
«ویکی نیکی» بر این باور است که باید به عنوان یک کانال ارتباطی میان خیریه‌ها، عموم مردم و کسب و کارها، زمینه مناسب برای کاربران سایت را فراهم آورد تا همه کاربران، موسسه خیریه مدنظر خود را برای تعامل و مشارکت پیدا کنند.

در واقع «ویکی نیکی» پلتفرمی عمومی است برای تمام مردم تا به آن‎ها کمک کند که بر اساس اطلاعات ارائه شده توسط موسسات خیریه، داده‌های موثق ارائه شده توسط برخی ناظران موسسات و همچنین نظرات و رتبه‌بندی‌های حاصله از رای اعضای عمومی، تصمیمات آگاهانه‌ای در انتخاب مسیر صحیح تاثیرگذاری اجتماعی، اتخاذ نمایند.

خیر، «ویکی نیکی» ماموریت دارد که فناوری را به نفع جامعه به کار گیرد؛ تا خیّرین، داوطلبان نیکوکار، موسسات خیریه و کسب و کارها در نهایت تاثیر مثبتی بر جامعه داشته باشند.

در حال حاضر «ویکی نیکی» با تعداد کمی خیریه شروع کرده است و بر روی خیریه‌هایی متمرکز شده که عایدات و کمک‌های مردمی بیشتری می‌توانند جمع آوری کرده و گزارش دهند. این خیریه‌ها متقابلاً قابلیت جذب نیکوکار و نیروی داوطلب بیشتری را نیز دارند.

چنانچه کاربرانِ پلتفورم «ویکی نیکی»، موسسه خیریه‌ای را در سایت ما پیدا نکنند، می‌توانند با استفاده از فرم تماس با ما، یادداشتی ارسال و اطلاعات خیریه مورد نظر خود را درخواست نمایند. «ویکی نیکی» نمایه درخواست شده را در اسرع وقت منتشر خواهد نمود.
نمایه منتشر شده، حاوی مشخصات اولیه و گزارش‌های مالی آن خیریه است. «ویکی نیکی» پس از انتشار مشخصات اولیه هر خیریه، با او تماس گرفته و وجود پروفایلش را در سایت اطلاع می‌دهد و از وی می‌خواهد تا برای تکمیل و مدیریت پروفایل خود، اقدام نماید.

 ایجاد پروفایل برای شرکت‌های سرمایه‌گذاری اجتماعی نیز در مرحله بررسی و در آینده به پایگاه داده‌های سایت اضافه خواهد شد.

«ویکی نیکی» فقط نام و ایمیل خیریه‌ها را از رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی مختص آن‌ها، دریافت و ثبت می‌کند. این کار فقط به منظور دادن رتبه و اعتبار به خیریه‌ها (بر اساس رأی و نظر کاربران عمومی)، ایجاد پروفایل اولیه و ارتباط با آن‌ها صورت می‌گیرد.
«ویکی نیکی» اطلاعات هیچ فرد دیگری را ذخیره نمی‌کند. 

محتوای سایت «ویکی نیکی» توسط تیم تولید‌محتوای «ویکی نیکی» و همچنین برخی از موسسات خیریه موجود در پلتفرم «ویکی نیکی»، کسب و کارها و نویسندگان داوطلب و علاقمندان به حوزه نیکوکاری نوشته می‌شود.
شایان ذکر است، تمام مطالب با ذکر منبع، در سایت منتشر می‌شوند و کاربران «ویکی نیکی» آزادی کامل دارند تا دیدگاه‌های شخصی و ایده‌های خود را درباره مطالب سایت، مطرح نمایند.

بله، همه موسسات خیریه باید شماره‌ثبت رسمی خود را که توسط ارگان معتبری صادر شده است، در مرحله ایجاد پروفایل، ثبت نمایند.

هر خیریه در سایت «ویکی نیکی»، یک لینک پروفایل مخصوص به خود دارد.
ادمین پروفایل هر خیریه به عنوان نماینده خیریه، با کلیک روی دکمه درخواست، می‌تواند دستورالعمل‌ها را مرحله به مرحله، پی‌گیری نماید.
اگر خیریه‌ای در سایت «ویکی نیکی» ثبت نشده باشد، آن خیریه با ارسال فرم تماس با ما، اعلام حضور می‌نماید.
خیریه ثبت نشده با ذکر نام و نام خانوادگی، نام خیریه و شماره‌ثبت در فرم ارسالی، از طریق آدرس ایمیل معتبری که اعلام نموده، لینک پروفایل خود را دریافت خواهد کرد.
پس از 5 روز کاری، خیریه در سایت «ویکی نیکی» ثبت نهایی خواهد شد .

