بانک سامان به عنوان یکی از بانک‌های مطرح کشورمان ، مسئولیت اجتماعی خود را به شکل زیر توضیح می‌دهد : «با شما هستیم» پیامی است برای جامعه‌‌ای که در آن زندگی می‌کنیم. دیدگاه ما در این شعار محدود به حوزه کسب‌ و کار نبوده و به‌عنوان یک شهروند حقوقیِ مسئول، حمایت از فرهنگ، محیط‌ زیست و سلامت جامعه را بخشی مهم از وظایف خود می‌دانیم.
مسئولیت‌پذیری اجتماعی سامان طی این سال‌ها، در قالب حمایت از اقشار آسیب‌پذیر، سلامت و درمان جامعه و پشتیبانی از ورزش، فرهنگ، آموزش و هنر نمود یافته است.
همچنین این بانک در حوزه‌های متفاوت و گسترده‌ای اقدام و فعالیت می‌نماید که در وب سایت خود به معرفی این فعالیت‌ها می‌پردازد برخی از این فعالیت ها شامل :


  • پزشکی و درمانی:

همکاری با موسسه خیریه زنجیره امید برای کمک به نیازمندترین کودکان

مؤسسه خیریه «زنجیره امید» به‌‌عنوان شاخه ایرانی مؤسسه زنجیره امید فرانسه‌ (La Chaine de l’Espoir)، در سال 1386 تأسیس شد. رسالت این بنیاد بین‌المللی، تأمین بهترین مراقبت‌‌های پزشکی برای کودکان نیازمند در کشورهای در حال توسعه، بدون توجه به ملیت، مذهب و نژاد آن‌ها است.
بانک سامان در سال 1392 بودجه‌ای معادل 700‌میلیون ریال برای خرید دستگاه ترمیم ستون فقرات بیماران «اسکولیوز» در اختیار این مؤسسه قرار داد. در سال 1391 نیز کمک هزینه‌ای معادل 500‌میلیون ریال به این خیریه تخصیص داده شد. در سال 1389 این بانک با تأمین 400‌میلیون ریالی از جراحی‌‌های حیاتی 10کودک بی‌بضاعت و تخصیص 500‌میلیون ریال برای تجهیز یک کلینیک توانبخشی اطفال در تهران همسو با حمایت‌های مالی سفارت ژاپن در ایران، از این خیریه حمایت کرد.

 حمایت از مؤسسه خیریه بهنام دهش‌پور برای تأمین هزینه‌های درمانی کودکان مبتلا به سرطان

«خیریه بهنام دهش‌پور»، مؤسسه خیریه‌ای برای کمک به بیماران نیازمند مبتلا به سرطان در ایران است. این مؤسسه با رسالت سازمانی ارائه خدمات درمانی، پزشکی، بهداشتی و فرهنگی در سطح بین‌المللی به بیماران مبتلا به سرطان فعالیت می‌کند؛ به‌طوری‌که ارائه این خدمات بدون محدودیت سنی، جنسی، ملیتی، مذهبی یا نـوع و مرحلـه بیماری صـورت می‌گیرد.
درسال 1392 و 1391، بانک سامان در ايفای بخشی از مسئوليت‌های اجتماعی و بشردوستانه خود، به ترتیب بودجه‌ای معادل 350 و 300میلیون ریال را برای کمک به خیریه بهنام دهش‌پور اختصاص داد.
در مهرماه 1395 براساس توافق صورت‌گرفته میان بانک سامان با مؤسسه خیریه بهنام دهش‌پور به ازای هر بار خرید شارژ مستقیم سیم‌کارت‌های اعتباری تلفن‌همراه از خودپردازها و فروشگاه اینترنتی بانک سامان، مبلغ 500 ریال به‌عنوان کمک هزینه دارو و درمان بیماران مبتلا به سرطان، به حساب خیریه دهش‌پور واریز می‌شود. مبلغ اختصاص یافته به خیریه توسط بانک سامان تامین می‌شود و از این بابت هزینه اضافه‌ای از مشتریان دریافت نخواهد شد و خریداران شارژ فقط با هربار خرید شارژ، بانک سامان و موسسه خیریه بهنام دهش‌پور را در این کار خیر همراهی می‌کنند.

