«کاش فقط‌ ترقه باشد! شب چهارشنبه‌ سوری در محله قیام انگار بمب‌های دستی می‌اندازند و همه محله از صدای انفجارشان به لرزه در می‌آید.» یکی از بانوان محله «قیام» این را می‌گوید و از کنار کاغذی که روی دیوار محله‌اش چسبیده شده رد می‌شود.
روی کاغذ نوشته شده: «ترقه ممنوع!»
کاغذها را بچه‌های کم‌سن و سال محله روی در و دیوار چسبانده‌‌اند. به کمک مدیر محله و دفتر شورا یاری، کمپین کوچکی در محله راه افتاده به نام کمپین «چهارشنبه‌ سوری آرام و بی‌خطر» که به دنبال برگزاری مراسم چهارشنبه‌ سوری بی‌سر و صدا و شاد است. این کار فقط به خاطر احترام به شهدای آتش‌نشان پلاسکو در محله قیام انجام شده است.

کمپین آرامش

«سال گذشته 3 نفر از اعضای یکی از خانواده‌‌های محله، شب چهارشنبه‌ سوری دچار آسیب جدی شده بودند. دلیلش هم انفجار مواد محترقه‌‌ای بود که در خانه برای شب چهارشنبه‌ سوری آماده می‌شد. در کوچه رستگارنژاد هم چند کودک به دلیل برخورد‌ ترقه با صورتشان دچار سوختگی شده بودند.»
«عبدالرضا پرهیزگار» مدیر محله قیام این را می‌گوید و به جلسه‌ای اشاره می‌کند که هفته اول اسفند ماه در دفتر سرای محله قیام برگزار شد تا کمپینی به نام چهارشنبه‌ سوری آرام کار خود را در محله آغاز کند: «جلسه بسیار خوبی با دبیر شورایاری، نماینده‌های نیروی انتظامی، اداره آب، اداره برق و گاز و شهردار ناحیه برگزار شد که در مورد راه‌های برگزاری یک چهارشنبه‌ سوری آرام و بی‌خطر به نتایج و همکاری‌‌های خوبی رسیدیم. کمپین چهارشنبه‌ سوری بی‌خطر و آرام با برگزاری این جلسه کار خود را رسماً شروع کرد.»

 به احترام شهدای آتش‌نشان

«امسال به احترام شهدای آتش‌نشان و برای اینکه سال سختی برای آتش‌نشانان عزیز شهرمان بود تصمیم گرفتیم کمپینی برگزار کنیم تا به کمک آن چهارشنبه‌ سوری آرامی داشته باشیم و این آتش‌نشانان زحمتکش را به دردسرهای همیشگی چهارشنبه‌ سوری دچار نکنیم.»
«اکبر جهانگیری» دبیر شورایاری محله قیام این را می‌گوید و از آماده شدن محله برای برگزاری این مراسم می‌گوید:
«همه ماشین‌‌های فرسوده که مدت‌هاست مقابل خانه‌‌ها رها شده‌اند برای جلوگیری از آتش‌‌سوزی به پارکینگ یا داخل خانه‌ها منتقل می‌شوند. شب چهارشنبه‌ سوری همه سطل‌های مکانیزه و پلاستیکی از محله جمع‌آوری می‌شوند و تمام خودروهای دولتی باید به پارکینگ منتقل شوند. با دستفروشانی که مواد محترقه و منفجره برای چهارشنبه‌ سوری می‌فروشند برخورد جدی می‌شود و شهروندان هم می‌توانند در صورت مشاهده، نیروی انتظامی را از طریق شماره 110 در جریان بگذارند.»

بوته فروشی در کوچه شترداران

دبیر شورایاری محله یاد چهارشنبه‌ سوری‌های سال‌‌های دور گذشته می‌افتد که رسم «قاشق زنی» اجرا می‌شد و کاسه‌‌های پر از شیرینی و شکلات در دست بچه‌ها بود: «بچه‌ها و مردها چادر سر می‌کردند و به خانه‌‌ها می‌رفتند و هرکدام شکلاتی به‌عنوان عیدانه هدیه می‌گرفتند. خوب یادم است که گاهی پسر بچه‌ها هم چادر سر می‌کردند و برای گرفتن شکلات به خانه‌‌ها می‌رفتند. وقتی چادر از سرشان کنار می‌رفت ما هم که سن و سالی نداشتیم ریسه می‌رفتیم از خنده و شاد بودیم.
یکی دو روز قبل از چهارشنبه‌ سوری در همین کوچه شترداران که حالا اسمش شده کوچه دیانی، بوته می‌فروختند برای چهارشنبه‌ سوری.
در طول سال اگر کمدی یا جالباسی از بین می‌رفت و خراب می‌شد چوبش را دور نمی‌ریختند. آن را روی پشت بام خانه نگه می‌داشتند تا شب چهارشنبه‌ سوری بسوزانند و از روی آتش بپرند و بخوانند: «سرخی تو از من، زردی من از تو» »
و از سال‌های گذشته یاد می‌کند که چهارشنبه‌سوری از رسمی خوشایند و سرگرم‌کننده به مراسمی پر خطر و پر آزار تبدیل شده است: «در بسیاری از خانه‌‌های این محله افراد پیر و بیماران قلبی یا نوزادانی هستند که صدای انفجارهای چهارشنبه‌ سوری آرامششان را بر هم می‌زند. محله قیام در چهارشنبه‌ سوری‌ها به دلیل حضور افرادی از دیگر مناطق شهر، شلوغ و پر سر و صداست. دغدغه ما این است که امسال مراسم آرامی داشته باشیم.»

کمپینی برای آرامش محله

بچه‌های محله قیام از مهدکودک تا دبیرستان و دختر و پسر در کارگاه‌‌های چند ساعته کمپین با موضوع آن آشنا شده‌اند. حالا در آستانه چهارشنبه‌سوری دست به کار شده‌اند تا همه اهل محل را با این کمپین آشنا کنند.
«امیر حسین» بعد از اینکه کاغذ کمپین را روی دیوار کوچه‌‌شان می‌چسباند می‌گوید: «برخی همسایه‌‌ها در خانه‌شان اکلیل و سرنج برای شب چهارشنبه‌ سوری آماده می‌کنند. وقتی منفجر می‌شود صدای خیلی زیادی می‌دهد. همین صدا برای کسی که آن را به وجود آورده شاید شیرین باشد اما بقیه را آزار می‌دهد.» بچه‌‌ها حالا که با نقش آتش‌نشان‌ها و آماده‌باش بودنشان در شب چهارشنبه‌سوری آشنا شده‌اند دوست دارند به پاس تلاششان سعی کنند چهارشنبه‌ سوری آرامی برای آن‌ها باشد؛ آرامشی که بیشتر از هر چیزی به نفع اهالی محله است.
«مهران غلامی» از بچه‌‌های محله می‌گوید: «امسال با دوستانم در مدرسه قرار گذاشتیم کسی‌ ترقه و مواد پر سر و صدا نخرد. به جایش شاید آتش کوچکی دور هم درست کنیم و از روی آن بپریم.»
کمپین تنها مختص پسران محله نیست و هرچند دخترها کمتر نقشی در ایجاد سر و صدای انفجار‌ ترقه در شب چهارشنبه سوری دارند اما تعداد قابل توجهی از اعضای کمپین را دختر خانم‌ها تشکیل می‌دهند. 

منبع: همشهری محله