کمک‌رسانی و تهیه تجهیزات پزشکی برای بیماران خاص و بیمارانی که از بیمارستان به منزل راهنمایی می‌شوند و روند درمانی آن‌ها به انتها رسیده است اما در منزل امکانات پرستاری برایشان وجود ندارد، بنیاد این امکانات و تجهیزات پزشکی و پرستاری را در اختیار این دست از بیماران و خانواده‌های آن‌ها قرار می‌دهد.

به گزارش ویکی نیکی و به نقل از  پایگاه خبری چشمه سار، سر بالایی تند خیابان ۱۳ محرم خوانسار، مصالح فروشی قیصری، روی شیشه مصالح فروشی عبارتی در نگاه اول نظرت را به خود جلب می کند، «دفتر بنیاد خیریه متوسلین به ۱۴ معصوم علیهم السلام».

انتظارش را نداری که یک مصالح فروشی دفتر انجام یک کار بزرگ و خیر باشد.
نمی‌دانم اما شاید هم تجربه آن را داشته‌اید، پرستاری از بیمار یا سالمندی که خانواده توان مالی نگهداری او در بیمارستان را ندارد و یا پزشکان از علاج وی قطع امید کرده‌اند، نیاز به یک ویلچر ساده یا دستگاه اکسیژن و چندی و چند نیاز پزشکی دیگر.

پرستاری با شرایط ویژه، برای خانواده می‌تواند بسیار توان‌فرسا باشد. هزینه‌های سنگین و سرسام‌آور خرید تجهیزات پزشکی مورد نیاز بیمار یا سالمند را اضافه کنید به آلام سخت و جان‌فرسای روحی که اعضای خانواده آن را باید تحمل کنند.

تجربه همین شرایط دشوار کافی است که قامت کانون گرم خانواده‌ای را خم کند.
بنیاد خیریه متوسلین به ۱۴ معصوم علیهم السلام که وصف کار خیر نیک اندیشانه آن‌ها را از زبان منوچهر اشرف‌الکتابی یکی از اعضای همین موسسه شنیده بودیم، کنجکاوی بیش‌تر ما را برانگیخت تا پای صحبت‌های مدیرعامل این بنیاد احسان قیصری بنشینیم.

شما را در ادامه به همراهی با خود در این گفتگو دعوت می‌کنیم؛


در وهله اول معرفی از بنیاد خیریه و اهداف آن داشته باشید؟

از سال ۱۳۹۴ در پی مذاکراتی درصدد ایجاد بنیاد خیریه متوسلین به ۱۴ معصوم علیهم‌السلام برآمدیم که اهداف اولیه آن در زمینه بهداشت و کمک‌رسانی به بیماران خاص و تامین دارو، تجهیزات و هزینه‌های درمانی است.

با پیشنهاد یکی از دوستان بنا شد که روال کار کمک‌رسانی و تهیه تجهیزات پزشکی برای بیماران خاص و بیمارانی که از بیمارستان به منزل راهنمایی می شوند و روند درمانی آن‌ها به انتها رسیده است اما در منزل امکانات پرستاری برایشان وجود ندارد باشد، بنیاد این امکانات و تجهیزات پزشکی و پرستاری را در اختیار این دست از بیماران و خانواده‌های آن‌ها قرار می‌دهد.

پس از چندین ماه دوندگی و پیگیری تاسیس و ثبت بنیاد خیریه انجام شد و با لطف خدا و کمک مسئولان به ویژه فرماندار محبوب مان که در این راه کمک و همراهی کردند در ابتدای سال ۹۵ با شماره ۴۹ بنیاد خیریه به ثبت رسید.

در خرداد ۹۵ مقدمه کار با اهداء ۱۰۰ میلیون تومان تجهیزات پزشکی انجام شد و به تدریج کمک‌های دیگر از تهران نیز به بنیاد هدیه شد.
هدف بنیاد بر اساس شعار ( ای که از دستت می رسد کاری بکن …) و سرلوحه این کار خیر است.

در وهله اول حمایت از بیماران نیازمند، سالمندان و تامین نیازهای دارویی و درمانی و امکانات پزشکی برای سالمندان و بیماران نیازمند است.

 

اعضای بنیاد چه کسانی هستند؟

افراد خیری هستند که خود را در غم مردم شریک می‌دانند و علاقمند هستند که به هر شیوه ای در خدمت بیماران و نیازمندان باشند و تمام وقت خود را در اختیار این مسئله قرار دهند. در بنیاد خیریه متوسلین به ۱۴ معصوم علیهم السلام خیران و نیک‌اندیشانی چون سید حسن شفعتی فرماندار خوانسار، محمدجواد قیصری، محمد تقی فتاحی، علی اصغر میثمی، نصرت‌اله صاحبی، عطااله اشرف‌الکتابی، منوچهر اشرف الکتابی، احسان قیصری، جنابی، التجایی، فروغی، مهدی کامران ابراهیم جواهری و سعید جواهری و خانم‌ها مهدوی، شفعتی، بهرامی به عنوان اعضای بنیاد شریک و یاری رسان این کار خیر هستند.

جا دارد در همین جا از خیر نیک اندیش مسعود انصاریان که با اطلاع از وجود این خیریه همه گونه حمایت خود را از موسسه داشته‌اند نیز تقدیر کنیم.