ساخت درمانگاه و ساختمان مسکونی پزشکان در شهر زلزله‌زده ورزقان

مرداد‌ماه سال 1391 زلزله‌ای بزرگ، ورزقان را درهم کوبید و خسارت‌های جانی و مالی بزرگی را برای کشورمان به‌بار آورد. دراین‌میان، حرکتی خودجوش را آغاز کردیم. ما با اختصاص بودجه هدایای نوروزی 1392 و کمک‌های همکاران سامانی‌مان یک درمانگاه و آپارتمانی برای سکونت پزشک درمانگاه را احداث کردیم و این مرکز درمانی سال مهرماه 1393 افتتاح شد.

 تأمین هزینه‌های اعزام و درمان یکی از جانبازان جنگ تحمیلی

تخصیص مبلغی بالغ بر یک‌میلیارد ریال برای اعزام یکی از جانبازان شیمیایی جنگ تحمیلی به کشور آلمان برای انجام درمان و مداوا در سال 1391 از حمایت‌های بانک سامان بوده است که خوشبختانه نتایج رضایت‌بخشی به همراه داشته است.

  • آموزشی

حمایت از مؤسسه خیریه آراسته

مؤسسه خیریه آراسته به‌عنوان یک سازمان غیرانتفاعی، غیرسیاسی و غیردولتی، با تلاش نیکوکاران و حامیان تشکیل شده و از استعدادهای تحصیلی درخشان که وضعیت نامناسب اقتصادی و مالی دارند حمایت می‌کند.بانک سامان یکی از حامیان مؤسسه خیریه آراسته است و در سال 94 تعداد 10دانشجو که رشته‌ تحصیلی‌شان مرتبط با نظام بانکی است را حمایت کرد. این بانک هرماه مبلغی به‌عنوان هزینه‌ تحصیل به این دانشجویان پرداخت می‌کند.

حمایت از امور تحقیق و توسعه

بانک سامان با هدف تأمین نیازهای علمی و تحقیقاتی خود و توسعه تحقیقات کاربردی، از امور مربوط به تحقیق و توسعه حمایت می‌کند.
ساماندهی و مدیریت طرح‌­های تحقیقاتی و انجام اولویت­‌های پژوهشی موردنیاز بانک، حمایت از پایان‌نامه‌های تحصیلی و دانشجویی، ارائه بانک اطلاعاتی درخصوص مقالات و پايان‌نامه‌های انجام‌شده در بانک سامان، ارائه بانک اطلاعاتی درخصوص شاخص‌های کلان اقتصادی از جمله فعالیت‌هایی‌ست که در این راستا انجام می‌شود.

 حمایت از بنیاد کودک و تأمین هزینه‌های کودکان بی‌بضاعت

بنیاد کودک یک مؤسسه خیریه بین‌‌المللی فعال در ایران است که با هدف از بین‌بردن زمینه‌های ترک‌‌ تحصیل کودکان تأسیس شده است. بانک سامان در سال 1394 با حمایت 90 دانش‌آموز مستعد، پرداخت کمک هزینه تحصیلی 10 دانشجو و پرداخت کمک هزینه‌های آموزشی، برای ششمین سال از بنیاد کودک حمایت کرد. همچنین درسال 1393 با حمایت 85 دانش‌آموز و در سال 1392 با تخصیص بیش‌از 49‌میلیون ریال برای تحصیل 86 مددجو از بنیاد کودک حمایت کرد. در سال 1391 نیز بودجه‌ای بالغ‌بر 700‌میلیون ریال برای حمایت از فعالیت‌های این خیریه تخصیص یافت. در سال 1390 و 1389 نیز بانک سامان از مددجویان این مؤسسه حمایت کرده و در راهیابی این افراد به دانشگاه‌ها و جذب آن‌ها به بازار کار مسئولیت اجتماعی خود را ایفا کرد.

