همه ما می‌دانیم کره زمین با سرعت فزاینده‌ای در حال تغییر است اما گاهی نیاز است که از نمای چشم پرنده یا عکس‌های ماهواره‌ای به دنیایی که در آن زندگی می‌کنیم نگاه کنیم تا متوجه تحولات شگفت‌آور آن شویم. به تازگی ناسا تصاویر ماهواره‌ای را از کره زمین منتشر کرده که این تصاویر نشان از تغییرات باورنکردنی در حجم جنگل‌ها، سطح آب‌ها و بخش‌های پوشیده از یخ طی 40 سال اخیر دارد. 

برخی از این تصاویر واقعاً شوکه‌کننده‌اند؛ برای مثال تصاویر دریاچه ارومیه در کشور عزیزمان ایران را مشاهده کنید و ببینید که چقدر وسعت آن کم‌تر شده و رنگ آن تغییر کرده است. تضاد بین رنگ قهوه‌ای و سبز فقط در طول 3 ماه انجام شده و دلیل آن گرمای بیش از حد هوا در فصل ۳ تابستان و رشد تعداد جلبک‌ها و باکتری‌هاست. دریاچه ارومیه


ناسا در این زمینه اعلام کرده: «برخی از این مشکلات به دلیل تغییرات آب و هوایی است و برخی دیگر دلایل خاص خودش را دارد. این دلایل شامل تاثیرات مخرب شهرسازی و تاخت و تاز بلایای طبیعی مانند آتش‌سوزی و سیل است. تمامی این موارد نشان می‌دهد کره زمین در وضعیتی بی‌ثبات و ناآرام است.»

هم‌چنین به تصاویر دریاچه نمک در ایالت یوتا در آمریکا و تغییرات آن بین سال‌های 1985 و 2010 توجه کنید. تمامی این تغییرات منفی به دلیل کاهش میزان آب شدن برف و بارش باران روی داده است. 


دریاچه بزرگ نمک


یا به کاهش وسعت دریاچه اونُز در کالیفرنیا بین سال‌های 2010 تا 1985 توجه کنید که به دلیل انحراف جریان آب و وجود مواد شیمیایی سمی روی داده است. 


دریاچه اونُز


بسیاری از تصاویر منتشرشده نشان می‌دهند که چگونه گسترش شهرها تاثیر مخربی روی چشم‌اندازها و زیستگاه‌های طبیعی گذاشته است. برای مثال به تصاویر جنگل Baban Rafi در کشور نیجر توجه کنید. بین سال‌های 1976 و 2007، بخش عظیمی از این جنگل‌ها از بین رفته‌اند.

جنگل Baban Rafi


طبق اعلام ناسا، بخش عمده‌ای از این جنگل به منظور تبدیل شدن به زمین کشاورزی از بین رفته است چراکه در این دوره زمانی جمعیت کشور در حدود 40 درصد افزایش داشته است.

 

 

منبع: ویدوآل