«‌مجموعه پوسترهای “زندگی بدون آب” کاری از “استودیو هنری جوان” است که به سفارش سازمان فرهنگی – اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان طراحی و تولید شده است.
با توجه به بحران شدید آب در شهرهای مرکزی ایران همچون اصفهان، ارائه تلنگری به شهروندان در خصوص کمبود منابع آبی و ضرورت صرفه جویی در مصرف آن، می‌تواند بسیار موثر باشد.
با عنایت به فراگیر بودن موضوع صرفه جویی در مصرف آب و وجود تبلیغات متعدد مرتبط با آن در رسانه‌های مختلف، در ارائه این تبلیغات تلاش شده تا از بیان جملات کلیشه‌ای پرهیز و با بیانی ادبی، صرفا ذوق هنری مخاطبان ترغیب شود تا مایه‌ انگیزشی برای مدیریت مصرف آب، در وجود آنها تقویت گردد.
از این رو در طراحی این پوسترها، بهره‌گیری از کلماتی که واژه آب، جزء سازنده آنها بوده و بدون آن، خواندن آن کلمات امکان پذیر نیست در دستور کار قرار گرفت. این ایده، در لایه دوم خود، گویای این مفهوم است که:

بدون آب، زندگی و تمامی امور وابسته به آن، معنی خود را از دست می‌دهند.

در مدل طراحی پوسترها، به تناسب ایده اولیه، از تکنیک تایپوگرافی و ترکیب آن با تصاویر واقعی بهره گرفته شده است؛ لیکن به دلیل عام بودن مخاطبان طرح و ضرورت دریافت سریع محتوا از پیچیدگی خطوط، پرهیز و بر ساده نویسی و خوانش سریع کلمه تاکید شده است.

ایده‌پردازان و طراحان  پوسترها: محمد حسن مردانی، رامین صالحی، فاطمه رحیمیان زاده

نمونه پوسترهای «زندگی بدون آب»

 

برای مشاهده تصاویر بیشتر بر روی لینک زیر کلیک کنید:

https://www.wikiniki.org/gallery/photos/life-without-water/

منبع: سایت روزرنگ