سامانه مددجویی «ویکی نیکی»، راهنمای هوشمند نیکوکاری، هفدهم دی‌ماه 1396 در سازمان اوقاف و امور خیریه تهران رونمایی شد.

سامانه مددجویی «ویکی نیکی» به منظور کمک و هم‌افزایی موسسات خیریه در جهت افزایش بهره‌وری و ساماندهی این موسسات، ایجاد شده است.

موسسات خیریه می‌توانند برای استفاده از این سامانه، به ادرس زیر مراجعه و اقدام به ثبت نام نمایند :
آدرس وب سایت «ویکی نیکی»:  www.wikiniki.org
موسسات خیریه معتبری که در سامانه مددجویی ثبت نام کنند، توسط سازمان اوقاف تایید و حساب کاربری برای آنها فعال خواهد شد.
پس از طی این روند، موسسات خیریه مددجویان خود را به سامانه اضافه می‌کنند، در گام بعدی اطلاعات مددجویان استعلام و درنهایت موسسات خیریه نحوه و چگونگی کمک به مددجویان را ثبت می‌کنند.
همچنین ویکی نیکی، امکان ثبت‌نام و اعلام نیاز توسط خود مددجویان را نیز فراهم نموده است.

در مراسم رونمایی چه گذشت؟

«مجید ولی‌محمدی»، مدیرعامل اجرایی سامانه مددجویی و سایت «ویکی نیکی»، نخستین سخنران این مراسم بود. او با تاکید بر اینکه یکی از ماموریت‌های «ویکی نیکی»، رفع چالش‌ها در حوزه نیکوکاری با استفاده از فناوری‌های نوین است، گفت: «در سال ۲۰۱۷ ایران هفدهمین کشور از نظر شاخص‌های نیکوکاری بوده است.
ایران در شاخص‌های جهانی نیکوکاری همانند کمک به خیریه‌ها رتبه بیست و سوم و در کارهای داوطلبانه دارای رتبه چهلم را داراست. وی به چهار چالش اساسی حوزه نیکوکاری، من جمله عدم وجود بانک‌های اطلاعاتی، عدم وجود زیرساخت‌های فنی-تخصصی، عدم تولید محتوای حوزه نیکوکاری و عدم ارتباط بین فعالان حوزه نیکوکاری نیز اشاره نمود.»

سخنرانی «مجید ولی‌محمدی»، مدیرعامل اجرایی «ویکی نیکی»

و ادامه داد: «سامانه مددجویی «ویکی نیکی» به‌ منظور ایجاد بانک اطلاعاتی مددجویان کشور، بالا بردن بهره‌وری موسسات توسط اطلاعات جمع‌آوری شده، شفاف‌سازی فرایند کمک‌رسانی و جلوگیری از موازی کاری‌ها و هدررفت منابع، راه‌اندازی شده است و مهم‌تر از همه تحلیل و بررسی اطلاعات وضع موجود را مبنای کار خود قرار داده است تا ضمن بررسی اطلاعات و نیازهای گذشته، نیازهای سال‌های پیش‌رو را نیز پیش‌بینی کنیم.»

رونمایی سامانه مددجویی «ویکی نیکی» در سازمان اوقاف

در ادامه «مرتضی موسویان»، رییس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال، با بیان اینکه تغییرات موجود در جوامع، سرعتی بیش از سیاست‌گذاری‌ها دارد، گفت: «ما در جامعه شبکه‌ای زندگی می‌کنیم و بدون این شبکه امکان زندگی برای ما نیست.
در کنار احراز هویت افراد، احراز هویت بسترهای حامل محتوا هم موضوع مهمی است که به آن لیبلینگ می‌گویند. فرهنگ فضای مجازی مشارکت همه را مطابق با چارچوب‌ها و هنجارهای موجود می‌طلبد. آنچه بخش دولتی، خصوصی و اصحاب رسانه باید به دنبال آن باشند، فرهنگ سازی است.»
او ادامه داد: «با استفاده از سامانه مددجویی «ویکی نیکی»، اعتماد مردم نسبت به فعالیت‌های نیکوکارانه در فضای مجازی  افزایش یافته و برای موسسات خیریه، کاهش هزینه در پی خواهد داشت، چراکه به راحتی با مخاطبان خود ارتباط برقرار می‌کنند.
کاهش هزینه و زمان و ایجاد شفافیت عملکردی، عواملی مهم در فضای مجازی است که برای کاربر فراهم می‌شود. ما باید خود را برای زندگی در شفافیت آماده کنیم و این نرم‌افزار، در همین راستا عمل می‌کند.»مراسم رونمایی سامانه ویکی نیکی در اوقاف
«غلام‌رضا محمدزاده»، مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان تهران، دیگر سخنران این مراسم بود.
او با بیان اینکه حدود یک دهه است که رویکرد سنتی سازمان اوقاف تغییر کرده و در این راستا از علم روز استفاده می‌کند، گفت: «در این سازمان اطلاعات و آمار موجود از یک‌سو جمع‌آوری می‌شد، از سوی دیگر درآمدها و هزینه‌ها نیاز به شفاف‌سازی داشت که امروز این شفافیت ایجاد شده است و درآمدها و هزینه‌های اوقاف قابل رصد است.

«ویکی نیکی» به عنوان دائره‌المعارف برای افرادی است که می‌خواهند کار خیر انجام دهند و یا خدمات دریافت کنند.

سامانه مددجویی ویکی نیکی در سه حیطه فعالیت می‌کند. نخست به کسانی که می‌خواهند فعالیت خیرخواهانه داشته باشند، کمک می‌کند تا در این سامانه ثبت‌نام و اقدام به فعالیت کنند. گروه دوم کسانی هستند که می‌خواهند خدمات دریافت کنند، آن‌ها با وارد کردن اطلاعات خود در این سامانه، این امکان را به موسسات خیریه می‌دهند تا با آگاهی کامل برای کمک‌رسانی اقدام کنند.
موضوع مهم دیگر که با در اختیار داشتن این سامانه قابل‌پیگیری است، در اختیار داشتن پیشینه رفتارهاست تا بدانیم در چه وضعیتی هستیم و خدماتی که باید در جامعه ارائه بدهیم، چیست. ما با این بانک اطلاعاتی برای آینده نیز سیاست‌گذاری خواهیم کرد.»

 منبع : وبسایت راه پرداخت