رسالت ساخت سالانه یک مدرسه در مناطق محروم کشور

ایجاد فرصت‌های تحصیلی برای کودکانی که در مناطق محروم زندگی می‌کنند، از مجرای حمایت مالی از نظام آموزشی ایران، یکی از آرمان‌های اجتماعی بانک سامان است. با همین هدف، بانک سامان از سال 1389 برنامه پنج‌ساله‌ای را برای ساخت سالانه یک مدرسه در مناطق محروم آغاز کرده است.

مدرسه راهدار استان بوشهر

مدرسه شش‌کلاسه شهدای بانک سامان در روستای راهدار استان بوشهر در سال 1394 افتتاح شد. مدرسه روستای راهدار پنجمین مدرسه بانک سامان است که با اعتباری بیش‌از ۱۲میلیارد ریال ساخته و به آینده‌سازان کشورمان اهدا شده است. مدرسه شش‌کلاسه شهدای بانک سامان در زمینی به متراژ 550 مترمربع در مدت 6 ماه ساخته شده و از امکانات سرمایشی و گرمایشی و تجهیزات به‌روز آموزشی برخوردار است. روستای راهدار از توابع بخش مرکزی شهرستان دشتستان واقع است و در زلزله آذرماه سال 1392 دچار خسارت جدی شد.

مدرسه 9 کلاسه شهر ورزقان

بانک سامان با اختصاص بودجه هدایای نوروزی سال 1392 و کمک‌های همکاران این بانک، با بودجه‌ای نزدیک به 9‌میلیارد ریال اقدام به ساخت یک مدرسه با 9کلاس در منطقه زلزله‌زده ورزقان کرد. این مدرسه در سال 1392 به بهره‌برداری رسید.

 مدرسه روستای کیدوز

بانک سامان در سال 1391 با همکاری سازمان نوسازی و تجهیز مدارس برای ساخت یک مدرسه در روستای کیدوز در شمال کشور همکاری کرد.

 مدرسه منطقه پرند

ساخت مدرسه در منطقه پرند در سال 1390 از دیگر حمایت‌های ما در حوزه آموزشی بوده است.

 مدرسه چهارکلاسه حوالی شهر بجنورد

ایجاد فرصت‌های تحصیلی برای کودکانی که در مناطق محروم زندگی می‌کنند، یکی از آرمان‌های اجتماعی ما است. با همین هدف، بانک سامان در سال 1389 اقدام به ساخت مدرسه‌ای با چهار کلاس در حوالی شهر بجنورد کرد.

  • ورزشی

حمایت از تیم‌های ملی والیبال ایران در مسابقات داخلی و بین‌المللی

بانک سامان ترویج ورزش به‌عنوان ابزار ارتقای سلامت عمومی و توسعه ورزش قهرمانی کشور برای کسب افتخارات بین‌المللی را به‌عنوان بخشی از تعهد اجتماعی خود تعریف کرده است. در همین راستا، با تخصیص 30‌میلیارد ریال در سال 1392 از والیبال ملی ایران و تیم‌های بزرگسالان، نوجوانان و امید این رشته حمایت کرد. این حمایت در کنار برنامه‌ریزی منسجم فدراسیون برای جذب مربیان برخوردار از دانش و تجربه داخلی و خارجی منجر به موفقیت درخشان تیم ملی والیبال ایران و صعود به گروه A مسابقات لیگ جهانی 2013 شد. در ادامه این حمایت، تیم ملی والیبال ایران موفق کسب عنوان قهرمانی بازی‌های آسیایی 2014 در سال 1393 شد.

 برگزاری مسابقات پرش با اسب جام سامان

در سال 1390 سومین دوره مسابقات پرش با اسب جام سامان با حضور بیش از 200 سوارکار به همت هیئت سوارکاری استان تهران و با حمایت بانک سامان برگزار شد. در پایان این مسابقات نفرات اول تا دهم با اهدای جوایزی تقدیر و قدردانی شدند.

 یک دوره حضور در لیگ برتر بسکتبال

یک دوره حضور در لیگ برتر بسکتبال در سال 1389 از دیگر اقدامات و حمایت‌های بانک سامان در حوزه ورزش بوده است.

حمایت از تیم ملی فوتسال ایران

در سال 1388 تیم ملی فوتسال ایران با حمایت بانک سامان در بازی‌های دوستانه رقابت کرد.

