مهربانی و نوع‌ دوستی یعنی قدرت درک شراکت و احساسات دیگران. بیش‌تر ما با این نعمت به دنیا می‌آییم، ولی همه روش دسترسی به آن یا استفاده از این قدرت را به شکل معنادار بلد نیستیم.

من از طریق وب‌سایت donorschoose.org به چرخه قدرتمند نیکوکاری پی بردم. ولی یک درس دیگر و شاید مهم‌تر هم گرفتم این بود.

در کنفرانس چیرپ کارت‌‌های donorschoose.org را به تمامی شرکت‌کنندگان هدیه دادیم. صدها و شاید هزاران نفر کارت‌های بیست و پنج دلاری گرفتند تا صرف پروژه‌ای در این وب‌سایت کنند و به گفته چارلز بست درصد زیادی از این افراد هم‌چنان در این خیریه همکاری دارند. مهربانی کوچک استیون (کمکش در قالب یک کارت بیست و پنج دلاری به مهمانان برنامه) نتیجه فوق‌العاده‌ای داشت. من اسم اثر جمعی نوع‌دوستی را روی آن گذاشته‌ام.خیلی از ما ارزش این اثر جمعی را می‌دانیم. اگر یک حساب پس‌انداز داشته باشید که سود دریافتی هر ماه به ماه به مبلغ اولیه اضافه شود، در آن صورت سود ماه بعد کمی بیش‌تر خواهد بود و اگر این روند ادامه پیدا کند، ثروت شما با شیب آهسته‌ای رشد خواهد کرد. این مسئله فقط در حساب‌های پس‌انداز به چشم نمی‌خورد. کارت هدیه استیون به من و لیویا الهام بخشید تا به همان اندازه‌ای که می‌توانیم کمک کنیم. اهدا کردن پول وقتی خودتان پول چندانی ندارید، کار خیلی سختی است. باور کنید که من سال‌های زیادی را با بدهی سرکرده‌ام و از نزدیک می‌دانم نگرانی بابت هر تک دلاری چه احساسی دارد. ولی اغلب آدم‌ها در مورد انسان‌دوستی اشتباه فکر می‌کنند. حتما فکر می‌کنید که باید صبر کنید تا خودتان در رفاه باشید تا بتوانید به دیگران چیزی بدهید. هر کدام از ما موفقیت مالی را به شکل متفاوتی تعریف می‌کنیم. ولی بگذارید این را بگویم که تقریبا برای همه افراد با هر سطح درآمدی، پول‌دار بودن یک حالت آتی و نرسیده است.

صبر کردن برای زمانی که بتوانید بخشندگی کنید، اشتباه است. مسئله پول نیست، اگر خیلی زود، مثلا همین حالا، در این کار دخیل شوید، ارزش کمک‌هایتان در طول زمان چند برابر می‌شود. این نکته از دو جنبه درست است:
اولا عادت کردن به اینکه زود و قبل از ثروتمند بودن به دیگران اهمیت بدهیم، باعث می‌شود نیت شما هم‌زمان رشد کند. بعد با افزایش دارایی‌تان، تمایل به بخشندگی هم بیشتر می‌شود. دوما و شاید مهم‌تر از نکته قبل، کمک‌های شما یک اثر موجی به جا می‌گذارد. همان‌طور که کارت هدیه استیون کولبرت این کار را کرد. در عرض دو دهه بعد میزان کمک‌‌هایی که کردید خیلی بیش‌تر از حالتی است که صبر کنید به چهل یا پنجاه سالگی برسید و بعد چک کمک بنویسید.

همان‌طور که گفتم مسئله فقط پول نیست. می‌توانید به جای پول وقتتان را اهدا کنید. یا مثل کولبرت خبر منتشر کنید، یا همان مقدار کمی که از دستتان برمی‌آید ببخشید. کوچک‌ترین و زودترین کمک‌‌ها می‌توانند مسیر خوب و خیر بودن را برای همیشه تغییر دهند. منظورم از اثر جمعی نوع‌ دوستی همین است. بهتر است هرچه زودتر شروع کنید تا اثر جمعی تلاش خود را به بیش‌ترین حد برسانید.

 

برگرفته از

کتاب آنچه پرنده کوچک به من آموخت

بیز استون موسس توییتر

نشر میلکان

 

منبع: شهر امید