سئوالات متداول (FAQ)

خیر، WikiNiki.org سایت خیریه نیست و هیچگونه دریافت و پرداخت مالی در این سایت صورت نمی‌پذیرد. بلکه خیریه‌ها می‌توانند از طریق سایت «ویکی‌نیکی» با سایر خیریه‌ها ارتباط برقرار کنند.
«ویکی‌نیکی» در قبال ارائه برخی خدمات به موسسات خیریه، علی الخصوص خیریه‌های کوچک و سنتی، هزینه‌ای دریافت نمی‌کند بلکه کاملاً داوطلبانه به ارائه خدمات می‌پردازد.
شایان ذکر است که جمع‌آوری منابع برای خیریه‌ها از طریق سایت «ویکی‌نیکی»، توسط درگاه پرداخت معرفی شده در پروژه، مستقیماً به حساب خود خیریه واریز می‌گردد.
خیر، «ویکی‌نیکی» کسب و کار اجتماعی است که قصد دارد در کنار کسب درآمد، تأثیر اجتماعی وسیعی نیز داشته باشد.
ویکی‌نیکی به عنوان راهنما و کانال ارتباطی بین افراد نیکوکار، موسسات خیریه و کسب و کارها به ارائه خدمات در حوزه نیکوکاری می‌پردازد.
«ویکی‌نیکی» توسط یک شرکت محدودِ خصوصی به نام «بهین سپهر رایانه» (ثبت شده در ایران - 40432) اداره می‌شود.
دفتر این شرکت در شهر تهران، مستقر می‌باشد.
«ویکی‌نیکی» بابت ارائه خدمات عمومی از مخاطبین خود، هزینه‌ای دریافت نمی‌کند.
اما در مراحل پیشرفته یعنی برای ارائه محصولات و خدمات تخصصی و همچنین بر اساس نوع خدمات و اندازه خیریه‌ها طبق قرارداد فیمابین، هزینه خدمات دریافت خواهد کرد.
 
در قراداد و تفاهم‌نامه فیمابین «ویکی‌نیکی» و خیریه‌ها، مباحث مالی کاملا شرح داده می‌شود. 
همچنین طبق قرارداد مالی،  2% از وجوه جمع‌آوری شده برای خیریه‌ها توسط «ویکی‌نیکی»، برداشت خواهد شد.

این هزینه برای خیریه‌ها در قبال خدمات و امکاناتی که از «ویکی‌نیکی» دریافت می‌کنند (امکان ایجاد ارتباطات دیجیتالی موثر، امکان معرفی پروژه‌های نیکوکارانه، نحوه ارتقاء سازمانی، مشاوره‌های حقوقی و...)، بسیار ناچیز است چراکه خیریه‌ها طی مدت زمان همکاری با ویکی‌نیکی، شاهد کاهش قابل توجهی در هزینه‌های کلی و بازاریابی خود، خواهند بود.
مدل جمع‌آوری و تسویه‌حساب مالی در «ویکی‌نیکی» کاملا متمایز از پلتفرم‌های جمع‌سپاری مالی مرسوم در ایران می‌باشد.
در این مدل حساب واسطی به نام «ویکی‌نیکی» تعریف نمی‌شود.
بلکه تمامی وجوه پرداختی توسط کاربران، از طریق درگاه اینترنتی و به کمک سامانه مالی مشخص شده در قرارداد که پرداخت‌یاری مجاز و معتبر از نظر «بانک مرکزی جمهوری اسلامی» ایران خواهد بود، به صورت خودکار و در سیکل تسویه حساب «شاپرک»، مستقیماً به حساب خیریه، واریز می‌گردد.
در حال حاضر بله، خدمات «ویکی نیکی» شامل حال همه موسسات و سازمان‌های خیریه ثبت شده در ایران می‌شود.
ولی در آینده، «ویکی نیکی» قصد دارد با توسعه پلتفرم خود، زمینه ارائه خدمات را برای کسب و کارهای ثبت شده و علاقمند به فعالیت در مسیر مسئولیت اجتماعی نیز فراهم آورد.
«ویکی‌نیکی» قصد دارد اولین درگاه (پورت) باشد برای تمام کسانی‌که به دنبال بررسی خیریه‌ها هستند و می‌خواهند بدانند خیریه‌ها چه فعالیت‌ها و تاثیراتی در جامعه دارند؟ می‌خواهند خیریه‌ها را بشناسند و آن‌ها را با هم مقایسه کنند و...

