بنیاد خیریه آب (water charity) کمپین «آب همه چیز را تغییر می دهد» را راه اندازی شده است.


بهداشت و خدمات بهداشتی:

آب تمیز و سالم به همراه آموزش‌های مربوط به بهداشت و خدمات بهداشتی می تواند خطر ابتلا به بیماری های گوناگون را تا 50٪ کاهش دهد. هر هفته حدود 42 هزار نفر به علت آلودگی‌های آبی و عدم وجود بهداشت جان خود را از دست می‌دهند که 90% این تعداد کودکان زیر 5 سال هستند.

سلامتی:

آب ناسالم و عدم وجود ابتدایی‌ترین امکانات بهداشتی در بسیاری از نقاط جهان، به تنهایی  علت اصلی بروز 80% از بیماری‌ها شده است و تلفات آن بیش‌تر از تلفاتی است که به موجب وقوع انواع خشونت از جمله جنگ ایجاد می‌شود.

تحصیلات:

بسیاری از کودکان در سراسر جهان، به ازای رفتن به مدرسه، وقت خود را صرف جستجوی آب برای تامین نیاز خانواده‌های خود می‌کنند و یا در خانه از بیماری‌های مرتبط با آب رنج می برند. این درحالی است که در صورت دسترسی به منابع آبی، آن‌ها می‌توانند وقت خود را صرفاً به کسب دانش اختصاص دهند و آینده‌ای روشن‌تر را برای خود و جامعه خود رقم بزنند.


توانمندسازی زنان:

به طور میانگین زنان دوبرابر بیش تر از مردان وقت خود را صرف تهیه آب می‌کنند. زمان صرف شده برای تهیه آب و خطرات ابتلا به بیماری‌های مرتبط با آب، زنان را از کارهایی چون تحصیل، کار و داشتن درآمد اضافه، نگهداری و پرورش کودکان بازمی‌دارد.


امنیت غذایی:

اگر به تمامی خانه‌ها و مناطق مسکونی آب سالم و کافی برسد، در این صورت ساکنین می‌توانند در اطراف خانه خود باغچه شخصی داشته باشند و تا حدودی در تامین نیازهای غذایی خود مستقل باشند. بدین ترتیب کمتر تحت تاثیر تعارض های خارجی قرار می‌گیرند.

توسعه اقتصادی:

در آفریقا به تنهایی کمبود منابع آبی و شرایط بد بهداشتی، سبب از دست رفتن منابع مالی و اقتصادی به ارزش 28 میلیارد دلار شده است. این در حالی است که بنابر محاسبات، به ازای یک دلار سرمایه گذاری در این بخش، 12 دلار به اقتصاد تزریق خواهد شد.

 

عکس های مربوط به کمپین "آب همه چیز را تغییر می دهد!"

 

 مؤلف: رویا باقری