مدیر موسسات امور خیریه و امور اجتماعی سازمان اوقاف با بیان اینکه طرح «دست‌های مهربانی» با هدف اجرای نیت واقفان در کمک به مستندان و فقرا در روز ۱۴ اسفند اجرا می‌شود، گفت: ۳ هزار و ۱۵۲ موقوفه از طرح دست‌های مهربانی پشتیبانی می‌کنند.

به گزارش ویکی نیکی محمد عسکری سوادجانی در گفتگو با تسنیم درباره اجرای طرح‌ «دست‌های مهربانی» توسط سازمان اوقاف اظهار کرد: طرح دست‌های مهربانی با هدف اجرای نیت واقفان در کمک به مستندان، فقرا، ایتام و زنان سرپرست خانوار به اجرا در می‌آید.

وی با بیان اینکه طرح «دست‌های مهربانی» 14 اسفند مصادف با روز احسان و نیکوکاری در تمامی استان‌های کشور اجرا می‌شود، تصریح کرد: در این طرح سهمیه‌ای برای استان‌ها در نظر گرفته شده؛ 8 هزار و 700 خانوار از محل اجرای نیات واقفان و حدود 820 خانوار از محل مشارکت خیران و موقوفات غیرمتصرف از این طرح استفاده می‌کنند.

مدیر موسسات امور خیریه و امور اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به اینکه 3 هزار و 152 موقوفه برای کمک به نیازمندان و مستمندان در سامانه جامع سازمان اوقاف وجود دارد، یادآور شد: تمامی 3 هزار و 152 موقوفه از طرح دست‌های مهربانی پشتیبانی می‌کنند که 236 موقوفه برای کمک به ایتام و پرورشگاه‌ها و 2 هزار و 9166 موقوفه برای کمک به فقرا و مستمندان است.

عسکری گفت: استان‌هایی که موقوفه دارند همچنین استان‌هایی که موقوفه ندارند تحت پوشش طرح «دست‌های مهربانی» قرار دارند؛ بیش‌ترین موقوفه در استان تهران و خراسان رضوی مجود دارد؛ استان‌هایی که موقوفه دارند از محل موقوفات سهمی به آن‌ها داده شده و علاوه بر آن از محل مشارکت‌های مردمی هم سهم می‌گیرند و استان‌هایی که موقوفات ندارند از محل مشارکت‌های مردمی سهمی به آن‌ها اختصاص داده می‌شود.

وی با بیان اینکه حمایت‌هایی که در طرح دست‌های مهربانی می‌شود در طی سال هم ادامه دارد، خاطرنشان کرد: حمایت‌هایی که در سال 95 اتفاق افتاد این بود که به خانواده‌های دو نفره  50 هزار تومان، 3 نفره 60 هزار تومان، 4 نفره 80 هزار تومان و 5 نفره و بیش‌تر 100 هزار تومان در هر ماه اختصاص داده شود یعنی در سال حداقل مبلغ حمایتی در این طرح 600 هزار تومان و حداکثر مبلغ حمایتی یک میلیون و 200 هزار تومان است.

مدیر موسسات امور خیریه و امور اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه درباره نحوه شناسایی افرادی که تحت پوشش طرح «دست‌های مهربانی» قرار می‌گیرند، یادآور شد: در دستورالعمل این طرح آمده که ابتدا ارحام واقف در اولویت هستند، نیازمندان و مسمندان در اولویت‌های بعدی قرار دارند؛ مطابق وقفنامه نیازمندان و مستمندان و افراد خاص مثل سادات، زنان سرپرست خانوار، محرومان و ایتام در اولویت‌های بعدی هستند.

عسکری افزود: سایر اقشار نیازمند جامعه هم تحت پوشش قرار می‌گیرند که بانک اطلاعاتی آن از طریق کمیته امداد، بهزیستی، معتمدان مدنظر، دفاتر نمایندگی ولی فقیه در استان‌ها، ائمه جمعه، نهاد رهبری در دانشگاه‌ها، مراکز حوزه‌های علمیه در شهرستان‌ها و هیئت مدیره بقاع متبرکه تامین می‌شود.


امداد کریمانه از اولویت‌های طرح «دستهای مهربانی»

وی خاطرنشان کرد: در روز 14 اسفند و با شروع طرح «دست‌های مهربانی» امداد کریمانه و محترمانه از اولویت‌های این طرح است؛ در امداد کریمانه واقف و موقوف‌‌علیهم همدیگر را نمی‌بینند؛ ممکن است خیلی از واقفان در قید حیات نباشند اما آثار و برکات خیری که به جای گذاشته‌اند به دست نیازمندان می‌رسد.

مدیر موسسات امور خیریه و امور اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: در طرح «دست‌های مهربانی» لازم است که افراد نیازمند مطابق نیات واقفان شناسایی شده تا بتوانیم ضمن خدمت‌رسانی مطلوب و کریمانه به این افراد اجرای نیت صحیح کرده باشیم.

عسکری درباره شرایط عمومی کسانی که در شمول طرح «دست‌های مهربانی» قرار می‌گیرند، یادآور شد: سکونت در حوزه عملکرد اداره اوقاف مجری حمایت و عدم حمایت و پوشش در سایر نهادهای امدادی و حمایتی از شرایط عمومی استفاده از این طرح است.