همچنین «ویکی‌نیکی» در جهت تاثیرگذاری بیشتر کمک‌ها و افزایش شفافیت عملکردی سازمان‌های مردم‌نهاد و موسسات خیریه در راستای دستیابی به اهداف خود، در موارد ذیل فعالیت می‌کند :  
     
  • ایجاد بانک اطلاعاتی از موسسات خیریه
ویکی‌نیکی شبکه‌ای از اطلاعات و داده‌های موسسات خیریه‌ و سازمان‌های مردم‌نهاد را با استفاده‌ سریع و آسان از این شبکه، ارائه نموده است.

  • توسعه سامانه مددجویی
ویکی‌نیکی شبکه‌ای از مشخصات مددجویان موسسات خیریه و کمک‌های دریافتیآن‌ها را به منظور جلوگیری از موازی‌کاری میان خیریه‎ها و عدم توزیع نابرابر منابع، ارائه داده است.

  • معرفی پروژه و کمپین‌های نیکوکاری
 خیریه‌ها به منظور جذب منابع و تاثیر‌گذاری بیشتر می توانند پروژه‌های خود را در قالبی ساده و مختص «ویکی‌نیکی»، در وبسایت پلتفرم و در بخش کمپین‌های نیکی، معرفی می‌کنند.

  • سیستم دریافت نظرات کاربران
دریافت بازخورد گزارش کمک‌ها، اطلاعات و فعالیت‌ موسسات از سوی کاربران و در نهایت بازبینی و تحلیل آن‌ها برای ارزیابی خیریه‌ها، در این سیستم صورت می‌گیرد.

  • سایت‌ساز ویکی‌نیکی
ویکی‌نیکی با ارائه خدمات پیشرفته دیجیتالی به خیریه‌ها، تلاش دارد تا آنها از طریق سایت مختص خود به تولید‌محتوا پرداخته و خود را بیشتر معرفی کرده و نیکوکاران به آسانی به خیریه‌ها دست‌یافته و با آن‌ها مشارکت کنند.

ما ادعا داریم که هیچ سرویس مشابه دیگری در ایران وجود ندارد که خدمات مشابه «ویکی‌نیکی» ارائه دهد.
این تفاوت در نسخه‌‌ جدید پلتفرم «ویکی نیکی»، بیشتر مشهود خواهد بود!
اگر کسی فقط بخواهد وبسایت ویکی‌نیکی و مشخصات اولیه موسسات خیریه را بررسی نماید، نیازی به ثبت نام نیست.
ولی اگر کاربری علاوه بر بررسی مشخصات اولیه خیریه‌ها، بخواهد رتبه، گزارشات مالی و پروژه‌های نیکوکاری (کمپین‌های خیریه، جمع‌سپاری‌ها و...)، کالاهای اهدا شده به خیریه و... را بررسی نماید، باید از طریق ایمیل و یا شماره تلفن‌همراه خود، در سایت «ویکی‌نیکی» ثبت‌نام کند.
 
کاربران ویکی‌نیکی می‌توانند رتبه و بهره‌وری موسسات خیریه را با توجه به گزارش دارایی‌ها، اموال و اسناد و مدارک آن‌ها، فارغ از اینکه داوطلب هستند و یا ذینفع، بررسی نمایند. 
داده‌های موجود در سیستم دریافت نظرات کاربران «ویکی‌نیکی» نیز به صورت مستمر بررسی، بازبینی و تحلیل می‌شوند. 
از نتایج تمام نظرات و بررسی‌ها، ارزیابی نهایی به منظور بهبود عملکرد خیریه‌ها، صورت گرفته و طی گزارشات اعلام می‌گردد.
      

