کربن دی اکسید با فرمول شیمیایی CO2 که بر اثر احتراق انرژی‌های فسیلی تولید می‌شود و آلاینده جوی شماره یک در کره زمین به حساب می‌آید. سوختن زغال سنگ، نفت و گاز به تولید ۶۵ درصد گازهای گلخانه‌ای جهان منجر می‌شود.

بر اساس تحقیقات مجمع بین‌‌المللی تغییرات آب‌ و هوایی (IPCC) وابسته به سازمان ملل متحد، اگر شرایط آب‌ و‌ هوایی کره زمین همین‌ گونه که اکنون هست ادامه یابد، گرمای زمین تا سال ۲۱۰۰ حدود ۷/ ۳ تا ۸/ ۴ درجه افزایش می‌یابد.

کارشناسان براین باورند که فرایند گرمایش زمین را می‌توان تا حد دو درجه ثابت نگاه داشت اگر استفاده از انرژی فسیلی تا سال ۲۰۵۰ به پایان برسد.راهکارهای کارشناسان برای نجات کره زمین:

1. استفاده از انرژی پاک

استفاده از انرژی خورشید تبدیل به یکی از پرصرفه‌ترین روش‌ها برای تولید انرژی شده است. قیمت سلول‌های خورشیدی در پنج‌ سال گذشته تا ۸۰ درصد کاهش یافته است. در آلمان قیمت هر کیلووات ساعت برق تولیدی در سلول‌های خورشیدی هفت سنت است. این قیمت در کشورهای آفتاب‌خیز می‌تواند زیر پنج سنت در هر کیلووات ساعت باشد.

استفاده از انرژی باد نیز در سراسر جهان و تبدیل آن به انواع دیگر انرژی چون انرژی الکتریکی به شدت افزایش یافته است. ۹ درصد انرژی سراسر آلمان از باد گرفته می‌شود. این میزان در دانمارک حدود ۴۰ درصد و در چین سه درصد است. چین در نظر دارد استفاده از انرژی بادی را تا سال ۲۰۲۰ به دوبرابر حد کنونی افزایش دهد.

خانه‌های جدید احتیاج چندانی به انرژی ندارند. سلول‌های خورشیدیِ روی سقف خانه‌ها می‌توانند برق و آب گرم خانه را تامین کنند. بعضی خانه‌ها حتی انرژی‌ای بیش‌تر از مصرف شخصی تولید می‌کنند. این انرژی را می‌توان به مصرف خودروی برقی خانه رساند.

2. خودروهای پاک

صنایع نفتی برای تردد خودروها بسیار پر اهمیت بودند. اما این اهمیت به تدریج کم‌رنگ می‌شود. اتوبوس‌هایی در شهر کلن آلمان وجود دارند که با هیدروژن به عنوان حامل انرژی حرکت می‌کنند. این کوششی دیگر برای کاهش کربن دی اکسید CO2 که یکی از عامل‌های اصلی در گرمایش زمین است.

شرکت خودروسازی تویوتا از دسامبر ۲۰۱۴ خودروهای که با هیدروژن به عنوان حامل انرژی حرکت می‌کنند را وارد بازار کرده است. رانندگی با این خودرو با باک پر از هیدروژن تا ۶۵۰ کیلومتر امکان‌پذیر است.

اتوبوس «فضله‌سوز» که در بریتانیا ساخته شده با گاز بیومتان (CH4) حرکت می‌کند. این اتوبوس به حمل مسافر بین شهرهای بریستول و باث مشغول است. گاز بیومتان از پردازش پسمانده غذایی و فضولات انسان به دست می‌آید. این اتوبوس می‌تواند مسافتی تا ۳۰۰ کیلومتر را با یک باک پر از گاز بیومتان بپیماید.

هنوز ذخیره کردن برق برای مصرف انبوه گران است، اما فناوری‌ها برای استفاده از برق برای حرکت خودرو به شدت ادامه دارد و در این راه پیشرفت‌های وسیعی نیز صورت گرفته است. خودروهای برقی به تدریج جای خود را در غرب به عنوان خودرویی مقرون به صرفه و مناسب با محیط زیست باز می‌کنند.

3. فناوری‌های نوین برق

یکی از راه‌های بهبود در وضعیت اقلیمی کره زمین استفاده از محصولات برقی با مصرف کمتر انرژی است. لامپ‌های لِد (LED) یک دهم انرژی یک لامپ معمولی را مصرف می‌کند و از نظر مالی باصرفه‌تر است. اتحادیه اروپا مدت‌هاست فروش لامپ‌های قدیمی را در کشورهای عضو ممنوع کرده است. همین امر به فروش فراوان لامپ‌های لد در این کشورها کمک کرده است.

هنوز در جهان دو میلیارد نفر بدون برق زندگی می‌کنند. با توسعه سلول‌های خورشیدی، باتری برقی و لامپ‌های لِد (LED) امید استفاده از نیروی برق در مناطق روستایی جهان به شدت افزایش یافته است. روستائیان سنگالی لامپ‌های لِد خود را در مغازه روستا از انرژی پر می‌کنند.


منبع: انرژی امروز