تین کولسترن، پسربچه‌ای است 6 ساله که امیدبخش هزاران بیمار سرطانی شد. حدوداً یک سال پیش پزشکان نوعی نادر از سرطان مغزی را در تین تشخیص دادند و متاسفانه بیماری به حدی پیشرفت کرده بود که به عقیده پزشکان تین فقط یک سال فرصت زنده ماندن و زندگی داشت. او در نهایت چند روز پیش تسلیم مرگ شد. اما آنچه سبب شد در همین زمان کوتاه کل دنیا این کودک هلندی را بشناسند، اراده ستودنی او برای کمک به دیگران بود.تین با وجود بیماری، کمپینی برای کمک به سایر بیماران سرطانی به راه انداخت و توانست در همان چند روز اول 2.5 میلیون یورو پول جمع‌آوری کند.


"ناخن‌های خود را لاک بزنید، کمک مالی کنید و سپس سه نفر از دوستان خود را نیز به چالش بکشید!"

او برای کمک از تنها مهارتش که لاک زدن بود استفاده کرد. این کمپین به شدت مورد استقبال مردم قرار گرفت تا جایی که چهره‌های سرشناسی چون مارک راته، نخست وزیر هلند، ورزشكاران تيم های ملی، خوانندگان، هنرپيشه‌ها و ... به این کمپین پیوستند و از تین حمایت کردند. رسانه‌ها تین را به عنوان یک قهرمان تحسین کردند و پاپ فرانسیس نیز طی نامه‌ای از تین به خاطر نوع دوستی و کار پسندیده‌اش قدردانی کرد.
در این مدت هشتگ heelhollandlakt# به معنای "تمام هلند رنگ می‌زنند" به شدت در فضای مجازی استفاده شد تاجایی که به داغ‌ترین هشتگ هلندی‌ها تبدیل شد.


فعالیت تین به این کمپین ختم نشد. او در صدد بود که با فروش 4 رنگ لاک مختلف، 1 میلیون یورو پول جمع‌آوری کند و آن را به موسسه خیریه Semmy بسپارد تا بتوانند دستگاهی برای درمان بیماران سرطان مغز خریداری کنند.

پس از درگذشت اندوه بار تین، خانواده او با هشتگ #tijn (#تین)، هدف پسرشان را برای جمع‌آوری 1 میلیون یورو دنبال کردند و در نهایت در روز پنجشنبه، این هدف محقق شد.

حال، تین 6 ساله را تمام دنیا می‌شناسند و با وجود آنکه دیگر در میان ما نیست، الهام‌بخش میلیون‌ها نفر شد و با اقدامش برای فروش لاک، هزاران کودک مبتلا به سرطان دیگر را به زندگی امیدوار کرد درحالی که آینده خودش نامعلوم بود.


 


نویسنده: رویا باقری