«ویکی‌نیکی» بر دریافت نظرات کاربران، تاکید بسیاری دارد.


«ویکی نیکی» بر اساس چند منبع، خیریه‌ها را ارزیابی و نتایج را منتشر می‌کند:

  • بررسی اطلاعات اولیه خیریه‌ها
در ابتدا، جزئیات اساسی و مؤلفه‌های مشتق شده از گزارشات مالی خیریه‌ها که از وبسایت آن‌ها نیز قابل دانلود هستند، بررسی می‌شوند.
داده‌های گزارش شده به هیچ وجه تغییر داده نمی‌شوند و فقط در قالب‌های اختصاصی سایت «ویکی‌نیکی» در پروفایل مختص هر خیریه، ارائه می‌شوند.

  • بررسی گزارشات تکمیلی موسسات
موسسات خیریه، گزارش درآمدها، هزینه‌‌کَردها و سایر مدارک درخواستی از آن‌ها و همچنین نتیجه فعالیت‌های اثربخش خود را در مرحله تکمیل پروفایل، برای «ویکی‌نیکی» ارسال می‌کنند. 

  • بررسی جزئیات پروژه‌ها و کمپین‌های خیریه
گزارش کاملی از پروژه و کمپین‌های خیریه که در سایت «ویکی‌نیکی» معرفی شده‌اند، به همراه جزئیات و اطلاعات مالی آن‌ها که در اختیار ویکی‌نیکی قرار دارد، به کاربران ارائه می‌شود.

خیریه‌ها برای جذب و دریافت منابع، از جمله کمک‌مالی، جذب نیروی داوطلب و دریافت کالای مورد نیاز، می‌توانند درخواست خود را در سایت «ویکی‌نیکی» مطرح نمایند.
البته این امکان زمانی میسر خواهد بود که «ویکی‌نیکی» از تمام فعالیت‌ها، اموال، دارایی‌ها و نیازهای حال و آینده موسسه خیریه اطلاع یافته و نسبت به نیاز خیریه، اقدام نماید.
بنابراین موسسات با ارائه گزارش عملکرد مالی و فعالیتی خود به «ویکی نیکی»، می‌توانند از خدمات این پلتفرم استفاده نمایند.
  • بررسی و تحلیل نظرات کاربران  
پرسش‌ها، نظرات و رأی کاربران سایت درباره هر خیریه بررسی و مستقیما به صورت عمومی گزارش داده می‌شود.
همچنین خیریه‌ها نیز از نتایج مطلع شده و می‌توانند پاسخگوی کاربران باشند، این قسمت برای تمام کاربران قابل مشاهده است.

خیر، «ویکی‌نیکی» یک شرکت فن‌آوری است.
«ویکی‌نیکی» بر این باور است که باید به عنوان یک کانال ارتباطی میان خیریه‌ها، عموم مردم و کسب‌و‌کارها، زمینه مناسب را برای کاربران سایت فراهم آورد تا همه، برای انجام فعالیت‌های نیکوکارانه و البته اثربخش، خیریه متناسب با اهداف خود را انتخاب نمایند.

در واقع «ویکی‌نیکی» پلتفرمی است برای تمام مردم و به آن‎ها کمک کند تا بر اساس اطلاعات موجود از خیریه‌ها، مدارک موثق ارائه شده توسط برخی ناظران و همچنین نظرات و رتبه‌بندی‌های حاصل از رای اعضای عمومی، تصمیمات آگاهانه‌ای در انتخاب مسیر صحیح برای تاثیرگذاری اجتماعی، اتخاذ نمایند.

خیر، «ویکی‌نیکی» نه وظیفه نظم‌دهی و یکپارچه‌سازی خیریه‌ها را دارد و نه ناظر بر خیریه‌ها خواهد بود. 

بلکه ماموریت دارد که فناوری را به نفع جامعه به‌کار گیرد؛ تا خیّرین، داوطلبان نیکوکار، خیریه‌ها و همینطور کسب‌و‌کارها بتوانند تاثیر اجتماعی مثبتی بر جامعه داشته باشند.

