بر اساس آمار به طور کلی از هر 5 نفر، 3 نفر کادو یا هدایایی دریافت می‌کنند که یا احتیاجی به آن ندارند و یا باب میل و سلیقه شان نیست. شاید شما هم تجربه مشابه داشته باشید. اینکه به مناسبت‌های مختلفی مثل تولد، فارغ التحصیلی، عید نوروز و ... هدیه‌ای گرفته‌اید و آن را بلااستفاده گوشه اتاق یا کمد لباس خود نگه داشته‌اید.در ادامه می‌خوانید که لازم نیست آن ها را پنهان کنید یا نگه دارید! پیشنهاد می‌کنیم از آن‌ها به عنوان فرصتی برای نیکوکاری و کار نیک استفاده کنید و آن‌ها را به کسانی هدیه دهید که نیاز دارند.

کمک کردن مثل آب خوردن:

  • کادو یا لوازم بلا استفاده خود را بفروشید.

«زباله ما شاید گنج دیگری باشد...» در حال حاضر وب سایت‌هایی همچون دیوار و شیپور به کاربران این امکان را می‌دهند که فروشنده وسایل خود باشند. می‌توانید با آگهی کردن وسایل یا پوشاک خود در این وب سایت‌ها مبلغ حاصل از فروش را  به نیازمندی که می‌شناسید و یا موسسات خیریه بدهید.

  • مستقیما به خیریه‌ها کمک کنید.

اگر وقت یا حوصله فروش کادوها را ندارید، می توانید آن‌ها را مستقیما برای موسسات خیریه و سازمان‌های مردم نهاد مورد نظرتان ارسال کنید تا آن‌ها این کار را برایتان انجام دهند.

 

برخی از موارد شامل:

اسباب بازی ها: اسباب‌بازی‌ها را می توانید به بخش کودکان بیمارستان‌ها، خیریه‌هایی که مستقیما از کودکان حمایت می‌کنند (کودکان کار، کودکان بی سرپرست یا کودکان بیمار)، مدرسه بیمارستان‌ها و ... اهدا کنید. توجه داشته باشید که پیش از ارسال، شرایط هر خیریه یا بیمارستان را مطالعه کنید یا بپرسید.


نمی‌دانید به کجا کمک کنید؟!

موسسه خیریه قصه اسباب‌بازی‌ها (خیریه قاب) آماده دریافت اسباب بازی یا عروسک می‌باشد، تا آن را به دست کودکان مناطق محروم برساند.

کتاب: کتاب‌ها را می توانید به کتابخانه محل زندگی خود، مدرسه یا موسسه خیریه‌ای که در حوزه آموزش و تربیت فعالیت دارد اهدا کنید.


نمی دانید به کجا کمک کنید؟!

موسسه خیریه مهرگیتی در زمینه ارتقا سطح آموزش کشور فعالیت می کند و در مناطق محروم مدرسه می‌سازد شما می‌توانید کتاب‌های خود را به این موسسه بسپارید تا در مناطق مختلف توزیع کنند.

وسایل ورزشی: این دسته از لوازم را به سراهای محله یا باشگاه‌های ورزشی محل زندگی خود اهدا کنید.

لباس و لوازم منزل: می‌توانید لباس‌های نو و بلااستفاده خود را به موسسات خیریه مرتبط، یا افراد بی‌خانمان اهدا کنید.


برخی خیریه‌ها مانند خیریه کهریزک، پایان کارتن خوابی و .... لوازمی چون مبل، تخت‌خواب، دوچرخه، کامپیوتر و ... را قبول می‌کنند. اما توجه داشته باشید که قبل از ارسال از شرایط آن‌ها با خبر شوید.


  • بازیافت کنید.

درست است که شما پولی از بازیافت، کاهش مصرف و کاهش ضایعات پلاستکی دریافت نخواهید کرد اما واقعیت آن است که با بازیافت می‌توانید تاثیر مثبتی بر محیط زیست داشته باشید و حفظ منابع طبیعی را به دیگران نیز آموزش دهید.

از طرفی دیگر در حال حاضر خیریه‌هایی وجود دارند که با دریافت درب‌های پلاستیکی از شما و فروش آن‌ها، مبالغ به دست آمده را صرف امور خیریه می کنند. برای مثال بازیافت امید این کار را انجام می‌دهد و برای افراد کم بضاعت ویلچر خریداری می‌کند.