جدیدترین محصول قرمز رنگ اپل،‌ نتیجه همکاری مشترکی است بین اپل و خیریه مبارزه با ایدز RED

گوشی قرمز رنگ اپل (apple)،‌ نتیجه همکاری مشترک بین اپل و خیریه مبارزه با ایدز RED

مدتی است که آیفون جدید «7» و «7 پلاس» به رنگ قرمز، به فروش می‌رسد. این آیفون صرفا با تغییر رنگ و بدون هرگونه تغییرات نرم‌افزاری روانه بازار شده است. البته هدف کمپانی اپل این‌بار صرفاً ایجاد تنوع در محصولات و جلب رضایت بیشتر مشتری نبوده، بلکه جدیدترین محصول قرمز رنگ اپل،‌ نتیجه همکاری مشترکی است بین اپل و خیریه مبارزه با ایدز RED.
عمر این مشارکت حالا به 10سال رسیده و در حال حاضر کمپانی اپل موثرترین همکاری را با RED داشته است، به‌طوری‌که از مجموع 456 میلیون دلاری که از سال 2006 بابت تلاش‌های این خیریه جهت کمک در مسیر مبارزه با ویروس HIV جمع شده است، بیش از 130 میلیون دلار آن را صرفاً کمپانی اپل عاید این خیریه کرده است. آیا تا به حال چیزی درباره خیریه مبارزه با ویروس اچ‌آی‌وی (RED) شنیده‌اید؟

RED، خیریه‌ای که اپل را متقاعد کرده تا در راه مبارزه با بیماری ایدز، محصولات جدیدی را روانه بازار کند.

خیریه مبارزه با ایدز RED

امروزه از ایدز به‌عنوان «بزرگ‌ترین چالش عصر حاضر» یاد می‌کنند. سال 2006 بود که «بونو» و «بابی شرایور»، RED را تاسیس کردند. «بابی شرایور» به‌عنوان فعال، ‌وکیل و روزنامه‌نگار شناخته می‌شود و البته شاید مهم‌ترین قسمت ماجرا درباره او نسبت خانوادگی‌اش با خانواده «جان اف‌ کندی» باشد. بونو اما ستاره راک و رهبر گروه «یو2» از دیگر موسسان RED بود که همراه با «بابی شرایور» این بنیاد خیریه را بنا نهاد. هدف این دو نفر، هموار کردن مسیر برای ارائه کمک‌های رایگان به بیماران مبتلا به ایدز بوده است.

امروز 37 میلیون نفر با ایدز زندگی می‌کنند...

از سال 1981 که ویروس HIV کشف شد، بیش از 35 میلیون نفر بابت این بیماری جان خود را از دست داده‌اند. رقمی که می‌تواند تعداد جمعیت یک کشور باشد. نکته قابل تامل دیگر اینکه در حال حاضر بیش از 37 میلیون بیمار مبتلا به ایدز در دنیا وجود دارند که زندگی را با این ویروس می‌گذرانند.
نکته تاسف‌بار ماجرا که RED به آن اشاره می‌کند، انتقال این ویروس از مادران به فرزندان است که در دوران بارداری جنین را به ویروس HIV مبتلا می‌کند. شاید همه این آمار بسیار نگران‌کننده، کافی باشد تا خیریه‌ای به نام RED فعالیت خود را در مسیر مبارزه با این بیماری و در نهایت با هدف ریشه‌کن کردن آن در سطح جهانی، گسترده کند.
RED این فعالیت را یک ماموریت ساده همکاری مردم و کمپانی‌ها -مسئولیت اجتماعی شرکت‌ها- در راه مبارزه با ایدز می‌داند. ماموریتی که البته نیازمند صرف هزینه در مناطقی است که توانایی پرداخت این هزینه‌ها را ندارند.
برای درمان و پیشگیری از پیشرفت ویروس HIV در کمترین حالت ممکن، به‌طور روزانه باید 30 سنت هزینه شود، این در حالیست که برخی از بیماران مبتلا به این ویروس هنوز در طول عمر خود هیچکدام از این خدمات درمانی و پزشکی را دریافت نکرده‌اند و شاید تنها دلیل آن عدم توانایی مالی در پرداخت هزینه‌های درمان این ویروس باشد. در چنین مواقعی است که لزوم وجود خیریه‌هایی مانند ‌RED که نقش تاثیرگذاری دارند و پای کمپانی‌های بزرگ دنیا را به این مسیر باز می‌کنند، بسیار احساس می‌شود.
خیریه مبارزه با ویروس ایدز (RED)، در طول یک دهه گذشته رقمی معادل 465 میلیون دلار بابت همکاری با کمپانی‌هایی که با این خیریه مشارکت می‌کنند، به دست آورده و به نقل از صندوق جهانی مبارزه با ایدز، سل و مالاریا، صد در صد این رقم، در راه برنامه‌های مبارزه با HIV هزینه شده است.