بله، هر خیریه می‌تواند چند ادمین داشته باشد.
«ویکی نیکی» خود نیز به خیریه‌ها پیشنهاد می‌دهد که برای احتیاط و پروسه‌های امنیتی بیشتر، هر خیریه چند ادمین انتخاب و به ویکی نیکی معرفی نماید.

به سادگی، خیریه درخواست خود را با استفاده از فرم تماس با ما به «ویکی نیکی» اعلام می‌کند و ویکی نیکی پس از بررسی درخواست، در اسرع وقت، ادمین را حذف خواهد کرد.

خیر، هیچ پروفایلی بر اساس هیچ درخواستی، حذف نمی‌شود.
پروفایل خیریه‌ها در سایت «ویکی نیکی»، بر اساس اطلاعات اولیه آن‌ها که به صورت عمومی گزارش شده‌اند، فهرست شده‌اند.
بنابراین اگر خیریه‌ای مایل نباشد که پروفایل خود را تکمیل و از خدمات «ویکی نیکی» استفاده نماید، تنها می‌تواند آنچه که در تکمیل پروفایل، اضافه کرده را حذف و تغییرات را ذخیره کند.

داده‌های اولیه، همان اطلاعاتی هستند که خیریه‌ها به صورت عمومی در سایتشان منتشر می‌نمایند که بخشی از مشخصات پروفایل هر خیریه را پوشش می‌دهد و شامل جزئیات اساسی و گزارش‌های مالی خیریه می‌شود.
اطلاعات و مشخصات اصلی خیریه که توسط ادمین خیریه تکمیل می‌شود، عبارتند از:

 لوگو
 نام تجاری 
نوشتن بیانیه ماموریت و یک سابقه کوتاه از خیریه
 اطلاعات مربوط به محل استقرار خیریه، دفاتر و واحدهای عملیاتی آن در صورت لزوم
جزئیات پروژه و مشخصات کمپین مورد نظر خیریه برای معرفی و تبلیغ در سایت «ویکی نیکی»

توجه : «ویکی نیکی» علاوه بر معرفی کمپین خیریه‌ها، گزارش مفصلی نیز پس از اجرای آن‌ها، در سایت منتشر خواهد نمود.
بنابراین هر خیریه موظف است طبق تفاهم‌نامه، پس از اجرای کمپین، گزارش کاملی شامل بیان مشکل، راه‌حل، ورودی‌ها، خروجی‌ها، نتایج و تاثیر کمپین، به ویکی نیکی ارائه دهد.
 شماره تماس معتبر و در دسترس
مشخصات تماس به غیر از آنچه که در رسانه‌های اجتماعی مربوط به خیریه ثبت شده، نیاز است.

استفاده از سایت «ویکی نیکی» برای تمام موسسات خیریه بدون هزینه خواهد بود و آن‌ها حتی می‌توانند مشخصات اصلی پروفایل خود را ویرایش کنند.
ولی اگر خیریه‌ها خدمات خاصی همچون ارائه راه‌حل GDPR و بازاریابی خیریه، از «ویکی نیکی» طلب نمایند، می‌باید طبق تفاهم‌نامه، هزینه‌ای بسیار جزئی بپردازند.

«ویکی نیکی» با توجه به تخصص خود در زمینه IT و توسعه دیجیتال، به خیریه‌ها در جهت همگام شدن با تکنولوژی و دیجیتالی شدن، کمک می‌کند.

منطقی است که «ویکی نیکی» به منظور ارائه ابزار و راه‌حل‌های نوین به خیریه‌ها، باید بتواند هزینه‌های انجام این کار را پوشش دهد.
بنابراین بنا به تعهد خود برای کمک به خیریه‌ها، تلاش می‌کند نسبت به خدماتی که به خیریه‌ها ارائه می‌دهد دست‌مزدی بسیار کم و مطابق با اندازه خیریه، تعیین نماید. «ویکی نیکی» معتقد است، مزایایی که موسسات خیریه می‌توانند از پلتفرم «ویکی نیکی» دریافت کنند، ارزشی به مراتب بیشتر از آنچه که پرداخت می‌کنند، دارد.