  • فرهنگی و هنری

پروژه فرهنگی خلیج فارس

بانک سامان با حمایت از ساخت و ضبط اثر فاخر «سوئیت، سمفونی خلیج فارس» در سال 1391 نمره‌ای درخشان در کارنامه مسئولیت‌پذیری اجتماعی خود ثبت کرد. این اثر که از ساخته‌های موسیقی‌دان صاحب‌نام ایرانی «شهرداد روحانی» است، توسط ارکستر سمفونیک لندن اجرا شد.
بانک سامان در سال 1392 با نگارش و تدوین کتاب خلیج فارس و تولید لوح فشرده سمفونی آن، این پروژه فرهنگی را که با هدف اعتلای نام خلیج فارس در سطح بین‌المللی آغاز شده بود، تکمیل کرد. سوئیت سمفونی باشکوه خلیج فارس برای اولین بار در شهریورماه 1392 در ایران در برج میلاد برای عموم به اجرا درآمد.

 پروژه زعفران

در میان آثار بسیاری که راهنمای ما برای شناسایی فرهنگ و تمدن ارجمند ایرانی هستند، باید برای زعفران جای ویژه‌‌ای درنظر گرفت. زعفران علاوه‌بر عطر و طعمی که به ذائقه جهانیان بخشیده و خود را با فرهنگ اقوام مختلف عجین کرده است، توان و دانش کشاورزان ایرانی را در پرورش گیاهان قیمتی نشان می‌دهد.
بانک سامان در سال 1392 و در راستای حمایت از زعفران ایرانی، با بودجه‌ای بالغ‌بر 3‌هزار میلیون ریال، بسته نفیسی را شامل کتاب زعفران، زعفران و قاب کوچک گل زعفران طراحی و عرضه کرد.
کتاب زعفران با متنی ساده تاریخ زعفران و مراحل کشت، تولید و روش‌های استفاده از آن را در کنار عکس‌هایی اختصاصی روایت می‌کند.

 برگزاری نمایشگاه گنجینه سامان

بانک سامان در راستای حفظ آثار هنری و حمایت از هنرمندان عزیزمان و تحقق مسئولیت‌ اجتماعی خود و حمایت از اقتصاد هنر، گنجینه‌ای گران‌بها از آثار هنرمندان ایرانی را گردهم آورده است. گنجینه هنری سامان با حضور پدیدآورندگان این آثار، هنرمندان حوزه تجسمی، سینما و تئاتر، موسیقی و علاقه‌مندان هنر، پنجم دی‌ماه 1392 در گالری شیرین تهران رونمایی شد.
این گنجینه شامل بیش‌از 40 اثر هنری از هنرمندان مشهور و شناخته‌شده کشورمان در حوزه‌های نقاشی، خوشنویسی و نگارگری است که به‌دست هنرمندان کشورمان طی 4 دهه اخیر ماندگار شده است.

حمایت از جشنواره داستان کوتاه "فهرست"

جشنواره داستان کوتاه "فهرست"، با هدف آشنایی بیشتر نویسندگان با ناشران و حمایت از «مؤسسه خیریه نیکوکاران حامی» (حامی آموزش استعدادهای درخشانِ نیازمند) برای کمک به ارتقای فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی، پاییز 1391 با حمایت بانک سامان در تهران برگزار شد.

حمایت از دوسالانه نقاشی دامون‌فر

حمایت از هنرمندان جوان و گشایش راهی که این جوانان مستعد بتوانند در مسیر توسعه هنر خود با دغدغه کمتری حرکت کنند همواره مورد توجه ما بوده است. با این نگرش، چهارمین دوسالانه نقاشی دامون‌فر، مهرماه 1391 در سینما گالری پردیس ملت برگزار شد. همچنین ما با خرید تعدادی از آثار برگزیده ضمن پشتیبانی از این جوانان هنرمند، گنجینه هنری ارزشمندی برای خود اندوختیم.