اهداف RED

خیریه RED بیانیه مختصری را در وب‌سایت رسمی خود منتشر کرده که اهداف خود را به زبان ساده مطرح می‌کند. در این بیانیه آمده است:
«همه ما از قدرت عظیمی برخورداریم. آنچه ما تصمیم می‌گیریم انجام دهیم، یا خریدی داشته باشیم، می‌تواند روی زندگی فردی در جای دیگری از دنیا تاثیر بگذارد.
در سال 2005، بیش از 1200 کودک با ویروس HIV به دنیا آمده‌اند. امروز این عدد به 400 رسیده است. حالا ما باید کاری کنیم تا این عدد به صفر برسد. RED نمی‌تواند این مهم را به‌تنهایی به سرانجام برساند. این برنامه همکاری همگان را می‌طلبد. دولت‌ها، سازمان‌های بهداشتی، کمپانی‌ها و شما.
وقتی شما از محصولات RED خرید می‌کنید، کمپانی‌های همکار با خیریه، بخشی از سود این خرید را جهت مبارزه با ویروس HIV هزینه می‌کنند. به همین سادگی.


عضوی از RED باشید و پایان ایدز را از همین حالا شروع کنید.»

RED چطور کار می‌کند؟

برنامه‌ریزی خیریه RED در مسیر مبارزه با ویروس HIV، مراحل ساده‌ای دارد که به نقل از سایت رسمی این خیریه به این شرح ذیل می‌باشد:

1- وقتی شما محصولی از RED، خریداری می‌کنید، حداکثر تا 50 درصد از سود آن برای مبارزه با ایدز هزینه می‌شود.

2- خریداران محصولات RED، سهم خود را مستقیم به صندوق جهانی (Global Fund) -صندوق جهانی مبارزه با ایدز، سل و مالاریا- ارسال می‌کنند نه به خیریه RED.

3- صندوق جهانی مبارزه با ایدز، صد در صد این رقم را برای برنامه‌های مبارزه با ایدز سرمایه‌گذاری می‌کند.

4- این رقم برای فرد مبتلا به ویروس HIV در غنا، لسوتو، رواندا، آفریقای جنوبی، سوازیلند، تانزانیا، کنیا و زامبیا هزینه می‌شود.

5- خریداران با خرید و بهره‌مندی از محصولات جدید RED، در هدف کمک رایگان به بیماران مبتلا به ایدز شریک می‌شوند.

تشکر ویژه RED از بیل گیتس

خیریه «بیل و ملیندا گیتس»، نامی آشناست برای همه کسانی که ثروتمندترین مرد جهان، «بیل گیتس» را به‌خوبی می‌شناسند. بیل گیتس این روزها بخش عمده‌ای از ثروت خود را در مسیر کمک به مردم محروم جهان هزینه می‌کند. شاید همین مسئله سبب شده است که RED را مجاب کند تا در سایت رسمی خود قسمت ویژه‌ای را با عنوان «تشکر از بیل و ملیندا گیتس» ایجاد کند.
RED در این متن تشکر به کمک‌های این زوج خیر، در مسیر سلامت افراد در کشورهای در حال توسعه و ارتقای سلامت آن‌ها برای بالا بردن سطح زندگی‌ بدون فقر و گرسنگی اشاره کرده است.

اپل، بهترین همکار RED

همان‌طور که پیشتر اشاره شد، تقبل هزینه 130 میلیون دلاری از سوی اپل،‌ این کمپانی را به جدی‌ترین همکار RED در راه مبارزه با ویروس HIV تبدیل کرده است. اگرچه کمپانی‌های پرآوازه دیگری نیز در این راه به RED کمک‌های نقدی قابل‌توجهی کرده‌اند. من جمله می‌توان به صاحبان برند پوشاک «GAP» اشاره کرد؛ عمر همکاری این کمپانی با RED به 10 سال می‌رسد و از سال 2006 تا به امروز 10 میلیون دلار به صندوق جهانی مبارزه با ایدز کمک کرده است.
«STARBUCKS» از دیگر کمپانی‌های همکار با RED بوده است. همکاری استارباکس با RED از سال 2008 آغاز شد که نتیجه آن کمک 13 میلیون دلاری این کمپانی به صندوق جهانی در مسیر مبارزه با ویروس HIV بوده است.
«SALEFORCE» از دیگر کمپانی‌های همراه RED است که در طول مدت 5 سال همکاری 5 میلیون دلار به صندوق جهانی مبارزه با ایدز کمک کرده است. در کنار سایر کمپانی‌های همراه با RED، اما اپل با بیشترین تاثیرگذاری تقریبا در راس این هرم قرار می‌گیرد. علاوه بر آیفون 7 و 7 پلاس قرمز، اپل در همکاری با RED محصولات دیگری مانند Apple Watch Band، آی پد لمسی، آی پد نانو، iPad Air 2 Smart Case، آیفون 6s و 6ss پلاس را هم در این لاین ارائه کرده است.

RED همچنین از همکاری کمپانی‌های متعددی بهره‌مند است که به‌عنوان همکاران تبلیغاتی این خیریه شناخته می‌شوند. برخی از آن‌ها عبارتند از  gettyimage  iHeartMedia ، google و Youtube .
نکته قابل‌توجه اینکه همه محصولات RED که نتیجه همکاری مشترک با کمپانی‌های تولیدی است در رنگ قرمز و در تنوع محصولی از لباس، وسایل الکترونیکی، لوازم‌خانگی و اکسسوارها را شامل می‌شوند.

منبع: سایت انجمن شهر امید