کمیته بین المللی صلیب سرخ، 8 می برابر با 18 اردیبهشت را روز جهانی صلیب سرخ یا هلال احمر نام‌گذاری کرده تا بهانه‌ای باشد برای قدردانی از زحمات کارکنان داوطلب این حوزه باشد. 

شعار سال 2018:
«همه جا برای همه»


بنیان‌گذار صلیب سرخ

این روز به مناسبت سالگرد تولد هانری دونان، بنیان‌گذار صلیب سرخ و بنیان‌گذار کمیته بین‌المللی صلیب سرخ و اولین دریافت‌کننده جایزه صلح نوبل جشن گرفته می‌شود.

زندگی هانری دونان مثال برجسته‌ای از همت و تاثيرگذاری خیرین بزرگ در دنيای پر از جنگ و خشونت معاصر است. بازرگان جوانی از شهر ژنو در سویيس كه در جوانی با مشاهده صحنه‌های تكان‌دهنده در جنگ سولفورينو سال  ١٨٥٩  از علایق و اهداف تجاری و بازرگانی دست كشيد و به كمک افراد محلی جان بسياری از مجروحان نبرد سولفورينو را نجات داد. ‌


هانری دونان در بازگشت به ژنو كتاب «خاطرات سولفورينو» را نوشت و در آن، پس از شرح صحنه‌های دردناک جنگ سولفورينو دو پيشنهاد ارائه كرد:

نخست ايجاد و آموزش تيم‌های امدادی برای كمک‌رسانی در جنگ و دوم تعهد دولت‌ها برای احترام و حفاظت از تيم‌های امدادی در جنگ. با كمک شورای شهر ژنو و دولت سویيس و بعدا ديگر دولت‌ها، پيشنهاد نخست او منجر به تاسيس صليب‌سرخ و هلال‌احمر در ١٩٠ كشور جهان تا امروز شد و پيشنهاد دوم او هم منجر به تصويب كنوانسيون‌های ژنو شد كه اصلی‌ترين منبع حقوق بين‌الملل بشردوستانه به‌شمار می‌رود.


صلیب سرخ یا هلال احمر بزرگ‌ترین سازمان بشردوستانه دنیاست و طبق آنچه در اساسنامه این سازمان آمده با هدف تلاش برای تسکین آلام بشری، کوشش در جهت برقراری دوستی و تفاهم متقابل و صلح پایدار میان ملت‌ها تشکیل شده و به هنگام نیاز خدمت رسان اقشار مختلف مردم فارغ از  هرگونه مرزبندی‌های سیاسی و جغرافیایی می‌باشد.


تاریخچه هلال احمر در ایران

دولت ايران در سال 1301 جمعيت ملی هلال احمر خود را تاسيس نمود و از مهم‌ترین وظایف کلی و عمده جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران، ارائه خدمات امدادی در هنگام بروز حوادث و سوانح طبیعی، ارائه کمک‌های اولیه در حوادث غیرمترقبه، ارسال کمک و اعزام نیروهای امدادی و درمانی به سایر کشورها، کمک به امر توان‌بخشی و ارائه خدمات اجتماعی و تلاش در جهت دفاع از ارزش‌های انسانی و رشد فرهنگی افراد جامعه و... می‌باشد.

در سال اخیر هلال احمر ایران در سایه اعتماد مردم توانست در مواقع بحران و اتفاقات نابه‌هنگام امداد رسانی به موقع و قابل قبولی از خود ارائه دهد و در کنار نهاد و سازمان دیگر اوضاع را بهبود بخشند. 

 برنامه امسال جمعیت هلال احمر ایران

 

گردآورنده: محدثه سحرخیز