معاون اجتماعی بهزیستی استان تهران از فرزندخواندگی ۵۰۱ فرزند بی‌سرپرست به خانواده‌ها طی یک سال گذشته خبر داد و گفت: طبق قانون فقط 3 گروه از افراد می‌توانند سرپرستی کودکان و نوجوانان را برعهده بگیرند.

به گزارش ویکی نیکی و به نقل خبرگزاری فارس، احمد خاکی (معاون اجتماعی بهزیستی) در گفت‌وگو با این خبرگزاری گفت: سال گذشته حدود 501 فرزند به خانواده‌ها برای فرزند خواندگی سپرده شد.

وی ادامه داد: با روند تسهیل‌گری در فرزندخواندگی شاید بتوان گفت که در دو یا سه سال اخیر 50 تا 60 درصد فرزند خواندگی در سطح استان تهران افزایش یافته است.

معاون اجتماعی بهزیستی استان تهران گفت: 71 خانه کودک در سطح استان تهران فعال است که به طور میانگین در هر یک از آن‌ها 16 کودک زندگی می‌کند.

خاکی گفت: با توجه به قانون مصوب سال 94، فقط 3 گروه از افراد می توانند سرپرستی کودکان و نوجوانان را از سازمان بهزیستی درخواست کنند گروه اول، زن و شوهری که پنج سال از تاریخ ازدواجشان گذشته و صاحب فرزند نشده‌اند البته مشروط به این که حداقل یکی از آنان بیش از 30سال سن داشته باشد.

وی افزود: گروه دوم، زن و شوهر دارای فرزند که مشروط به اینکه یکی از آنان بیش از 30سال سن داشته باشد و دختران و زنان مجردی که حداقل 30سال سن داشته باشند البته این گروه فقط حق سرپرستی کودکان دختر را دارند. 

معاون اجتماعی سازمان بهزیستی استان تهران تصریح کرد: نبود اوراق هویتی بزرگترین مشکل فرزندانی است که به بهزیستی سپرده می شوند چرا که اغلب این کودکان نیاز به مراقبت‌های درمانی دارند و برای پذیرش در بیمارستان با مشکل مواجه می شوند از طرفی هزینه درمان آن‌ها نیز زیاد است.


منبع: خبرگزاری فارس