 برگزاری پرفورمنس آرت «نزدیک‌تر بیا...نزدیک‌تر...نزدیک‌تر از این؟»

ویدئو پرفورمنس «نزدیک‌‌تر بیا...نزدیک‌تر...نزدیک‌تر از این؟» با حمایت بانک سامان و کارگردانی محمد پرویزی، در سال 1391به مدت 25 شب در گالری شیرین اجرا شد.

 انتشار مجموعه آثار استاد چکناواریان

در میان هنرهای مختلف موسیقی بیشتر از دیگرهنرها نیازمند توجه و سرمایه‌گذاری بنگاه‌های اقتصادی است؛ حال در این زمینه موسیقی هنرمندان پیشکسوت و حرفه‌ای باید در اولویت توجه‌‌ها قرار گیرد تا بتوانیم با حمایت از این هنرمندان آثار ماندگاری برای آیندگان به جا و به یادگار بگذاریم. انتشار مجموعه ۵۰ سال تلاش هنری لوریس چكناواریان آهنگساز و رهبر ارکستر بنام کشورمان در سال 1390 از جمله فعالیت‌های بانک سامان در این راستا بوده‌ است.

حمایت از راه‌اندازی سامانه کنسرت آنلاین

توجه به فرهنگ پویا و ایجاد زیرساخت‌های لازم برای توسعه فرهنگ و هنر از دغدغه‌های جدی بانک سامان است؛ در این راستا ما در خردادماه 1395 با حمایت از راه‌اندازی سامانه کنسرت آنلاین، زمینه دسترسی عمومی برای تماشای یک اجرای زنده موسیقی را برای هموطنان عزیزمان فراهم کردیم، با این سامانه مردم در سراسر کشور می‌توانند تماشاگر اجرای زنده هنرمندان موسیقی کشورمان باشند.نخستین کنسرت آنلاین کشور با اجرای علیرضا قربانی به‌صورت آنلاین از سامانه e-haam.ir پخش و استقبال بسیاری خوبی از آن شد.   • زیست محیطی

 کمپین «آب هست، ولی کم است»

اگر بدانیم ایران با قرارگرفتن در اقلیمی عمدتاً گرم و خشک و افزایش جمعیت در دهه‌های اخیر و مدیریت ناکارآمد مصرف آب در سطح خانواده و جامعه، از مرحله آمادگی برای خطرِ بحران آب عبور کرده و هم‌اکنون در مرحله مواجهه با خطر قرار دارد، شاید بتوانیم اندک سهمی برای حفظ آب بپذیریم.
بانک سامان با آگاهی نسبت به مسئله جهانی و ملی بحران آب و با هدف ایجاد جریان روشنگری و فرهنگ‌سازی در مورد حفظ آب، در سال 1393 کمپین «آب هست، ولی کم است» را شکل داد. این کمپین آغاز کوششی است که خانواده بزرگ سامان آن را بخشی از رسالت بشری خود می‌داند و مفهوم و ارزشی فراتر از مسئولیت‌پذیری اجتماعی برای آن قائل است.  • اجتماعی

همکاری با مؤسسه نیکوکاری مهرآفرین

بانک سامان با همکاری بیمه سامان از طریق مؤسسه نیکوکاری مهرآفرین، 30 کودک را تحت پوشش خود قرار داد.

◄ حمایت از بنیاد خیریه سپهر

«بنیاد خیریه سپهر»، به ‌عنوان یک مؤسسه غیرانتفاعی، غیرسیاسی و غیرتجاری بعد از زلزله بم در دی‌ماه 1382 به‌منظور خدمات‌رسانی به بخشی از آسیب‌دیدگان زلزله بم با مجوز سازمان بهزیستی کشور، تأسیس شد. بانک سامان با هدف تأمین بخشی از هزینه‌های مراکز نگهداری فرزندان سپهر، مراکز حرفه‌آموزی، مراکز نگهداری مصدومین نخاعی، زنان سرپرست خانوار و سالمندان این مؤسسه، بودجه‌ای معادل 200‌میلیون ریال در سال 1392 به این خیریه اختصاص داد. خیریه سپهر در سال 1391 نیز از کمک 150‌میلیون ریال بانک سامان برخوردار شد.

مطالب مرتبط:

ضرورت مشارکت بنگاه‌های اقتصادی و موسسات خیریه