هواپیمای احمق، شبکه‌ای از گروه‌های مردمی است که در راه مبارزه مستقیم و غیرخشونت آمیز با گسترش بی‌رویه حمل و نقل هوایی ایجاد شده است. اهداف اصلی این جنبش، خاتمه دادن به نازک شدن لایه ازون، متوقف کردن سفرهای هوایی کوتاه، جلوگیری از گسترش فرودگاه‌ها و تبلیغات مربوط به سفرهای هوایی است که مجموعه این ها در نهایت موجب نازک شدن لایه ازون و گرم شدن کره زمین و در پی آن از بین رفتن بسیاری از گونه‌های گیاهی و جانوری می‌گردد.

 


در تبلیغات این کمپین، از خرس قطبی به عنوان نمادی برای گرم شدن کره زمین، استفاده شده است. در ویدیوی تبلیغاتی این جنبش، بیننده ابتدا شاهد فرود اشیای غیرقابل تشخیص از آسمان است، اما بعد از مدتی کوتاهی مشاهده می‌شود که این اشیا، خرس های قطبی هستند که از آسمان به زمین سقوط می‌کنند و به ساختمان‌های بلند برخورد کرده و بطور وحشیانه‌ای می‌میرند. به طور میانگین با هر بار  بلند شدن و فرود هواپیما، 400 کیلوگرم گازهای گلخانه‌ای (به ازای هر مسافر) به جو زمین تزریق می‌شود. 400 کیلوگرم دقیقاً وزن یک خرس قطبی بالغ است.

کمپین هواپیمای احمق، برای اولین بار در شهر لندن به وجود آمد. "رابرت ساویل" ، یک از مسئولان این کمپین، در این باره گفته است: «ما می خواستیم که مردم را از تاثیرات مخرب سفرهای هوایی کوتاه بر تغییرات آب و هوایی آگاه کنیم و برای این منظور از خرس های قطبی به عنوان نماد شناخته شده اثرات مخرب از بین رفتن لایه ازون و گرم شدن کره زمین بهره بردیم.»