به گزارش ویکی نیکی و به نقل از امینانه، غلامعلی جعفرزاده عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس و نماینده مردم رشت در خصوص سنت حسنه وقف گفت: «وقف یک سنت بسیار خوب است و در دین مبین اسلام پیش‌بینی شده است تا ما بتوانیم از اموال بلاتکلیف یا امور خیریه جهت خدمات‌رسانی بهتر و بیش‌تر به مردم و نیازمندان استفاده کنیم. این اعمال توسط افرادی که از نظر مالی در وضعیت خوبی هستند کارهایی انجام داده اند که سنت حسنه وقف در آن دیده شده است.»

وی افزود: به نظر می‌آید باید بتوانیم سنت حسنه وقف را در سایر امور تعمیم دهیم و این سنت را نهادینه کنیم. ضمن اینکه باید مردم را با این سنت حسنه بیش‌تر آشنا کنیم. و خدماتی که بعد از وقف به آحاد ملت داده می شود. به عنوان مثال ملکی به عنوان مجموعه فرهنگی یا آموزشگاه قرآن وقف می‌شود مشخص می‌شود از این ملکی که به این مجموعه تعلق گرفته است چند نفر حافظ قرآن پرورش داده شده است مردم بیش‌تر برای انجام این کار راغب می‌شوند. چون هر انسانی علاقه دارد خدمات حسنه‌ای از خود به جای بگذارد چه در زمان قید حیات و چه بعد از زمان حیات.

 

جعفرزاده گفت: برای ترویج سنت حسنه وقف باید دو کار انجام شود؛ یکی فرهنگ‌سازی و دوم نتیج مثبت حاصل از وقف به مردم انعکاس داده شود که از این طریق اتفاقات خیلی خوبی رخ می‌دهد و ظرفیت و پتانسیل خوبی هم در این زمینه وجود دارد.

 

وی گفت: باید بر اساس ضرورت‌هایی که در مناطق وجود دارد باید وقف صورت گیرد و نیت واقف هم در این مورد اهمیت دارد. در منطقه‌ای احداث مدرسه در اولویت است و واقف می‌خواهد در این کار خداپسندانه شریک باشد و احداث مدرسه در اولویت قرار می‌گیرد.