عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: در زمان گذشته سنت حسنه وقف بیش‌تر احساس می‌شد و به نظر می‌آید پررنگ‌تر بود اما امروزه در فضا و حجم کم‌تری دیده می‌شود. شاید شهرها توسعه پیدا کردند که سنت وقف به خوبی احساس نمی‌شود.


به گزارش ویکی نیکی هدایت الله خادمی عضو کمیسیون انرژی مجلس و نماینده مردم ایذه و باغملک در خصوص سنت حسنه وقف در گفتگو با امینانه، گفت: وقف یک سنت حسنه ای بود که در گذشته بسیار پررنگ بود و به لطف خداوند در حال حاضر هم وجود دارد. افرادی که می‌توانند بخشی از امکانات و ملک خود را در جهت استفاده عمومی قرار می‌دهند این همیشه نکته بسیار مثبتی بود که مردم در حل مشکلات مشارکت می‌کردند و بر توسعه زیرساخت‌ها برای رفع مشکلات خود مشارکت داشتند. وقف یک سنت اسلامی، مذهبی و برادرانه‌ای بود که خوشبختانه این سنت بیم ما ایرانیان و مسلمانان وجود دارد. این سنت بسیار خوب است و توسعه پیدا کرده  است اما در زمان گذشته سنت حسنه وقف بیش‌تر احساس می‌شد و به نظر می‌آید پررنگ‌تر بود اما امروزه در فضا و حجم کم‌تری دیده می‌شود. شاید شهرها توسعه پیدا کردند که سنت وقف به خوبی احساس نمی‌شود. 

 

وی افزود: با گسترش سنت حسنه وقف مشکلات منطقه و شهر برطرف می‌شود و همین امر تشویقی برای دیگران به حساب می‌آید و آن‌ها هم به سمت وقف بروند و در جهت مشکلات خودشان و ایجاد فضا برای دیگران مشارکت خواهند داشت. این کار خیر از نظر روحی به ایجاد جامعه سالم کمک شایانی می‌کند و این محاسن و اثرات معنوی آن بسیار بزرگ و سازنده است.

 

خادمی گفت: جامعه ما به سمتی می‌رود که افراد پیر را بیش‌تر شامل می‌شود. یکی از نیازهای جامعه این است که به سالمندان رسیدگی مناسب شود و در شان آن‌ها مراکز و خانه سالمندان باید احداث گردد. مسئله دیگر مراکز درمانی و بهداشتی است که با توجه به زیرساخت‌ها می‌توان به احداث آن پیشقدم شد. در برخی مناطق و روستاهای ما مسجد وجود ندارد لذا در آن مناطق مسجد احداث کرد. بنابراین با اولویت‌بندی در هر نیاز و با توجه به هر منطقه می‌توان امر وقف را عملی کرد و می‌توان در همه این بخش‌ها استفاده کرد.

 

وی در پایان خاطر نشان ساخت: خانواده ما در شهر ایذه کار وقف انجام داده‌ایم. پدر اینجانب زمینی را برای احداث بیمارستان واگذار کردند که تنها بیمارستان این شهر است و 17 شهریور نام دارد. در شهر ایذه زمین‌های بخشداری و مراکز درمانی را پدر اینجانب واگذار کرده است بیش‌ترین واگذاری در شهر ایذه توسط خانواده ما صورت گرفته است و ما این زمین‌ها را به دولت واگذار کردیم و آن‌ها به احداث بیمارستان و مرکز فنی و حرفه‌ای اختصاص دادند. امسال نیز به آموزش و پرورش زمین واگذار کرده‌ایم.