«ویکی‌نیکی» با تعداد کمی خیریه شروع کرده و در حال حاضر بر روی خیریه‌هایی متمرکز شده که عایدات و کمک‌های مردمی بیشتری می‌توانند جمع‌آوری کرده و گزارش دهند.
چراکه این خیریه‌ها متقابلاً قابلیت جذب نیکوکار و نیروی داوطلب بیشتری را خواهند داشت.

چنانچه کاربرانِ پلتفرم «ویکی‌نیکی»، موسسه خیریه‌ای را در سایت ما پیدا نکنند، می‌توانند با استفاده از فرم تماس با ما، یادداشتی ارسال و اطلاعات خیریه مورد نظر خود را درخواست نمایند. «ویکی‌نیکی» نمایه و اطلاعات خیریه درخواست شده را در اسرع وقت منتشر خواهد نمود.
نمایه منتشر شده، حاوی مشخصات اولیه و اسناد و گزارشات مالی آن خیریه خواهد بود. 

«ویکی‌نیکی» پس از ایجاد پروفایل و انتشار مشخصات اولیه هر خیریه، با او تماس گرفته و از وی می‌خواهد تا برای تکمیل و مدیریت پروفایل خود، اقدام نماید.

ایجاد پروفایل برای شرکت‌های سرمایه‌گذاری اجتماعی نیز در مرحله بررسی و در آینده به پایگاه داده‌های سایت، اضافه خواهد شد.

«ویکی‌نیکی» با اشراف بر قانون حفاظت و صیانت از داده کاربران، اطلاعات هیچ فرد دیگری به جز خیریه‌ها را ذخیره نخواهد کرد.

«ویکی‌نیکی» فقط نام و ایمیل خیریه‌ها را از طریق رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی آن‌ها، دریافت و ثبت می‌کند. 

این‌کار فقط به منظور دادن رتبه و اعتبار به خیریه‌ها (بر اساس رأی و نظر کاربران عمومی)، ایجاد پروفایل اولیه و ارتباط با خیریه‌ها، صورت می‌گیرد.

محتوای سایت «ویکی‌نیکی» توسط تیم تولید‌محتوای «ویکی‌نیکی» و همچنین برخی از موسسات خیریه ثبت شده در پلتفرم «ویکی‌نیکی»، کسب و کارها و نویسندگان داوطلب و علاقمندان به حوزه نیکوکاری نوشته می‌شود.
شایان ذکر است، تمام مطالب با ذکر منبع، در سایت منتشر می‌شوند و کاربران «ویکی‌نیکی» آزادی کامل دارند تا دیدگاه‌های شخصی و ایده‌های خود را درباره مطالب سایت، مطرح نمایند.

بله، همه موسسات خیریه در مرحله ایجاد پروفایل در وبسایت ویکی‌نیکی، باید مجوز و شماره‌ثبت رسمی خود را که توسط یک ارگان معتبر صادر شده است، ارائه نمایند.

هر خیریه در سایت «ویکی‌نیکی»، یک لینک پروفایل مخصوص به خود دارد.
ادمین پروفایل هر خیریه به عنوان نماینده خیریه، با کلیک روی دکمه درخواست، می‌تواند دستورالعمل‌ها را مرحله به مرحله، پی‌گیری نماید.
اگر خیریه‌ای در سایت «ویکی‌نیکی» ثبت نشده باشد، می‌تواند با ارسال فرم تماس با ما، اعلام درخواست پروفایل، نماید.
خیریه ثبت نشده با ذکر نام و نام خانوادگی، نام خیریه و شماره‌ثبت در فرم ارسالی، از طریق آدرس ایمیل معتبری که اعلام نموده، لینک پروفایل خود را دریافت خواهد کرد.
پس از 5 روز کاری، پروفایل خیریه در سایت «ویکی‌نیکی» ثبت نهایی خواهد شد.

بله، هر خیریه می‌تواند چند ادمین داشته باشد.
البته «ویکی‌نیکی» نیز به خیریه‌ها پیشنهاد می‌دهد که برای احتیاط و پروسه‌های امنیتی بیشتر، هر خیریه چند ادمین انتخاب و به ویکی‌نیکی معرفی نمایند.