 این بنیاد در زمینه سلامت و بهداشت فعالیت می‌کند آیا با انجمن خیرین سلامت شهرستان نیز ارتباط دارید؟

قبل از هر چیز باید بگویم که بنیاد مکاتباتی را با بهزیستی، شبکه بهداشت و درمان، بیمارستان فاطمیه، کمیته امداد، هلال احمر داشته است و معرفی از خدمات بنیاد به این دوائر و ارگان‌ها شده تا این ادارات افراد نیازمند به خدمات و تجهیزات پزشکی را به بنیاد معرفی کنند.

در مورد ارتباط با انجمن خیرین سلامت نیز تاکنون ارتباطی با انجمن نداشته ایم و البته از طریق رسانه چشمه سار آمادگی بنیاد خیریه را برای هرگونه همکاری در تمام زمینه‌های درمانی و تجهیزات و خدمات پزشکی با انجمن اعلام می‌کنیم.

 

از جمله اقدامات ویژه بنیاد رفع خلاء و نیازهای درمانی و بهداشتی شهرستان است در این باره توضیحات بیش‌تری دهید؟

یکی از نیازها و ضرورت‎های شهرستان، آمبولانس بود که باید این خلاء با کمک خیران رفع می‌شد، لذا یک دستگاه آمبولانس از سوی خیر نیک‌اندیش منوچهر اشرف الکتابی در حال تهیه است که وقف بنیاد خیریه متوسلین به ۱۴ معصوم علیهم‌السلام می‌شود و در اختیار هلال احمر خوانسار قرار می‌گیرد و متعلق به خوانسار و مردم خوانسار است.


زمینه جذب خیرین در این بنیاد را چگونه فراهم کرده و می‌کنید؟

برای هر فردی که پیرامون اهداف بنیاد خیریه توضیح داده‌ایم خود به خود جذب این کار خیر شده است و در وهله اول وقتی جرقه کار را برای فرد می‌زنیم، عاشقانه به انجام و ادامه این کار علاقمند می‌شود و امیدواریم دیگر خیران و خوانساری‌ها نیز عضو این بنیاد خیریه شوند.

افراد خیر و علاقمند به انجام کار خیر و نیک می‌توانند با در دست داشتن دو قطعه عکس، دو کپی شناسنامه، دو کپی از کارت ملی خود و تکمیل فرم بنیاد خیریه به عضویت اینن بنیاد درآیند.

 

نوع تجهیزاتی که بنیاد در اختیار افراد بیمار و سالمند قرار می‌دهد چیست؟

واکر، ویلچر، ویلچر حمامی، تخت بیمارستانی، تشک مواج، ساکشن، کپسول اکسیژن، دستگاه اکسیژن‌ساز، دستگاه تست قند و فشار سنج و سایر امکانات و تجهیزات پزشکی که بدون استفاده در منازل وجود دارد قابل اهداء به بنیاد خیریه است و به صورت امانت و رایگان در اختیار بیماران و سالمندان نیازمند قرار می‌گیرد.

داروهایی که تاریخ مصرف آن‌ها نگذشته باشد این بنیاد تحویل گرفته و به دکتر شایسته پزشک شهرستان ارائه می‌شود و به صورت رایگان در اختیار بیماران و سالمندان نیازمند قرار می‌گیرد.

 

آیا بنیاد برای انجام این کار خیر با مشکلاتی نیز روبه‌رو است؟

تنها موضوعی که اکنون بنیاد به آن احساس نیاز می‌کند و به دنبال رفع آن است مسئله مکان است که دفتر کنونی بنیاد در مصالح فروشی مستقر شده و در این باره نیازمند آن هستیم تا خیران اگر مکانی را در اختیار دارند و می‌خواهند آن را در راه خیر وقف کنند از کار خیرشان استقبال می‌کنیم.

 

نکته پایانی:

نیازمند همه نوع همکاری از سوی افراد خیر هستیم و بنیاد آماده استقبال از همه افراد خیری است که می خواهند در زمینه خدمات و تجهیزات پزشکی کار نیکی انجام دهند است.

افرادی که در تهران و شهرهای بزرگ هستند برای کمک به بنیاد همت نمایند و عضو افتخاری بنیاد باشند.
روی دو موضوع تاکید داریم در وهله اول کمک‌رسانی و کار خیر براساس شعار بنیاد است و موضوع و هدف دیگر کمک به نیازمندان و سالمندان است.

تقاضایی هم از افرادی که در جریان روند کار بنیاد خیریه متوسلین به ۱۴ معصوم علیهم السلام هستند داریم تا در جلسات و محافل مختلفی که حضور می‌یابند درصدد کمک و اطلاع رسانی برآمده و بازوی رسانه‌ای و اطلاع‌رسانی بنیاد باشند تا هر نیازمندی که محتاج به دریافت خدمات و تجهیزات پزشکی است از وجود و کار این بنیاد مطلع شود.

آنچه را که داشتیم در تبق اخلاص در این راه برای رضای خدا و برای خدمت به همشهریان قرارداده ایم و خوشبخت، خوشحال و شاکریم که تا این لحظه ۱۵۰ قلم از تجهیزات پزشکی را در اختیار همشهریان خود و حتی بیمارانی از شهرهای گلپایگان، داران، دامنه، چادگان و دهق قرار داده و اکنون نیز ۳۰۰ میلیون دارایی و تجهیزات پزشکی در اختیار بنیاد خیریه متوسلین به ۱۴ معصوم علیهم السلام است.