موسسه خیریه محک در كنگره جهانی سرطان 2016 با پیام «اقدام جمعی- مشوقی برای تحول» كه 31 اكتبر تا 3 نوامبر با حضور بیش از سه هزار نماینده از كشورهای مختلف در شهر پاریسِ فرانسه برگزار شد، شركت كرد. 

كنگره جهانی سرطان كه در جوایز انجمن‌های بین‌ المللی اروپایی در سال 2016، جایزه «بهترین كنگره توسعه یافته» را كسب كرده است، امروزه به عنوان رویداد بین‌ المللی پیشگام در دانش عملی سرطان توسط جامعه جهانی سرطان شناخته می‌شود. این كنگره دوسالانه كه از سوی سازمان بین‌المللی كنترل سرطان  و با میزبانی یكی از موسسات عضو این سازمان برگزار می‌شود، فضایی عالی برای ارتباط و تبادل تجربه و دانش و همچنین ارائه برترین روش‌ها درباره مسائل مربوط به سرطان را فراهم می‌آورد.

در طول این كنگره پنج محور اصلی درخصوص كنترل سرطان همراه با جلسات بسیاری برای معارفه، بحث و تبادل نظر، كارگاه‌ها و فرصت‌هایی با ظرفیت توانمندسازی شركت‌كنندگان برپا شد. این محورها عبارت بودند از:

  • جلوگیری از افزایش نرخ سرطان: نوآوری در كنترل و تشخیص بیماری
  • همگام سازی: كیفیت درمان و تشخیص در انواع سرطان
  • بهبود میزان رضایتمندی بیمار و خانواده از خدمات درمانی و رفاهی
  • بهبود میزان كنترل سرطان: ارتقا نتایج سیستم سلامت
  • توانمندسازی جوامع مدنی: فراهم ساختن ظرفیت برای تحول

طراحی برنامه‌ ویژه‌ مدیرعامل یكی از مهم‌ ترین بخش‌های این كنگره چهار روزه بود كه جهت فراهم ساختن شبكه‌ای مشاركتی، متشكل از مدیران عامل سازمان‌های مختلف برنامه‌ریزی شده بود. علاوه بر عناوین ذكر شده در محور‌های برنامه‌ریزی شده از سوی (UICC)، انتخابات ریاست این سازمان و اعضای هیئت مدیره منتخب نیز برگزار شد كه در نتیجه  12 نماینده به عنوان اعضای هیئت مدیره در دو سال آتی انتخاب شدند. محک نیز به عنوان عضو سازمان بین‌المللی كنترل سرطان (UICC) با تبریك نتایج انتخابات، برگزیده شدن این افراد را چشم‌ اندازی منحصر به فرد برای جامعه جهانی سرطان و توسعه ارتباطات آن با هدف دست‌یابی به سلامت جوامع و تحول در نظام بهداشت كشورها می‌داند.

محک با 25 سال فعالیت در حوزه سرطان كودكان باور دارد كه مشاركت با سازمان‌های ملی و بین‌المللی مشابه در رویدادهای علمی و تخصصی می‌تواند موجب ارتقای دانش و آگاهی و همچنین فرصتی برای ارتقای ظرفیت‌های این سازمان در حوزه تجربی و تخصصی باشد تا شایسته‌ترین خدمات درمانی و رفاهی به كودكان مبتلا به سرطان و خانواده‌هایشان ارائه شود. 

 

منبع: محک