به سادگی، خیریه درخواست خود را با استفاده از فرم تماس با ما به «ویکی‌نیکی» اعلام می‌کند و ویکی‌نیکی پس از بررسی درخواست، در اسرع وقت، ادمین را حذف خواهد کرد.

خیر، هیچ پروفایلی بر اساس هیچ درخواستی، از نمایه پلتفرم «ویکی‌نیکی» حذف نخواهد شد.
پروفایل خیریه‌ها در سایت «ویکی‌نیکی»، بر اساس اطلاعات اولیه و طبق گزارشات عمومی آنها، فهرست شده‌اند.
بنابراین اگر خیریه‌ای مایل نباشد که پروفایل خود را تکمیل و از خدمات «ویکی‌نیکی» استفاده نماید، تنها می‌تواند آنچه که در تکمیل پروفایل، اضافه نموده را حذف و تغییرات را ذخیره کند.


داده‌های اولیه، همان اطلاعاتی هستند که خیریه‌ها به صورت عمومی در سایتشان منتشر می‌کنند. این اطلاعات، بخشی از مشخصات پروفایل هر خیریه را پوشش می‌دهد و شامل جزئیات اساسی و گزارش‌های مالی خیریه می‌شود.
اطلاعات و مشخصات اصلی خیریه که توسط ادمین خیریه تکمیل می‌شود، عبارتند از:

 لوگو
 نام تجاری 
نوشتن بیانیه ماموریت و یک سابقه کوتاه از خیریه
 اطلاعات مربوط به محل استقرار خیریه، دفاتر و واحدهای عملیاتی آن در صورت لزوم
جزئیات پروژه و مشخصات کمپین مورد نظر خیریه برای معرفی و تبلیغ در سایت «ویکی‌نیکی»

توجه : «ویکی‌نیکی» علاوه بر معرفی کمپین‌های خیریه‌، گزارش مفصلی نیز پس از اجرای آن‌ها، در سایت منتشر خواهد کرد.
بنابراین هر خیریه موظف است طبق تفاهم‌نامه، پس از اجرای کمپین، گزارش کاملی شامل بیان مشکل، راه‌حل، ورودی‌ها، خروجی‌ها، نتایج و تاثیرات کمپین، به ویکی‌نیکی ارائه دهد.
 شماره تماس معتبر و در دسترس
مشخصات تماس به غیر از آنچه که در رسانه‌های اجتماعی مربوط به خیریه ثبت شده، نیاز است.


استفاده از سایت «ویکی‌نیکی» برای تمام موسسات خیریه بدون هزینه خواهد بود و آن‌ها حتی می‌توانند مشخصات اصلی پروفایل خود را ویرایش نمایند.
ولی اگر خیریه‌ها خدمات خاصی همچون مشاوره‌های GDPR و بازاریابی خیریه، از «ویکی‌نیکی» درخواست نمایند، می‌باید طبق تفاهم‌نامه، هزینه‌ای بسیار جزئی بپردازند.


«ویکی‌نیکی» با توجه به تخصص خود در زمینه IT و توسعه دیجیتال، به خیریه‌ها در جهت همگام شدن با تکنولوژی و دیجیتالی شدن، کمک می‌کند.

منطقی است که «ویکی‌نیکی» به منظور ارائه ابزار و راه‌حل‌های نوین به خیریه‌ها، باید بتواند هزینه‌های انجام این‌کار را پوشش دهد.
بنابراین بنا به تعهد خود برای کمک به خیریه‌ها، تلاش می‌کند نسبت به خدماتی که به خیریه‌ها ارائه می‌دهد دست‌مزدی بسیار کم و مطابق با اندازه خیریه، تعیین نماید. 


«ویکی‌نیکی» معتقد است، خدمات و مزایایی که موسسات خیریه می‌توانند از پلتفرم «ویکی‌نیکی» دریافت کنند، ارزشی به مراتب بیشتر از آنچه که پرداخت می‌کنند، دارد.