هرساله در روز 14 مارس، صدها رویداد و جشن به منظور گرامیداشت رودخانه‌ها و بهبود سطح آگاهی مردم و جوامع نسبت به اهمیت حفاظت از آن‌ها در سراسر جهان برگزار می‌گردد.
این رویداد نخستین بار توسط سازمان اکولوژیکی رودخانه‌های بین الملل، واقع در ایالت کالیفرنیا آمریکا آغاز شد. از سال 1998 که اولین رویداد در این موضوع برگزار شد تا به حال هرساله در چنین روزی مردم نقاط مختلف جهان فعالیت‌ها و رویدادهای متعددی در مورد مدیریت رودخانه‌ها و تلاش برای سالم نگهداشتن آن‌ها انجام داده‌اند.

دلیل اهمیت رودخانه‌ها چیست؟

رودخانه‌ها، حوزه‌های آبریز رودخانه و حریم رودخانه‌ها دارای بالاترین تنوع زیستی در جهان هستند و همچنین بیشترین تمرکز جمعیت انسانی در حاشیه و نزدیک به رودخانه‌ها قرار دارد. از دیگر دلایل اهمیت رودخانه‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

آب

رودخانه‌ها حجم قابل توجهی آب و املاح را با خود به نقاط مختلف جهان حمل می‌کنند و نقش بسیار مهمی در چرخه آب ایفا می‌کنند.

زیستگاه

رودخانه‌ها، زیستگاه و منبع بزرگی از مواد غذایی برای بسیاری از جانداران کره زمین هستند.
رودخانه‌ها همچنین پرورش دهنده بسیاری از گیاهان و درختان نادر هستند. تعداد زیادی از حیوانات گوشتخوار از ماهی‌های موجود در رودخانه‌ها تغذیه می‌کنند.
در آفریقا، حیواناتی چون فیل، شیر و بزکوهی به داخل رودخانه‌ها می‌روند و از آب آن می‌نوشند و حیوانات دیگر مانند خرس برای شکار ماهی از رودخانه‌ها استفاده می‌کنند.

حمل و نقل

رودخانه‌ها مسیرهای سفر برای اکتشاف، تجارت و تفریح را فراهم می‌کنند.

کشاورزی

زمین‌های اطراف رودخانه‌ها مناطق حاصلخیزی برای کشاورزی هستند و از طرفی کشاورزان مناطق خشک می‌توانند با کانال‌کشی از آب آن‌ها برای کشت بهره ببرند.

انرژی

رودخانه‌ها منبع مهم تامین انرژی هستند. از انرژی حاصل از حرکت و جوش و خروش رودخانه‌ها می‌توان در صنایع مختلف، توربین‌ها و آسیاب‌های آبی استفاده کرد.

  گردآورنده: رویا باقری