اکثر افراد همواره گوشی خود را همراه دارند و از آن برای ارسال و دریافت پیامک استفاده می‌کنند. حتی محبوبیت زیاد گوشی‌ های هوشمند نیز تاثیری در محبوبیت بالای پیامک نداشته است و آمار نشان می‌دهند در حال حاضر اکثریت پیامک‌ها ظرف چند دقیقه توسط دریافت‌کننده باز شده و خوانده می‌شود. بنابراین داشتن یک برنامه تبلیغات پیامکی برای موسسات خیریه می‌تواند انتخابی منطقی باشد. شما با استفاده از پیامک می‌توانید رویدادهای جدید را به اطلاع مخاطبان برسانید، داوطلبانی برای کار خیر به دست آورید، آگاهی مردم را از اهداف خود بالا ببرید و حتی اعانه‌ های مردم را جمع‌آوری کنید. اما وقتی که تصمیم دارید از پیامک برای موسسه خود استفاده کنید لازم است که به موارد مختلفی توجه فرمائید تا بیشترین بازدهی را از این طریق بدست آورید. در ادامه به بررسی این موارد می‌پردازیم.

برای خود مشترکان پیامکی جمع‌آوری کنید.

برای اینکه بتوانید بهترین اطلاع‌رسانی ممکن را انجام دهید و در نتیجه بیشترین بازدهی را از پیامک‌های خود داشته باشید، لازم است که شماره کسانی که به هدف شما علاقه‌مند هستند و می‌خواهند در محقق شدن آن سهمی داشته باشند را جمع‌آوری کنید. به این منظور می‌توانید سامانه را بگونه‌ای تنظیم نمائید تا شماره (و حتی نام) مخاطب با ارسال یک کلمه به خط اختصاصی شما در سامانه ثبت گردد. پس از تنظیم این مورد باید اشتراک پیامکی خود را در همه‌جا تبلیغ کنید و از مخاطبان بخواهید با عضو شدن در این اشتراک از جدیدترین اخبار و پیشنهادات شما با خبر شوند. به این ترتیب اطمینان خواهید یافت که تمام مخاطبان پیامک‌های شما هدف مؤسسه‌تان را حائز اهمیت می‌دانند و در نتیجه پیامک‌هایتان را با دقت مطالعه می‌کنند.

یک روش خوب برای بدست آوردن مشترک، راه‌اندازی یک مسابقه یا نظرسنجی است. با اینکار مخاطبان بیشتری درگیر شده و در نتیجه افراد بیشتری به لیست اشتراک شما می‌پیوندند. شما همچنین باید به اکثریت مخاطبان موسسه خود توجه کنید – احتمال اینکه افراد جوان‌تر به برنامه پیامکی شما پاسخ دهند و کمک‌های مالی برای شما بفرستند بیشتر از سایرین است. بنابراین سعی کنید تمرکز خود را بروی این قشر از جامعه بگذارید.

زمانبندی و تعداد پیامک‌ها اهمیت بسیاری دارد.

اگر نمی‌خواهید با پیامک‌های خود برای مخاطبان ایجاد مزاحمت کنید، لازم است که از ارسال زودهنگام یا دیروقت پیامک پرهیز کنید. این در مورد تعداد پیامک‌های شما در طول یک ماه نیز کاملاً صدق می‌کند. بهتر است پیغام‌های بیش از حدی برای مخاطبان خود ارسال نکنید (حداکثر ۲ پیامک در هفته). البته هیچ زمانی در روز وجود ندارد که برای همه مخاطبان مناسب باشد، اما معمولاً بعد از ظهر برای کسانی که کار روزانه دارند بهترین زمان ممکن است – در این زمان اکثر افراد بخشی از کارهای خود را به پایان رسانده‌اند و با چک کردن پیامک‌های خود مشکلی ندارند.

بلافاصله توجه مخاطب را به پیامک خود جلب کنید.

در این مورد چندان تفاوتی میان پیامک و دیگر شکل‌های بازاریابی وجود ندارد. شما باید از همان ابتدا توجه مخاطب را بدست آورید و نگذارید بدون مطالعه کامل پیامکتان آن را پاک کند. البته یک فرق اساسی پیامک با سایر روش‌ها، محدود بودن فضای شما برای انتقال پیام است. با وجود محدودیت ۷۰ کاراکتر، دیگر فضایی برای نوشتن یک مقدمه طولانی وجود ندارد. سریع به سراغ اصل مطلب بروید و یک لینک ارائه دهید تا مخاطب از طریق آن بیشتر در مورد شما بخواند یا اینکه از او بخواهید با یک شماره تماس بگیرد.

از زبان اختصار برای پیامک‌های خود استفاده نکنید.

درست است که پیامک برای انتقال پیغام‌های کوتاه کاربرد دارد، اما همچنان یک روش ارتباطی است که تصویر حرفه‌ای مؤسسه شما را برای مخاطب بازتاب می‌کند. علاوه بر این وقتی که از کلمات اختصار زیادی در پیامک استفاده کنید، دریافت‌کننده احساس می‌کند پیامک شما برای ایجاد مزاحمت نوشته شده است و لینکی که ارائه داده‌اید امنیت لازم را ندارد. با این وجود بهتر است هنگام نوشتن یک پیامک به انتخاب کلمات خود توجه کنید و کاری نکنید که دریافت‌کننده شما را جدی نگیرد.

همه‌چیز را بررسی کنید تا هیچ نقصی نداشته باشید!

شما هیچوقت یک تحقیق مهم را بدون بازخوانی به مخاطبان ارائه نمی‌دهید، اینطور نیست؟ پس در بازاریابی پیامکی نیز بهتر است یک متن را قبل از بازبینی کامل ارسال نکنید. ابتدا این پیامک را برای گوشی خودتان بفرستید و نحوه نمایش آن را بررسی کنید. آیا از کلماتی که انتخاب کرده‌اید رضایت دارید؟ آیا لینک‌ها درست کار می‌کنند؟ آیا این پیامک برای کسی که اولین بار است از طرف شما پیامک دریافت می‌کند، قابل فهم است؟ به این ترتیب شما یک پیامک بی‌نقص را به مشترکان ارسال کرده‌اید و در نتیجه بیشترین بازدهی را از این طریق کسب می‌کنید.

با رعایت این نکات شما می‌توانید موفقیت بازاریابی پیامکی خود را تا حد زیادی افزایش دهید و در نتیجه کمک‌های مردمی بیشتری را دریافنت کنید.

منبع: ملی پیامک